Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | piątek, 23 mar, 2012 |

1% dla Wielkopolskiego

Pomagajmy potrzebującym z Województwa Wielkopolskiego  – Rusza kampania społeczna „1% dla Wielkopolskiego”

1% dla Wielkopolskiego

Marszałek Województwa, pan Marek Woźniak objął patronatem honorowym kampanię społeczną propagującą przekazywanie 1% od zeznania podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego w województwie Wielkopolskim – obecnie jest ich zarejestrowanych ponad 500.

„1% dla Wielkopolskiego” ma na celu zachęcić podatnika do wspierania OPP w swoim regionie, informować o ważnej roli fundacji w życiu publicznym oraz wzbudzić patriotyzm lokalny przez identyfikowanie darczyńcy z potrzebującymi ze swojego powiatu, gminy.

Rok 2012 jest kolejnym rokiem przekazywania 1%. Instytucja ta została wprowadzona do polskiego systemu podatkowego w 2004 r. i z roku na rok jest coraz bardziej popularna wśród rozliczających się z fiskusem. Według danych Ministerstwa Finansów w roku 2011 skorzystało z tej formy rozliczenia 38% podatników, przekazując 1% od należnego podatku, średnio 39 zł. Dzisiaj podatnik ma wybór, czy przekaże 1% organizacjom charytatywnym, czy budżetowi państwa, nic przy tym nie tracąc. Wystarczy, że wpisze w zeznaniu nazwę organizacji, jej numer KRS i kwotę do przekazania, która trafi do ludzi potrzebujących lub zostawi rubrykę niewypełnioną, przekazując tym samym cały podatek należny do kasy Skarbu Państwa.

Z rozliczenia za rok 2010 podatnicy z Poznania przekazali ponad 34,5 mln złotych ogółem na  OPP, plasując się tym samym na chlubnym 3 miejscu wśród miast wojewódzkich. Dzięki zaangażowaniu najważniejszych urzędników regionu w akcję „1% dla Wielkopolskiego” kwota ta może być jeszcze większa. Na potrzeby kampanii został uruchomiony portal internetowy www.pitregio.pl, który może powiększyć grono wielkopolskich podatników, którzy zdecydowali się przekazać 1% od swojego zeznania podatkowego.

Organizatorem kampanii jest Infonetax Sp. z o.o., wiodący producent programów komputerowych dla kancelarii i biur rachunkowych. Dzięki jego inicjatywie powstała darmowa wyszukiwarka OPP na stronie PitRegio.pl, pozwalająca sprecyzować miejsce działalności organizacji (województwo, powiat, gmina) oraz jej obszar pomocy: zabezpieczenie społeczne, integracja i aktywizacja społeczna, prawa i wolności człowieka, nauka-kultura-edukacja, bezpieczeństwo publiczne i obrona.

Kampania społeczna „1% dla Wielkopolskiego” przyniesie wymierne korzyści potrzebującym, pomagając w dotarciu do ponad 60% podatników, którzy nie przekazują nadal 1%.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj