Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | sobota, 5 wrz, 2009 |

Lotnik, skrzydlaty władca świata bez granic

W bardzo szczególnym miejscu, na sali sesyjnej w Urzędzie Miasta Poznania 12 marca b.r. o godzinie 12.00, w ławach zajmowanych na co dzień przez radnych zasiedli piloci, żołnierze, przyjaciele 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach

Powodem do spotkania zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Lotnictwa Wojskowego KRZESINY była przypadająca w tym roku 90. rocznica powstania pierwszych eskadr lotniczych na Ławicy i tradycje, jakie dziedziczy 31. Baza Lotnictwa Taktycznego.

Dowódca Bazy płk dypl. pil. Rościsław Stepaniuk przywitał gości; w swoim wystąpieniu wspomniał tradycje pierwszych eskadr powstałych w roku 1919 po  funkcjonującą Bazę Lotnictwa Taktycznego. W pierwszych słowach powiedział: „…Mija 90 lat odkąd na wielkopolskim niebie pojawiły się samoloty z polskimi szachownicami i polskimi pilotami za sterami. Zdobycie podpoznańskiego lotniska Ławica, dało początek formowaniu się Sił Powietrznych odrodzonego Państwa Polskiego…”

Następnie głos zabrał prezes Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego KRZESINY, Piotr Łysakowski: „…Tradycją stało się też, że lokalne społeczności chcące podkreślić łączące je więzi z wojskiem fundują bliskim im jednostkom sztandar. Może warto wrócić do tej tradycji, by sztandar 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego przypominał służącym nam wojskowym, że w Poznaniu zawsze byli u siebie, w domu.”

Całą uroczystość uświetnił swoją obecnością Kustosz Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu, Tadeusz Jeziorowski, który przypomniał o obowiązku kultywowania tradycji nie tylko przez żołnierzy, ale również przez całe społeczeństwo, zwłaszcza Poznania, który jest od dziesiątek lat kolebką lotnictwa polskiego.

– … Nie mogę dzisiaj pojąć tego kwękania nad siłami zbrojnymi…, mówił Kustosz. –  Lotnictwo jest wybranym wojskiem, niechże stanie się to zrozumiałe… Chcę wywołać w was dumę z naszego lotnictwa wojskowego… Obojętnie, z jakiej opcji jesteśmy, kłaniajmy się temu wojsku, bo to są nasze siły powietrzne.

Dowódca Bazy Lotnictwa Taktycznego bardzo serdecznie podziękował wszystkim przybyłym gościom za udział w uroczystości, w której wzięli udział przedstawiciele urzędów, stowarzyszeń, dyrektorzy, członkowie i różne organizacje. (red.)

Ćwiczenie "Nato Air Meet 2003" w 31 Bazie lotniczej w Krzesinach; fot. H.Sipurzyński

Ćwiczenie „Nato Air Meet 2003” w 31 Bazie lotniczej w Krzesinach; fot. H.Sipurzyński

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj