Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - id5
Magda Krenc | poniedziałek, 19 gru, 2011 | komentarze 4

Dywizjon 303 oddany w dobre ręce

Kiedy 19 września odsłaniano wierną replikę samolotu Hawker Hurricane w Puszczykowie, nikomu ze zgromadzonych nawet przez myśl nie przeszło, że głośno wyrażona nadzieja na ekranizację historii polskich lotników w bitwie o Anglię, doczeka się spełnienia już dwa miesiące później. Synowie Arkadego Fiedlera przekazali firmie Film Media z Warszawy prawa do ekranizacji „Dywizjonu 303”.

Film Dywizjon 303

Film o Dywizjonie 303 ma być gotowy za dwa lata. Możliwe, że na ekrany kin trafi w wersji 3D. Chciałoby się napisać – nareszcie, bo głosy o próbach jego ekranizacji słychać już od dawna, ale wcześniej żadna firma nie chciała się podjąć takiego finansowego wyzwania. Kilka lat temu portale internetowe i gazety pisały o możliwości reżyserowania powieści przez Władysława Pasikowskiego, ale na plotkach się skończyło. – Prezes zarządu Film Media Jacek Samojłowicz jest zdeterminowany, by stworzyć fabularny obraz o naszych asach i zapewnia, że ma środki na jego realizację. Przede wszystkim musi jednak powstać świetny scenariusz – powiedział PAP Marek Fiedler. Czesi już kilka lat temu nakręcili film, obrazujący udział czeskich żołnierzy w bitwie o Anglię, choć walczyło ich znacznie mniej niż Polaków. Nie potrafimy pochwalić się bohaterstwem naszych rodaków? Oby szybko się to zmieniło.

Praca nad filmem

Praca nad filmem Dywizjon 303 już się zaczęła. Trwają poszukiwania reżysera, scenarzysty i obsady aktorskiej. W tej ostatniej grupie osób niezbędnych do nakręcenia „Dywizjonu” pojawiły się nazwiska kilku zainteresowanych produkcją – Bogusław Linda, Borys Szyc, Piotr Adamczyk czy Michał Żebrowski.

Co ciekawe, część zdjęć będzie pochodziła z ulic przedwojennego Poznania, bo to właśnie z Wielkopolski pochodził spory odsetek lotników i na tutejszym niebie ćwiczyli oni swoje umiejętności. W filmie pojawi się też postać samego Arkadego Fiedlera, który był tam, w centrum wydarzeń w 1940 roku, spisując na żywo opowieści lotników każdego dnia walki.

Hawker Hurricane

Na ekranie pojawi się nie tylko znany Hawker Hurricane, ale wszystkie rodzaje samolotów, które tworzyły smugi dymu na angielskim niebie. Czekamy z niecierpliwością na kolejne informacje!

Magdalena Krenc

Tą stronę wyszukiwano za pomocą słów:

 • dywizjon 303 film

Zobacz też:

Santa Maria pływa

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.4/10 (Głosujących: 14)
Napisano przez Magda Krenc opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi:

Magda Krenc

Autorem wpisu jest: Magdalena Krenc, dziennikarka Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Wasze komentarze (4)

 • Gość
  wtorek, 3 sty, 2012, 19:17:48 |

  nareszcie sie na ten temat cos dzieje, ale taki projekt to naprawde wyzwanie, trzeba ukoronowac naszych bochaterow…pisze to poniewaz z mojej rodziny bral w tych czasach udzial w walkach powietrznych o anglie, i nalezy sie to jemu i wszystkim co polegli i przezyli….!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 0)
 • prowokator40
  czwartek, 19 sty, 2012, 10:33:07 |

  DO tej grupy aktorów dokoptujcie- Teresę Orlowski(sceny łóżkowe).Figurę,Sochę i Cichopek(tankowanie paliwa), itd… W Polsce jest wielu aktorów , którzy są młodzi- nieznani i dzięki temu nadadzą autentyczności postacią! jeśli to ma być obsada do filmu o 303 dywizjonie , to ja wysiadam!!!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 0)
 • greg
  niedziela, 18 mar, 2012, 6:30:49 |

  piloci to przede wszystkim ludzie młodzi więc nasze „asy ekranu” to może niech się tak intensywnie nie pchają na ekran .specom od castingu sugeruję by pilnowali dykcji aktorów większość współczesnych bełkocze.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 0)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo