Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | środa, 11 lip, 2012 |

Droga Świętego Jakuba

W sobotę 16 czerwca odbyła się II Droga św. Jakuba. W tym roku grupa uczestników zebrała się w Mosinie, ale na trasę wyruszyła z Ludwikowa. Celem było Żabno i kościół św. Jakuba. Po krótkiej modlitwie w kaplicy w Ludwikowie uczestnicy ruszyli od św. Ojca Pio do Św. Jakuba.

Pierwszy postój był w Krośnie, gdzie powitał nas ks. Kryś, kolejny postój na łonie natury, a ostatni w stadninie koni – Galantówka. W Żabnie modlitwę w kościele poprowadził tamtejszy ksiądz proboszcz. Po modlitwie spotkaliśmy się z Bractwem Świętego Jakuba i panią prezes Akcji Katolickiej w Żabnie – Marią Borowiak. Mieliśmy okazję obejrzeć prezentacje multimedialne o działalności Bractwa Świętego Jakuba z Żabna. Wrażeniami z pielgrzymowania do Santiago de Compostela  podzielili się z nami państwo Renata i Jakub Skuteccy. Była też okazja obejrzeć zdjęcia z trasy, jaką przeszli.

Santiago de Compostela

Co prawda nikt z uczestników naszej drogi nie dotarł  do Santiago de Compostela  w Hiszpanii, tak jak państwo Skuteccy, ale chcieliśmy chociaż przez jeden dzień tak, jak w poprzednim roku przejść kawałek drogi w duchu pielgrzymowania Camino de Santiago. W odróżnieniu od znanych w Polsce masowych pielgrzymek pieszych (do Częstochowy czy Kalwarii), Droga św. Jakuba do Compostelli przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także miejsca noclegowe w schroniskach dla pielgrzymów. Każdy pielgrzym powinien zaopatrzyć się w credencial będący jego pielgrzymim paszportem, na podstawie którego otrzymać może dokument potwierdzający przebycie drogi: compostelę. Na wierzchu plecaka bądź ubrania powinien umocować muszlę jakubową. Charakterystycznymi atrybutami są także: laska, kapelusz, peleryna i zbiorniczek na wodę.

Celem pielgrzymowania jest miejsce spoczynku św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Od średniowiecza  jest to znany ośrodek kultu i cel pielgrzymek. Do Santiago de Compostela, które było w tamtym czasie jednym z trzech głównych celów średniowiecznego pątnictwa (obok Rzymu oraz Ziemi Świętej), wyruszali ludzie wszystkich stanów. Przed katedrą w Santiago de Compostela kupić można pamiątkę, znak rozpoznawczy celu podróży – muszlę pielgrzymią, symbol św. Jakuba. Pierwotnie, po muszlę taką udawano się na pobliskie wybrzeże, skąd była zabierana jako dowód i pamiątka pielgrzymki. Obecnie muszla taka stanowi raczej znak rozpoznawczy pielgrzymów w drodze do Santiago.

Na III Drogę Jakubową organizowaną przez oddział AK w Mosinie zapraszamy za rok.

Anna Kreczmer

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 8.4/10 (Głosujących: 17)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo