Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Materiały partnera | sobota, 27 wrz, 2014 | komentarzy 11

Co będzie się działo na Zielonym Rynku?

Zielony Rynek,  z oryginalnym, tradycyjnym piecem chlebowym, oddany do użytku na początku tego roku wielokrotnie gościł już mieszkańców Mosiny. Znajduje się na targowisku. Odbywały się już tam imprezy, podczas których m.in. prezentowano zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi.

Targ w Mosinie: Zielony rynek

Podczas minionych wakacji Zielony Rynek gościł miłośników tańca, bo organizowano tam potańcówki na świeżym powietrzu. Na realizację budowy Zielonego Rynku w Mosinie gmina otrzymała w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wsparcie w wysokości 808.600 zł, co stanowi 75 proc. wartości netto całej inwestycji.

Zielony rynek Mosina - pieczenie chleba na targowisku w Mosinie

Zielony rynek Mosina – pieczenie chleba na targowisku w Mosinie

Zielony Rynek ma być w przyszłości miejscem, gdzie będzie można kupić głównie warzywa i owoce. Miasto zamierza zachęcić wszystkich, którzy oferują ten asortyment, aby przenieśli swoje stoiska na teren Zielonego Rynku. Możliwość skorzystania ze stoisk pod dachem umożliwi handlowanie także wtedy, kiedy pada deszcz. Handlujący będą mogli skorzystać z systemu ulg w opłatach przygotowywanego przez miasto (projekt uchwały Rady Miejskiej w tym temacie będzie głosowany podczas jednej z najbliższych sesji). Miasto zamierza uaktywnić to miejsce także w dni, które nie są tradycyjnymi dniami targowymi (w Mosinie największe targi odbywają się we wtorki, piątki i soboty).Wtedy swoje produkty mogliby oferować producenci produktów ekologicznych czy hobbyści. Zielony Rynek może być także wykorzystywany na cykliczne, bądź jednorazowo na akcje związane np. z targami staroci, hobbystycznymi czy zdobywającymi coraz większą popularność akcjami wymieniania się używanymi ubraniami.

11 października br. na Zielonym Rynku w Mosinie odbędzie się kolejna impreza. Tym razem na „Festiwalu tradycji piwnej” spotkają się miłośnicy tego złocistego trunku oraz tradycji związanych z piwowarskim rzemiosłem.

Zielone targowisko w Mosinie

Zielone targowisko w Mosinie

Budowa Zielonego Rynku była kolejnym etapem modernizacji mosińskiego targowiska. Przed kilku laty płyta rynku przeszła całkowitą metamorfozę – przedtem targowisko delikatnie mówiąc było reliktem przeszłości z nierówną nawierzchnią i prowizorycznymi stołami, na których handlowano. Powstała nowa płyta parkingowa, nawierzchnia na całym targowisku została wyłożona pozbrukiem. Po zakończeniu budowy Zielonego Rynku uporządkowano kolejny fragment tego terenu. (red.)

Targowisko - Mosina

Targowisko w Mosinie

targowisko miejskie w Mosinie tabliczka

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Wasze komentarze (11)

  • buahaha:)
    sobota, 27 wrz, 2014, 10:44:24 |

    Zielony rynek to jest przykład, że do samorządu pchają się łamagi – w tym przypadku nauczycielka i były wojskowy – mające zerowe pojęcie o ekonomii i biznesie.

    Poza nielicznymi zadowolonymi użytkownikami pojazdów mechanicznych mogących zaparkować na pierwszym krytym parkingu w Mosinie – co tam tak naprawdę się niesamowitego odbyło? Ile razy był użyty boski piec chlebowy? Ostatecznie czemu to miało służyć?
    Bo ja głupi myślałem, że mosiński targ z tradycjami sięgającymi XIV wieku ma przynosić zyski i gminie i handlującym. Czy zielony rynek to skansen, miejsce odbywania się imprez kulturalnych czy powierzchnia komercyjna?
    Do dnia dzisiejszego ani jedna, ani druga funkcja nie jest realizowana.
    Czy tak trudno w tych maluczkich główkach skupionych jedynie na dealach z deweloperami i osiąganiu korzyści osobistych stworzyć choć raz coś rzeczywiście sensownego i prosperującego?
    Wystarczy choć chwilę pomyśleć nie o sobie, a czysto biznesowo!

    Pomogę wam łamagi!

    1. Ogłosić przetarg lub rokowania, w których tak dobrze się czujecie na wypiekanie chleba na oczach klientów w dni targowe. Piekarni w okolicy jest dużo, uformowane bochenki można dostarczać na tacach na targowisko i wypiekać w piecu chlebowym.
    Ludzie szczęśliwi bo choć raz w tygodniu będą mogli poczuć zapach chleba z pieca opalanego drewnem, piekarz zadowolony, bo klientów na pewno nie zabraknie i władza też powinna być zadowolona bo w końcu stworzyli coś użytecznego!
    2. Jest obecnie moda na wszelkiego rodzaju żywność eko i „Slow food”. W Poznaniu organizowane są różne jarmarki, pikniki, targi śniadaniowe. Stworzyć Mosiński targ dobrej żywności zaprosić lokalnych i nie tylko producentów zdrowej żywności chociaż raz w tygodniu.

