Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 20 wrz, 2012 |

Capoeira w Mosinie i Puszczykowie

Na temat Capoeira wiele zostało już napisane, jeszcze więcej powiedziano. W Polsce wytworzył się w świadomości ludzi ogólny zarys na jej temat. Słowami kluczowymi w tym przypadku są akrobacje, taniec, oraz muzyka grana na specyficznych instrumentach.

Capoeira

Niewiele osób jest świadomych tego, że Capoeira spełnia dużo bardziej złożone funkcje niż tylko rozwijanie tężyzny fizycznej czy wypełnianie czasu wolnego. Poza aspektem fizycznym istnieje również bogaty wpływ Capoeira na rozwój intelektualny – uczy języka portugalskiego, pozwala poznać historię Brazylii i odmienną kulturę. Co więcej odciąga dzieci od zagrożeń takich jak uzależnienia i pozwala zagospodarować czas często spędzany przez komputerem. Należy pamiętać, że owa sztuka walki wywodzi się z represjonowanych grup społecznych i nie można pominąć jej korzeni oraz podłoża, na którym było jej dane się rozwijać. Pod wpływem rozwoju cywilizacyjnego wizja Capoeira powoli ulega zmianie i jest stawiana na równi z takimi formami jak fitness. Artykuł ten ma na celu przybliżenie wizji tej sztuki jako zorganizowanej, rozwiniętej i wartościowej formy aktywności.

Zarys historii Capoeiry

Teorie na temat początków Capoeira są różne, jednak wszystkie z nich sięgają okresu kolonizacji portugalskiej na terenach Brazylii. Pewne jest, że jej zbliżona forma była już wcześniej praktykowana w Afryce przez plemiona, które w następstwie brutalnej siły zostały przeniesione na drugą stronę oceanu. Czarnoskórzy niewolnicy byli zmuszeni do ciężkich robót na plantacjach, jednocześnie uprawianie wszelkich form walki było im zabronione. Wtedy właśnie pod przykrywką tańca stworzyli sztukę walki będącą ich azylem kulturowym
i sposobem obrony przeciwko brutalnym konkwistadorom. Do roku 1888 w Brazylii panowało niewolnictwo. Po jego zniesieniu nastąpił jeszcze gorszy okres w historii Capoeira, gdyż była zabroniona pod groźbą kary pozbawienia wolności i znalazła swoje miejsce wśród marginesu społecznego, będąc kojarzoną ze zorganizowaną przestępczością. Mimo tego wielu mistrzów pragnęło oczyścić ją z zarzutow i propagować w pozytywach. Pierwszym, któremu udało się wywalczyć dobre imię dla Capoeira był Manuel dos Reis Machado, znany przez wszystkich jako „Mestre Bimba“. W 1928 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii Capoeira, a także nastąpiły zmiany w sposobie postrzegania czarnoskórych przez społeczeństwo Brazylii. Dzięki pokazowi w pałacu gubernatora stanu Bahia, Juracy Megalhaes, Mestre Bimba odniósł sukces w wykreowaniu Capoeira jako wartości kulturowej i przekonał władze do zniesienia zakazu jej trenowania w latach trzydziestych. Bimba był również twórcą pierwszego systemu nauczania opartego na sekwencjach, który dał fundamenty późniejszych procesów edukacyjnych w Capoeira.

Aktualny obraz

Przez wiele lat Capoeira ewoluowała i zmieniała swój charakter. Dziś na świecie jest znana praktycznie w każdym kraju i posiada wiele twarzy. W związku z licznymi podziałami powstało mnóstwo odmian tej sztuki walki. Jedne są bardziej agresywne i dynamiczne (Capoeira Regional) inne spokojne i kładące nacisk na tradycję (Capoeira Angola). Bez względu na charakter są one wyrazem aktywności fizycznej, która jak wszystkie sztuki walki ma elementy typowe dla stylu. Capoeira ćwiczy się boso a strój stanowi koszulka (camisa) oraz białe spodnie (abada), przepasane sznurem (corda), będącym w zależności od koloru wykładnikiem stopnia zaawansowania. Zajęcia Capoeira organizowane są przez kluby sportowe zwane zwykle grupami. Jedną z nich jest grupa Companhia Pernas Pro Ar (z port. „z nogami w powietrzu“), działająca w Poznaniu i okolicach już od 10 lat. Historia grupy na świecie sięga roku 2000, kiedy to została założona przez dwóch braci, profesorów z wieloletnim doświadczeniem – Boca de Peixe i Porquinho. Główną filozofią działania grupy jest pomoc dzieciom i zapobieganie dysfunkcjom społecznym związanym ze złym wypełnieniem czasu wolnego.

Capoeira jest dla wszystkich

Kto może zacząć ćwiczyć? W zasadzie każdy, gdyż nie ma wymogów jeżeli chodzi o dotychczasowy stopień sprawności fizycznej czy wiek. Jak mawiał Mestre Pastinha: „Capoeira jest dla wszystkich, nie powinni jej ćwiczyć tylko ci, którzy nie chcą“. Zajęcia odbywają się w grupach podzielonych według stopnia zaawansowania i wieku. Grupy dziecięce są tworzone osobno, a zajęcia dla dzieci mają odmienny charakter, gdyż oparte są na toku gier i zabaw z elementami Capoeira. Treningom towarzyszy rytmiczna muzyka, a wszystkie techniki nauczane są w języku portugalskim. Uczestnicy uczą się również grać na tradycyjnych instrumentach używanych w Capoeira i poznają jej historię. Liczba dodatkowych atrakcji jest bardzo szeroka, aby ich zaczerpnąć wystarczy przyjść i rozpocząć swoją przygodę z Capoeira.

Nowy rok szkolny, nowe grupy dla dzieci- Mosina i Puszczykowo

Aktualnie grupa CPPA prowadzi nabór dzieci do grup w Puszczykowie i w Mosinie. Zajęcia na początku będą odbywały się dwa razy w tygodniu w Puszczykowie (wtorek, czwartek o 15:30) oraz jeden raz w tygodniu w Mosinie (środa 18:00). To właśnie grupy dziecięce cieszyły się dotychczas największym zainteresowaniem w Poznaniu. Klub Sportowy planuje rozpocząć również zajęcia dla dorosłych na terenie Mosiny i Puszczykowa. Wszystkie treningi prowadzone są przez wykwalifikowanego instruktora, absolwenta AWF w Poznaniu, który posiada 10 lat doświadczenia w Capoeira.

Zapisy odbywają się telefonicznie lub przez email. Zajęcia zostaną uruchomione, kiedy zapisze się wymagana liczba osób.

Capoeira w Mosinie i Puszczykowie

Capoeira w Mosinie i Puszczykowie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj