Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Zofia Staniszewska | czwartek, 15 lis, 2012 | 1 Komentarz

Co nas bawi? – Dyskusyjny Klub Książki

Jak się okazało – każdego śmieszy co innego. Jednych do łez potrafił rozbawić ironiczny styl Krystyny Nepomuckiej, inni widzieli w książce „Małżeństwo niedoskonałe” gorzką satyrę na ludzką naturę.

Dyskusyjny Klub Książki w Mosinie

W cyklu powieści Nepomuckiej tylko zmysł humoru autorki ratuje czytelnika przed poczuciem beznadziei: każda postać jest obrzydliwa zewnętrznie i moralnie, intelektualnie ograniczona, ale przy tym paradoksalnie zabawna. Dyskutowaliśmy o literaturze łatwej, lekkiej i przyjemnej, a barwne fragmenty czytane na głos przerywane były gromkimi wybuchami śmiechu. Mimo że na polskim rynku wydawniczym odczuwamy niedosyt literatury napisanej z poczuciem humoru, zapisywaliśmy się hurtem na pozycje Nataszy Sochy, Ireny Matuszkiewicz, Małgorzaty Adamczyk-Gutowskiej, Joanny Chmielewskiej. Zwróciliśmy nawet uwagę na powieści z trupem w tle, np. na kryminał, będący zarazem komedią filozoficzną, „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann. Nie mogliśmy się jednak zgodzić, jaki rodzaj humoru jest najlepszy – nic dziwnego – w końcu i teoretycy literatury spierają się o definicję komizmu. Konsensus nastał dopiero wówczas, gdy była mowa o literaturze dziecięcej. Tu jednogłośnie zdecydowaliśmy, że numerem jeden są „Mikołajki”!

Ze względu na fakt, że nasze „dziecko” – Dyskusyjny Klub Książki – skończyło w październiku roczek, czekała nas pyszna niespodzianka: panie przygotowały wyśmienity poczęstunek: lazanię, sernik z migdałami, a stół zdobił bukiecik marcinków.

Dyskusyjny Klub Książki Mosina

Dyskusyjny Klub Książki Mosina

Uwaga: w środę 21 listopada o godz. 17.15 odbędzie się w Mosińskiej Bibliotece niecodzienne spotkanie DKK: dyskusja wokół książki „Promienna. Opowieść biograficzna o Klaudynie z Działyńskich Potockiej” Dionizy Wawrzykowskiej-Wierciochowej powiązana tematycznie z wystawą Pracowni Plastycznej MOK-u. Gorąco zapraszamy!

Zofia Staniszewska

Wasze komentarze (1)

  • Mary
    piątek, 30 lis, 2012, 22:50:04 |

    Dyskusyjnemu Klubowi Książki gorąco polecam tytuł: Pani na Puławach opowieść o Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, przeczytałam jednym tchem. Pozdrawiam i gratuluję zainteresowań.

Skomentuj