    Myśleć, myśleć, myśleć … naprawdę nie boli!

  • Gość
    sobota, 27 wrz, 2014, 12:45:01 |

    Rzeczywiście u nas ta tradycja jest kultywowana lecz czemu przed wyborami? Ciekawe czy będzie ogłoszony konkurs piwożłopa?

  • t-t
    sobota, 27 wrz, 2014, 12:50:22 |

    Na piwożłopa
    W telewizyjnych spotach,o dziwo
    Strumieniem stale leje się piwo
    Zaczyna panować obyczaj dziwny
    A jego herbem jest kapsel piwny
    Już od piątkowego wieczora
    Rozpoczyna się picia piwa pora
    Widać komuś mocno zależy
    Na rozpijaniu polskiej młodzieży
    Myślę jaka przyszłość nas czeka
    Widząc w sztok pijanego człowieka
    To są też również przyczyny
    Do rozbijania polskiej rodziny
    O Polskie nasze elity
    Czyż naród ma być rozpity
    A może elity tego nie widzą
    Co gorsze , narodem się brzydzą
    Wzorem pańszczyźnianego chłopa
    Z młodych chcecie zrobić piwożłopa
    Czy wam zależy aby z Polaków
    Zrobić samych tępych pijaków
    Spójrz Polaku młody dokąd kroczysz
    Za mim do rynsztoka się stoczysz
    Polaku młody nie bądź taki naiwny
    Korzyści ma tylko przemysł piwny
    Jeśli musisz się napić dla ochłody
    Nie pij piwa, a napij się wody

    • Mosiniak
      sobota, 27 wrz, 2014, 18:27:21 |

      Jest już Pan męczący z tymi moralizatorskimi fraszkami. Skąd wrażenie, że ludzie w ogóle chcą tę para-poetykę czytać? Proponuje, żeby założył Pan blog i tam wstawiał swoje wypociny…

  • t-t
    sobota, 27 wrz, 2014, 19:01:27 |

    Jeśli Pana to męczy ma Pan prawo nie czytać, a nawet wstawić minus, może to Pana zadowoli. Pozdrawiam :)

  • t-t
    sobota, 27 wrz, 2014, 20:46:15 |

    Zamiast bezskutecznie krytykować
    Może sam zacząłbyś `pisować`
    Twa krytyka nic nie wskóra
    Pokaż więc swą giętkość pióra
    Jak napiszesz choć dwa wierszyki
    Może będziem stawiać Ci pomniki,
    A jak zajrzysz na tę stronę
    http://tiny.pl/qk65r
    Są tam one umieszczone

    • Mosiniak
      poniedziałek, 29 wrz, 2014, 9:18:03 |

      Chyba lepiej, żeby jednak napił sie Pan piwa, bo na trzeźwo nic do Pana nie dociera…

  • t-t
    poniedziałek, 29 wrz, 2014, 15:49:35 |

    Mosinaku mój krajanie,
    Próżne tutaj Twe staranie.
    Ty mi piwo proponujesz,
    Mego zdrowia nie szanujesz.
    Może to co mi serwujesz
    Sam na sobie wypróbujesz.
    Wiersze są, lecz nie dla każdego,
    Trzeba się w nie wczuć, Panie kolego.
    Tylko ktoś głupi jak głąb
    Nie rozumie wiersza, ni w „ząb”.
    Bo czytać wiersze trzeba umieć,
    By coś pojąć lub z nich zrozumieć.

  • Muniek
    wtorek, 30 wrz, 2014, 15:38:06 |

    E.Styła jak chciał zostać burmistrzem to też lał piwo i serwował kiełbaski. Efekt 8 miejsce na 8 startujących. Obecnie to p Krzyżanowski będzie podczaszym. Powtórka z rozrywki, kampania w toku. @ t-t Nie przejmuj się jakimiś Mosiniakami i innymi pismakami, bo jak mawiają „jednym podoba się dzierlatka, a drugim jej matka”. Trafnie to ująłeś i podziwiam za wierszowaną ripostę. 3 V się

  • 83kubus
    czwartek, 2 paź, 2014, 21:19:09 |

    ech ten rynek. ja tam żadnych wielkich imprez nie widziałem ale za to w każdy weekend można sobie obejrzeć kilkanaście młodych osób raczących się piwkiem. Także specjalny festiwal piwa nie jest tam potrzebny albowiem trwa on tam już od początku istnienia jedyne w Polsce wiaty za 1mln zł ;P

  • tytyry
    czwartek, 9 paź, 2014, 20:34:57 |

    Naci pietruchy jeszcze nie sprzedali, a piwsko będą lali.

Skomentuj