Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 5 paź, 2010 |

Biała Niedziela w Puszczykowie

„Bardzo potrzebne”. Te słowa można było usłyszeć od pacjentów podczas październikowej Białej Niedzieli zorganizowanej przez puszczykowski szpital.

I żeby oddać całą prawdę – zadowoleni mieszkańcy twierdzą jednak, że takich akcji jest za mało. Dlaczego nie są organizowane częściej? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w artykule.

– Dzisiaj w służbie zdrowia są duże kolejki i odległe terminy badań – taka Biała Niedziela jest jedyną możliwością, kiedy można zostać zbadanym przez kilku specjalistów. To nie zdarza się codziennie, mówił Roman Piłat (pacjent z Mosiny). – Najważniejsza jest świadomość, że w organizmie nic się nie dzieje, potem mogłoby być za późno. Przebadałem się u kilku lekarzy i mogę powiedzieć, że na tą chwilę jestem spokojny o swoje zdrowie.

Jak nie boli, to nie znaczy, że jest wszystko w porządku

Mieszkanka Puszczykowa:

– Mąż jest po operacji prostaty, musiałby czekać dwa miesiące na wizytę do urologa, a dzięki tej akcji dowiemy się dzisiaj czy wszystko jest w porządku. Cztery lata temu dostał krwotoku, wcześniej nie było żadnych objawów, może gdyby wtedy była taka akcja – przebadałby się i nie doszłoby do najgorszego.

Pan Stanisław z gminy Mosina:

– Tak powinno być zawsze, polska służba zdrowia nie zapewnia nam możliwości kompleksowego przebadania się w ciągu jednego dnia u różnych specjalistów. Dzisiaj załatwiłem to, co chciałem. Jestem bardzo szczęśliwy, bo jestem zdrowy!

Pierwszy zabójca

– Poprzez udostępnienie tych badań w niedzielę wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców, którzy nie mają czasu zająć się swoim zdrowiem w ciągu tygodnia, wyjaśnia starosta Jan Grabkowski.

– Proponujemy badania, które są najbardziej potrzebne mieszkańcom Puszczykowa, Mosiny i innych miejscowości, mówi prezes zarządu, dyrektor szpitala – Ewa Wieja. – Należą do nich przede wszystkim badania mające na celu wykrycie nowotworów przewodu pokarmowego, które są w tej chwili najdynamiczniej rozwijającymi się nowotworami złośliwymi w populacji mieszkańców Wielkopolski. Wizyta u pulmonologa i badanie spirometryczne może pomóc wykryć wstępne objawy raka płuc – pierwszego zabójcy wśród grupy nowotworów u mężczyzn, a trzeciego wśród populacji kobiet. Kierunki badań, które proponujemy nie są przypadkowe, wynikają tak naprawdę z potrzeby chwili.

4 października mieszkańcy naszego regionu mogli zbadać się u: kardiologa, diabetologa, pulmonologa, dermatologa, urologa, neurologa, laryngologa i alergologa.

Dlaczego nie częściej?

– Koszty ponosi szpital. Nie są one refundowane przez NFZ, informuje pani prezes. – Są to m.in. koszty odczynników. Nasze założenie było takie, że nawet, gdyby liczba pacjentów okazała się wyższa niż przewidywaliśmy, byliśmy przygotowani na sprowadzenie odczynników. Pracownicy szpitala pracują bez dodatkowego wynagrodzenia, po prostu przychodzą na dyżur. Nie spotkaliśmy się z odmową ze strony personelu. Lekarze specjaliści otrzymują stawki jak za pracę w zwykły dzień.

Lekarze o Białej Niedzieli

Specjalista urolog, Piotr Przybył:

– Do godziny 13 przebadałem 18 pacjentów i trzech skierowałem na dokładne badania specjalistyczne. Celem dzisiejszych badań jest ocena gruczołu krokowego, czyli wykluczenie raka prostaty. Pacjenci zgłosili się do mnie, ponieważ mieli dolegliwości, ten niedzielny termin – możliwość natychmiastowego przyjęcia – sprawił, że zdecydowali się dzisiaj zbadać.

To byli właśnie tacy pacjenci, którzy na co dzień są zapracowani. Trzeba zaznaczyć, że chory z poważnymi dolegliwościami, bólami, który zgłasza się do przychodni, choć nie jest zapisany, nie czeka w kolejce na odległy termin, jest zawsze przez urologa przyjęty.

Osobom z nieprawidłowym poziomem cukru dr nauk med. Barbara Zerger – diabetolog, zlecała dalsze badania, podkreślając mocno związek cukrzycy z chorobami krążenia i trudności z „wychwyceniem” osób z nieprawidłowym stężeniem glukozy we krwi (stanowisko, przy którym pobierano krew było niemal bez przerwy oblegane przez pacjentów). U jednej osoby stwierdzono cukrzycę.

Agnieszka Maciejewska, specjalista dermatolog:

– Dwie osoby skierowałam dzisiaj do onkologa z powodu zmian czerniakowych. Zgłosiło się bardzo dużo pacjentów do oceny znamion i zmian skórnych. Byli też panowie, u których niepokój wywołały zmiany spowodowane, jak się okazało, brakiem pielęgnacji skóry (mężczyźni nie lubią używać kremów). Niektórym udało się pomóc od razu, przede wszystkim uspokoić. Chciałabym podkreślić: dermatolog przyjmuje bez skierowania.

—————————————————————————————————————-

Podczas Białej Niedzieli w puszczykowskim szpitalu wykonano 621 badań diagnostycznych i konsultacyjnych, udzielono 201 konsultacji lekarskich (118 osób z gminy Mosina, 83 osoby z Puszczykowa), wykonano:166 badań CEA ( profilaktyka nowotworów przewodu pokarmowego – 18 wyników nieprawidłowych), 115 badań poziomu cukru, 85 pomiarów ciśnienia 54 badania EKG. (red).

Szpital w Puszczykowie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj