Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Magda Krenc | poniedziałek, 5 paź, 2009 |

Drogie panie, dajmy szansę medycynie

Na początku października tego roku, SPA_larnia i HOT_elarnia w Puszczykowie rozpoczęły współpracę z Federacją Stowarzyszeń „Amazonki”.

Federacja Amazonki

Grupa ta nie jest kolejną organizacją, której zależy jedynie na pozyskaniu funduszy. To Federacja, która stwarza warunki wsparcia osób w różnym stadium choroby, uświadamia kobiety o możliwym zagrożeniu, podnosi na duchu w chwili otrzymania diagnozy, ściska za rękę w trakcie walki i trzyma kciuki za powodzenie w dalszym życiu.

Amazonki to grupa reprezentująca potrzeby i interesy kobiet dotkniętych rakiem piersi, działająca również na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania choroby.

SPA_larnia i HOT_elarnia

Dwa bardzo znane miejsca w naszej okolicy – SPA_larnia i HOT_elarnia, wspólnie z poznańskimi Amazonkami postanowiły przyczynić się do uświadomienia społeczeństwa, chociażby tego lokalnego, z problematyką kobiet po leczeniu raka piersi.

Małgorzata Ostrowska

W dniu 23 października w HOT_elarni odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Zdrowy nawyk – zdrowe piersi”. Jak się okazuje – hotel może być także miejscem, gdzie można rozmawiać na poważne tematy. Imprezę otworzyła Małgorzata Ostrowska, której przypadła rola szczególna – ambasadorki akcji profilaktyki raka piersi. Jak sama stwierdziła, chciałaby nieco zmniejszyć kaliber tego problemu, nakłaniając kobiety, by nie zwlekały z badaniami.

– Nie możemy przeciągać udania się do lekarza w czasach, kiedy rzeczywiście wcześnie wykryty rak piersi może być całkowicie wyleczony. Nie zmarnujmy wielu lat walki i starań o to, by Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił bezpłatne badania profilaktyczne. Drogie panie, dajmy szansę medycynie!, mówiła artystka.

Po krótkim wstępie ambasadorki kampanii przyszedł czas na pokaz eleganckiej mody Iwony Pfont. Na niektóre z kreacji panie z publiczności głośno pojękiwały z zachwytu. Mimo niewątpliwego piękna kreacji panowie, stanowiący mniej liczne grono, stanowczo żwawiej bili brawa dla samych modelek.

Najbardziej wyczekiwanym przez wielu punktem wieczoru była aukcja charytatywna, którą poprowadzili wspólnie Katarzyna Bujakiewicz i Piotr Reiss. Doskonale sprawdzili się w roli licytatorów tak niesamowitych rzeczy. A było o co walczyć. Pod młotek poszły przedmioty unikalne: specjalna edycja płyty Małgorzaty Ostrowskiej z gorącym uściskiem piosenkarki, jedno z zachwycających zdjęć Szymona Brodziaka, dwa autorskie, unikatowe naszyjniki Iwony Pfont, sesja zdjęciowa u Grzegorza Nelca, pudełko ręcznie robionych pralin mistrza świata cukiernictwa, Mieczysława Chojnickiego, koszulka z autografem i książka Piotra Reissa oraz dodatek wymyślony na miejscu przez prowadzących – kolacja w HOT_elarni z Kasią Bujakiewicz i Piotrem Reissem. Ogółem udało się uzbierać dla poznańskich Amazonek 5 880 złotych. Dziękujemy w ich imieniu!

Rak piersi w statystykach:

  1. Ryzyko zachorowania na raka piersi w Polsce jest średnie w porównaniu z resztą świata – statystycznie co 16 Polka będzie zmagać się z tą chorobą.
  2. Na każde 10 kobiet, u których stwierdzono raka piersi, biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy w tej dziedzinie i technik leczniczych, 6 – 7 z nich może być leczonych bez mastektomii.
  3. Każda kobieta, która jest gotowa do podjęcia szybkiej decyzji dotyczącej działania z chwilą szybko postawionej diagnozy, znajdzie się w olbrzymiej grupie 85% kobiet, które żyją i cieszą się życiem po walce z chorobą.
  4. Jedynie 10% guzków wykrywanych w piersiach okazuje się nowotworem złośliwym.
  5. W Polsce odnotowuje się rocznie 13 000 przypadków zachorowań na raka piersi, z czego tylko 20 % jest rozpoznawane we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże.

To jedynie liczby, badania i przedstawione fakty. Ale pamiętajmy, że za każdą z nich stoi osoba, która ma rodzinę, własne życie i mnóstwo planów na przyszłość. By uzmysłowić sobie te dane, spróbujmy przypisać do każdej z tych liczb imiona, nazwiska i twarze znanych sobie kobiet – mam, kuzynek, przyjaciółek, koleżanek z pracy czy pań ze sklepu. Teraz nie są to jedynie liczby.

Jedna z Amazonek, obecna w HOT_elarni 23 października przypomniała, że diagnoza – rak piersi – to nie wyrok ani diagnoza ostateczna. Sama przeżyła operację 12 lat temu, a teraz czuje się świetnie (wygląda zresztą wspaniale) i pracuje dużo więcej niż wcześniej. Bo Amazonka nie potrzebuje niczego więcej oprócz ciepła, miłości, przyjaciół i poświęcanego jej czasu.

Magdalena Krenc

SPA_larnia i HOT_elarnia w Puszczykowie. Po prawej Katarzyna Bujakiewicz i Piotr Reiss

SPA_larnia i HOT_elarnia w Puszczykowie. Po prawej Katarzyna Bujakiewicz i Piotr Reiss; Fot. Agata Przybylska

Magda Krenc

Autorem wpisu jest: Magdalena Krenc, dziennikarka Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Skomentuj