Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc
Redakcja GMP | poniedziałek, 30 lip, 2012 |

ETHNO PORT Poznań festiwal

Festiwal Ethno Port Poznań (9-11.08.12) mimo że odbywa się dopiero po raz piąty, został uznany przez prestiżowy miesięcznik „Songlines” za jeden z 25 najlepszych festiwali world music na świecie.

Festiwal Ethno Port Poznań – program

O sukcesie festiwalu decyduje przede wszystkim program, którego cechą charakterystyczną jest otwartość i szeroka prezentacja różnorodnych (geograficznie i kulturowo) tradycji: od naśladowania źródeł do ich współczesnej interpretacji. Dzięki niej można usłyszeć w Poznaniu twórców, którzy swoje tradycyjne rodzime rytmy i melodie mieszają z tak odmiennymi gatunkami, jak jazz, rock, muzyka klezmerska, elektroniczna, klubowa czy klasyczna.

Festiwal odbywa się na dwóch scenach usytuowanych w centrum miasta, w niezwykłej przestrzeni Starego Koryta Rzeki Warty, które jest oddalone zaledwie kilka kroków od Starego Rynku. Artyści – w zależności od charakteru ich koncertów – występują na wielkiej plenerowej scenie lub w kameralnym namiocie.

Przez trzy dni na dwóch festiwalowych scenach usłyszymy 12 wykonawców.

Jedną z największych gwiazd tegorocznej edycji będzie z pewnością izraelsko-amerykański zespół o międzynarodowej sławie Balkan Beat Box, znany z odważnych fuzji muzyki żydowskiej, bałkańskiej i arabskiej. Występy BBB to prawdziwy show miksujący dźwięki i obrazy Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki, Bałkanów i Wschodniej Europy.

Zespół założony został w 2003 roku przez Ori Kaplana i Tamira Muskata, artystów aktywnych na nowojorskiej scenie muzycznej od wielu lat, związanych z uznanymi formacjami (Firewater, Gogol Bordello, Big Lazy, Shot’nez). Tamir Muskat dorastał w otoczeniu muzyki rumuńskiej i afrykańskiej; Ori Kaplan grał na klarnecie w klezmerskich zespołach Jaffy. To mieszanka doświadczeń i tradycji doprowadziła do „wybuchu” – takim określeniem recenzenci próbują oddać charakter koncertów BBB, które zyskały jeszcze na sile, gdy do zespołu dołączył frontman Tomer Yosef. Podczas festiwalu zespół promować będzie najnowszą płytę „Give”.

Celso Piña

Niezwykłą atrakcją będzie spotkanie z żywiołowym meksykańskim akordeonistą i wokalistą Celso Piña, który łączy tradycyjną środkowoamerykańską muzykę z elementami ska, reggae, rap, hip-hop czy R&B. Dyskografia obchodzącego właśnie 30-lecie pracy twórczej artysty obejmuje prawie 20 albumów. Celso Piña był dwukrotnie nominowany do Latin Grammy Awards (najlepszy album oraz najlepszy artysta) oraz do Nagrody MTV Latino jako Best Artist Alternative

Noreum Machi

Na dużej scenie swój egzotyczny koncert da Noreum Machi z Korei, który specjalizuje się w wirtuozerskiej muzyce wykonywanej na instrumentach perkusyjnych znanej jako Samul-nori. To zmodernizowana sceniczna adaptacją starożytnego rytuału chłopów zwanego Pungmul-nori. Samul-nori wykonywany jest przede wszystkim na 4 tradycyjnych instrumentach – każdy z nich odzwierciedla różne żywioły natury: Niezwykle spektakularne koncerty zespołu, który przebojem podbija sceny na całym świecie, to połączenie muzyki perkusyjnej
z niesamowitymi szamańskimi śpiewami i akrobatycznym tańcem.

 Titi Robin

Na scenie w namiocie usłyszymy subtelne, wymagające większego skupienia brzmienia. Zagra tam charyzmatyczny francuski muzyk Titi Robin, mistrz gitary, oud i bouzuki. Jego kompozycje powstają pod wpływem muzyki i kultury romskiej i arabskiej; artysta czerpie natchnienie z tradycji kultur powstałych na wybrzeżach Morza Śródziemnego. W swoim dorobku Titi Robin ma 17 płyt; większość stała się wydarzeniami w świecie world music. Na EPP artysta zaprezentuje materiał ze swojego najnowszego trzypłytowego albumu „Riverbanks” nagranego w Indiach, Turcji i Maroku.

 Arifa

Z Holandii do Poznania przyjedzie międzynarodowy kwartet Arifa, który dawne melodie z świata Arabii
i Bałkanów niezwykle udanie osadza we współczesnym kontekście. Wydana w 2010 roku debiutancka płyta „Beyond Babylon” zbiera bardzo dobre recenzje: prestiżowy holenderski magazyn „Mixed World Music” przyznał jej tytuł „Najlepszego albumu roku 2010 w Holandii w kategorii world music”.

 Na Visoko 

Tradycyjny zespół żeński Na Visoko działa od 60 lat w ukrytej w górach bułgarskiej wsi Satovcha. Na Visoko składa się z kobiet w różnym wieku, które wykonują pieśni śpiewane przy żniwach, pieleniu grządek, wspólnej pracy, ślubach, tańcach i wielu innych okazjach – repertuar grupy obejmuje ponad 300 utworów. Z pierwotnego składu zespołu do dziś śpiewa w nim Maria Chobanowa, będąca liderką grupy.

EPP to także wydarzenia przygotowane specjalnie na festiwal. Intrygująco zapowiada się wspólny premierowy projekt trzech muzyków: Maâllem Mokhtar Gania z Maroka zagra z amerykańskim perkusistą Michaelem Zerangiem oraz poznańskim klarnecistą Wacławem Zimplem. To spotkanie trzech muzyków, trzech różnych kultur, tradycji muzycznych i sposobów myślenia. Zimpel (obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków na światowej scenie muzyki improwizowanej) i Zerang (prawdziwy szaman perkusji) nawiązywali już nieraz dialog z pierwotnymi tradycjami muzycznymi różnych kultur, aby nadać im współczesny kontekst. Tym razem dołączył do nich Maâllem Mokhtar Gania (mistrz perkusyjno-basowego instrumentu gimbri), którego rytualna muzyka gnawa ma stać się przestrzenią do improwizacyjnych poszukiwań dla pozostałej dwójki.

Antoni Gralak – wybitny polski trębacz, kompozytor i producent muzyczny, od lat uznawany za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju – pojawi się w Poznaniu ze swoim autorskim projektem YeShe, który jest próbą przeniesienia drum’n’bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas głównie z kulturą klubową, na bardziej tradycyjny sposób serwowania muzyki. To muzyka zawieszona pomiędzy surową elektroniką, rockiem i jazzem; pełna etnicznych harmonii rodem z południowo-wschodniej Azji.

 

EPP to świetna okazja, by usłyszeć, co interesującego dzieje się na polskiej scenie world music.

W Poznaniu usłyszymy:

Niezwykle żywiołową grupę Dikanda, która zachwyca aranżacjami, wielowątkowością inspiracji i żywiołowością na scenie. W jej repertuarze słychać inspirację muzyką etniczną z Polski, Białorusi, Bułgarii; obok melodii ludowych Dikanda proponuje także własne oryginalne utwory, część z nich śpiewana jest w wymyślonym przez wokalistkę zespołu języku; formację Vidlunnia, która proponuje piękną i subtelną wizję muzyki polskiego wschodniego pogranicza. Muzyka Vidlunnii to tęsknota za dawnym brzmieniem dźwięków i obrzędowością przodków – to swoiste przeniesienie do mikrokosmosu tradycyjnej kultury jest jednocześnie umiejscowione we współczesnym kontekście. Obok śpiewokrzyku i ludowej stylistyki gry na instrumentach, pojawiają się brzmienia syntetyczne, instrumenty związane z kulturą Zachodu wzbogacane instrumentarium z innych kultur tradycyjnych oraz sięgający do tradycji muzyki klezmerskiej Klezmafour.

Klezmafour czerpie inspiracje z tradycji klezmerskiej, podchodzi do niej jednak z punk-rockową wręcz energią
i bałkańskim szaleństwem. Mimo klasycznego instrumentarium (klarnet, skrzypce, akordeon, kontrabas, perkusja) atmosfera podczas koncertów Klezmafour wielokrotnie przypomina bardziej tę znaną z koncertów muzyki rockowej czy hip-hopowej.

Na festiwalu wystąpia także Amit Carmeli z Izreala i Joca Perpignan z Brazylii, którzy wcześniej prowadzić będą warsztaty wokalno-rytmiczne.

9.08. | Stare Koryto Warty | godz. 19.00

DIKANDA / Polska   *~ Balkan Port – scena

TITI ROBIN – Riverbanks / Francja, Turcja, Indie, Maroko – namiot

CELSO PIÑA / Meksyk – scena

10.08. | Stare Koryto Warty | godz. 17.00

YeShe / Polska – scena

MAÂLLEM MOKHTAR GANIA, MICHAEL ZERANG, WACŁAW ZIMPEL – premiera / Maroko, USA, Polska – namiot

NOREUM MACHI / Korea – scena

AMIT CARMELI / Izrael – namiot

JOCA PERPIGNAN / Brazylia – namiot

11.08. | Stare Koryto Warty | godz. 17.00

VIDLUNNIA / Polska – scena

NA VISOKO / Bułgaria   *~ Balkan Port – namiot

KLEZMAFOUR / Polska – scena

ARIFA / Holandia, Rumunia, Niemcy, Turcja – namiot

BALKAN BEAT BOX / USA, Izrael   *~ Balkan Port – scena

bilety:

do 31.07. – 40 PLN (bilet na jeden dzień), 70 PLN (karnet)

od 1.08. – 50 PLN (bilet na jeden dzień), 80 PLN (karnet)

kasa CK ZAMEK, www.eventim.pl oraz stacjonarne punkty sieci eventim.pl

dzieci i młodzież do lat 15 wstęp wolny (w towarzystwie osoby dorosłej z biletem)

WARSZTATY DLA DZIECI 

7-8.08. | MAGIEL KULTURY, ul. Tylne Chwaliszewo 23/1 | godz. 16.00-20.00

ETHNOPORTOWE MALOWANIE – akcja dla dzieci (malowanie motywów festiwalowych na płocie przy ul. Tylne Chwaliszewo)

9.08. | MAGIEL KULTURY | godz. 11.45-16.30
11.45-12.30 warsztaty improwizacji w tańcu z muzyką etniczną
12.45-13.45 warsztaty ekologiczno-artystyczne „Eko jest spoko”(tworzenie recyklingowych instrumentów)
14.00-16.30 warsztaty kreatywne ze scrapbookingu „Magiel Kultury” (wykonanie kartki okolicznościowej)
10.08. | MAGIEL KULTURY | godz. 11.45-16.30
11.45-12.30 warsztaty improwizacji w tańcu z muzyką etniczną
12.45-13.45 warsztaty ekologiczno-artystyczne „Eko jest spoko” (tworzenie ekobiżuterii)
14.00-16.30 warsztaty kreatywne ze scrapbookingu „Magiel Kultury” (przygotowanie zakładki do książki)
11.08. | MAGIEL KULTURY | godz. 11.45-16.30
11.45-12.30 warsztaty improwizacji w tańcu z muzyką etniczną
12.45-13.45 warsztaty ekologiczno-artystyczne „Eko jest spoko” (Eko Art-czyli dequpage na butelkach i słoikach)
14.00-16.30 warsztaty kreatywne ze scrapbookingu „Magiel Kultury”(tworzenie zawieszki)

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-13 lat / ilość miejsc: 15 / wstęp wolny
Decyduje kolejność zgłoszeń na wszystkie lub na wybrane zajęcia.
Zapisy: e-mail: biuro@magielkultury.pl, tel.: 607 166 800

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

9-10.08. | Centrum Kultury ZAMEK | godz. 12.00-15.00

AMIT CARMELI  / Izrael – warsztaty wokalno-rytmiczne
11.08. | Centrum Kultury ZAMEK | godz. 12.00-15.00

JOCA PERPIGNAN / Brazylia – warsztaty wokalno-rytmiczne

9-10.08. | Klub Fabrika | godz. 16.00

DRAGAN DAUTOVSKI / Macedonia – warsztaty instrumentalne

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń / koszt warsztatów: 70 zł (karnet na warsztaty upoważnia do udziału we wszystkich wydarzeniach festiwalowych)

Zapisy: b.wisniewski@ckzamek.pl / wpłata na konto BZ WBK IBAN: 12 1090 1359 0000 0001 1519 0271

WYKŁADY I FILMY 

9.08. | Pawilon Nowej Gazowni | godz. 12.00

DZIEŃ KOREAŃSKI – spotkanie z członkami zespołu Noreum Machi / pokaz filmu  SOPYONJE, reż Im Kwon-taek / prowadzenie: Emilia Wojtasik (Zakład Filologii Koreańskiej UAM)

10.08. | Pawilon Nowej Gazowni | godz. 12.00

DZIEŃ POSZUKUJĄCYCH – spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim / projekcja filmów cyklu „Muzyka odnaleziona” / spotkanie z Jagną Knittel / pokaz filmu „Takiej pieśni sobie szukam”

prowadzenie: prof. Waldemar Kuligowski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM)

11.08. | Pawilon Nowej Gazowni | godz. 12.00
DZIEŃ BAŁKAŃSKI – spotkanie z Draganem Dautovskim, muzykiem i kompozytorem macedońskim / pokaz filmu „Zanim spadnie deszcz” reż. Milcho Manchevski/ prowadzenie: Beata Pyrzanowska (Fundacja LuxSfera)

KLUB FESTIWALOWY: Fabrika, ul. Mokra 5
Przez wszystkie trzy dni festiwalu w klubie grać będzie zespół Tygiel Folk Banda / Polska.
8.08. ETNOSTART – godz. 19.30 koncert zespołu Czarolija, godz. 20.30 koncert zespołu Ferendżi, godz. 22.00 Jam Sassion z udziałem Afro Bandy
9.08. od godz. 21.00 afterparty DJ BALKAN
10.08. od godz. 21.00 afterparty DJ Empe
11.08. od godz. 21.00 afterparty DJ BALKAN
12.08. EPILOG – wspólne koncertowanie (zaproszeni artyści: Na Visoko / Bułgaria, Amit Carmeli / Izrael, Tygiel Folk Banda / Polska i wszyscy, którzy będą gotowi zagrać)

ORGANIZATOR: CENTRUM KULTURY ZAMEK / POZNAŃ

Kontakt: Joanna Przygońska j.przygonska@ethnoport.pl / 607.609.004

www.zamek.poznan.pl     www.ethnoport.pl     www.luxsfera.org.pl

ETHNO REGIO – MIĘDZYCHÓD 2012

6-8.08. Amit Carmeli / Izrael: warsztaty muzyczno -wokalne

NCAKiODR „PROM” – Centrum Turystyki Rowerowej, Mierzyn, ilość miejsc ograniczona

7.08. godz. 18.00 pokaz filmów „Muzyka odnaleziona” Andrzeja Bieńkowskiego i „Takich pieśni sobie szukam” Jagna Knittel. Wprowadzenie – Maciej Rychły.

Sala wielka NCAKiODR „PROM”, Plac Kościuszki 9 / wstęp wolny

8.08. godz. 18.00 finał warsztatów i koncert Amita Carmeli

Sala wielka NCAKiODR „PROM”, Plac Kościuszki 9 / wstęp wolny

DLA UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW i MIESZKAŃCÓW MIĘDZYCHODU, KTÓRZY ZAKUPIĄ BILETY NA EPP ZAPEWNIAMY BEZPŁATNY TRANSPORT; ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia: telef. 957482602 lub osobiście w CAK „PROM” wyjazd z Międzychodu (Plac Kościuszki): 9.08 godz. 17.00 – powrót około 01.30; 10.08 godz. 15.00 – powrót około 01.30; 11.08 godz. 15.00 – powrót około 01.30

Organizacja Ethno Regio: Nadwarciańskie Centrum Animacji Kultury i Ochrony Dziedzictwa Regionalnego „Prom” i Fundacja LuxSfera, Współpraca: Centrum Kultury ZAMEK.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 8.2/10 (Głosujących: 15)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo