Żabka w Brodnicy - auto na start Stary Browar Poznań - wyprzedaże najlepszych marek Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross do sprzedaży z wolnej ręki prawo własności zabudowanej nieruchomość położonej w Luboniu przy ul. Krótkiej 8
Redakcja GMP | sobota, 25 czrw., 2011 |

Glinianki Mosina: Powstanie wieża widokowa

Jeszcze w tym roku będzie można podziwiać panoramę ziemi mosińskiej z wieży widokowej. Drewniana konstrukcja o wysokości 16 metrów stanie na szczycie Góry Pożegowskiej w Mosinie, na terenie tzw. glinianek.

Projekt wieży widokowej na terenie glinianek w Mosinie

Rejon stawów powyrobiskowych, tzw. glinianek to miejsce doskonale znane mieszkańcom Mosiny. Znajduje się na Górze Pożegowskiej, najwyżej położonym punkcie w gminie Mosina. To właśnie na wierzchołku tego wzniesienia zostanie zbudowana drewniana wieża widokowa o wysokości 16 metrów. Projektanci zapewniają, że przy dobrej pogodzie turyści, którzy staną na platformie widokowej zobaczą nawet stolicę Wielkopolski.

wieża widokowa w Mosinie na Pożegowie

wieża widokowa w Mosinie na Pożegowie

Gmina zdobyła na jej budowę unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niemu aż 85 procent kosztów całego projektu (480 tys zł.) sfinansowane zostanie z unijnej kasy.

Wiaty biwakowe z ławkami

W ramach projektu oprócz samej wieży, w jej pobliżu zostaną zbudowane także dwie wiaty biwakowe z ławkami oraz parking samochodowy. Oprócz widoków, turystów czeka jeszcze jedna atrakcja – z parkingu będzie można dojść do wieży po drewnianej kładce o długości 230 metrów. Całość projektu uzupełnią tablice edukacyjne i informacyjne, kosze na śmieci. W pobliżu parkingu zostanie także ustawiona toaleta.

Teren będzie oświetlony, jednak gmina nie będzie płaciła rachunków za energię elektryczną. Światło zapewnią dwie hybrydowe latarnie, zasilane energią słońca i wiatru.

Kiedy wieża zacznie funkcjonować leśnicy zamontują na jej szczycie kamerę, dzięki której będą prowadzić obserwację okolicznych kompleksów leśnych i wykrywać pożary.

W przyszłym roku z okazji otwarcia wieży zostanie również zorganizowana konferencja nt. form ochrony przyrody i turystyki na terenach WPN i Obszarach NATURA 2000 w Gminie Mosina oraz zostanie wydany folder na temat form ochrony przyrody i turystyki na terenach WPN i Obszarach NATURA 2000.

– W przyszłości chcielibyśmy uruchomić tam wypożyczalnię rowerów, może znajdą się chętni, aby otworzyć tam punkt gastronomiczny – mówi Zofia Springer, burmistrz Mosiny. (red.)

Glinainki na Pożegowie w Mosinie - wieża widokowa

Glinainki na Pożegowie w Mosinie – wieża widokowa

Więcej na temat wieży widokowej: Wieża widokowa jak magnes

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj