Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Jacek Sobota | piątek, 27 maj, 2011 |

Podałem rękę Kaddafiemu

Mało kto wie, że w połowie lat siedemdziesiątych Libia zakupiła w Polsce cztery okręty desantowe.

Kapitan Jacek Sobota

Do bazy Marynarki Wojennej w Świnoujściu przysłano przyszłe załogi tych jednostek. Byłem jednym z oficerów, którzy szkolili Libijczyków. Dyscyplina i nieludzkie traktowanie podwładnych przekraczało wyobraźnie Europejczyka. Za najmniejsze przewinienie libijscy podoficerowie bili po twarzach marynarzy. Jedną z wymyślnych kar było wsypywanie piasku do butów, w których marynarze chodzili przez cały dzień bez skarpet. Potem odprowadzałem jeden z okrętów do Libii. W porcie na okręt przyszedł pułkownik Kaddafi. Przywitałem go przy trapie. Podał mi rękę i rozpoczął się chrzest okrętu w wydaniu arabskim. Butelkę szampana zastąpiło pare baranów wprowadzonych na okręt. Poderżnięto im gardła i krwią pomazano cały pokład. Nadano mu nazwę IBN EL HADRAMI.

Zdjęcie po prawej przedstawia okręt typu „773KL” lub wg. kodu NATO „Północny C”, który prowadziłem do Bengazi. Dane okrętu: Wyporność pełna: 1192 tony, wymiary: 81,3×8,6 m, zanurzenie: 2,2 dziób, 2,30 rufa. Dwa silniki 5000 KM, dwie śruby. Uzbrojenie: armaty przeciwlotnicze, AK-230 sprzężone z radarem, dwie wyrzutnie rakiet 140 WM-18, lądowisko dla helikoptera.

Kapitan Jacek Sobota

Napisano przez Jacek Sobota opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Jacek Sobota

Kapitan żeglugi wielkiej zawsze "pochłonięty" morzem i wszystkim co z tym związane. Autor wielu publikacji związanych z polską żeglugą morską oraz ekspert w dziedzinie prognozowania pogody.

Skomentuj