Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 14 maj, 2012 |

Będzie jaśniej

2833 nowych lamp zamontowano w Gminie Mosina w ramach umowy podpisanej przez samorząd z ENEA SA. Nowe oświetlenie jest energooszczędne, emituje „lepsze” światło i zużywa około 30 procent mniej energii niż dotychczasowe.

Umowa z firmą z Enea

Gmina Mosina zawarła umowę z Eneą na „Świadczenie usługi oświetlenia miejsc publicznych, ulic, placów, mostów i dróg znajdujących się na terenie Gminy Mosina” na 6 lat.

Dotychczas na słupach zamontowane były oprawy, które zużywały więcej energii i dawały światło „gorszej jakości”, nie wspominając o większej awaryjności. Cała infrastruktura związana z ulicznym oświetleniem, a więc słupy i oprawy są własnością spółki ENEA S.A.

Dzięki kompleksowej wymianie nastąpi poprawa jakości i efektywności oświetlenia ulic, dróg, placów i mostów na terenie całej gminy. W ramach umowy ENEA wymieniła bardziej energochłonne oprawy dużych mocy na nowe sodowe, które zużywają zdecydowanie mniej energii. Tam, gdzie było to możliwe, dołożono lampy, instalując je na istniejących słupach, dzięki czemu zwiększy się ciągłość oświetlenia (więcej opraw na danym odcinku). Przy okazji wymieniono również większość wysięgników, na których zamontowane zostały nowe oprawy. W ramach prac zamontowano także nowe systemy sterujące zapalaniem lamp – z fotokomórek na zegary astronomiczne. Dzięki temu oświetlenie będzie zapalało się w zależności od godzin wschodów i zachodów słońca. Fotokomórki niekiedy zawodziły i włączały lampy np. w przypadku dużego zachmurzenia.

Jednak mimo, zwiększenia liczby opraw gmina będzie płaciła rachunki za zużycie energii elektrycznej na dotychczasowym poziomie. Na sfinansowanie unowocześnienia oświetlenia zostaną bowiem przeznaczone pieniądze zaoszczędzone na zużyciu energii elektrycznej (nowoczesne lampy zużywają około 30 procent mniej energii).

Lampa uliczna

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj