Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 18 lis, 2011 |

Dzień z „czerwoną kokardką”

1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. Od kilku lat w ramach obchodów prowadzona jest akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS oraz upowszechnienie „czerwonej kokardki” symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS.

Dzień z „czerwoną kokardką”

W tym dniu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu przy współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland  przeprowadzi akcje edukacyjno-informacyjne na poznańskich uniwersytetach: Medycznym i Przyrodniczym.

W godzinach od 11 do 13 studenci medycyny będą rozdawać materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS, prezerwatywy oraz zachęcać do wykonywania testów w kierunku HIV.

U mieszkańców Wielkopolski wykrywa się coraz więcej zakażeń HIV. Jak pokazują statystyki w 2007 roku zdiagnozowano w województwie 48 zakażeń HIV, rok później było ich 69, najwięcej (50) wykryto w powiecie poznańskim.

Zaskakujące są tegoroczne dane – do końca czerwca HIV wykryto u 31 osób. Liczba zdiagnozowanych zakażeń zwiększa się po wakacjach, dlatego pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznej przypuszczają, że w tym roku liczba osób, u których wykryto HIV, będzie wyższa niż w ubiegłym.

W województwie zwiększa się też liczba osób testujących się. Specjaliści twierdzą, że wynika to z większej świadomości zagrożenia. Coraz więcej osób zgłasza się do punktów konsultacyjno-diagnostycznych ( PKD) nie tylko po to, aby zrobić badania, ale także na konsultacje.

W PKD test można zrobić bezpłatnie i anonimowo.

Polsce z roku na rok zwiększa się liczba wykrywanych zakażeń HIV. W 2005 r. wykryto ok. 650 przypadków zakażenia, w 2008 było ich już 809, a w 2009 – 939. W tym roku po raz pierwszy zostanie prawdopodobnie przekroczona granica tysiąca nowo wykrytych zakażeń HIV.

Szacuje się, że w Polsce nawet 70 proc. zakażonych nie zna swojego statusu serologicznego.  Z opracowania Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że statystycznie każdego dnia dwie osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Tak jak w większości krajów w Polsce HIV dotyka najczęściej ludzi młodych.  46 proc. zakażonych nie ukończyło 29 roku życia, w tym 7 proc. w momencie zakażenia nie miało 20. lat. Najliczniejszą grupę (84 proc.) wśród żyjących z HIV/AIDS w naszym kraju stanowią osoby w wieku produkcyjnym (20-49 lat). Co czwarte zakażenie dotyczy kobiety.

Badania pokazują, że Polacy coraz więcej wiedzą na temat HIV/AIDS. Często jednak brakuje nam odniesienia zakażenia do siebie lub partnera. Choć wydaje się, że drogi zakażenia są powszechnie znane, to jednak wzrost zakażeń temu zaprzecza. Warto więc o nich wciąż przypominać.

Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych. Kontakty te podejmowane są w niesprzyjających, stanowiących zagrożenie warunkach: bez zabezpieczeń, pod wpływem narkotyków, alkoholu lub innych środków psychoaktywnych powodujących utratę zdolności kontrolowania własnych zachowań. Do zakażenia może też dojść podczas zabiegu wykonywanego niesterylnym sprzętem, przede wszystkim dotyczy to zabiegów kosmetycznych, takich jak popularne obecnie przekłuwanie różnych części ciała czy robienie tatuażu oraz bezpośredni kontakt z krwią zakażonej osoby (rany, skaleczenia). Wirus może być również przeniesiony z matki na dziecko – w czasie ciąży, porodu oraz karmienia piersią.

Cyryla Staszewska

Rzecznik prasowy PSSE w Poznaniu

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj