Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | niedziela, 25 lis, 2012 |

Działka sprzedana Habitatowi przepadła

Gmina Mosina nie odzyska działki, na której fundacja Habitat for Humanity deklarowała zbudować dom dla niezamożnych. Mosina sprzedała w 2006 r. z dużym upustem fundacji tę działkę tylko dlatego, że miał tam powstać dom z mieszkaniami dla osób z trudną sytuacją materialną. Niestety zamiast budować dom Habitat sprzedała w 2009 roku działkę prywatnej osobie.

To właśnie z tego powodu gmina wystąpiła do sądu o unieważnienie sprzedaży i odzyskanie działki. Pod koniec września sąd oddalił apelację, gminy, kończąc tym samym kilkuletni proces. Oznacza to, że na działce nie powstaną mieszkania dla niezamożnych.

Habitat for Humanity to pozarządowa, dobroczynna organizacja chrześcijańska, której celem jest pomoc niezamożnym rodzinom w zbudowaniu własnego mieszkania. Habitat działa w 100 krajach, gdzie zbudował 200 tysięcy domów. W Polsce Habitat działa od 1992 r.

W czasie, kiedy przedstawiciele poznańskiego oddziału fundacji prowadzili rozmowy z samorządem Mosiny rozpoczęli także budowę swojego domu w Sadach, w gminie Tarnowo Podgórne. Tamtejszy samorząd także sprzedał im działkę pod budowę.

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Habitat kupiła od gminy działkę wycenioną wówczas na około 126 tysięcy złotych z 80 procentową bonifikatą. Zamiast budować dom w czerwcu 2009 roku sprzedała nieruchomość za około 800 tys. zł. W związku z tym Gmina Mosina zawiadomiła Prokuraturę Okręgową w Poznaniu (22 lipca 2009 r.) o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez poznański zarząd Fundacji Habitat for Humanity. Po trzymiesięcznym dochodzeniu w sprawie o oszustwo przy sprzedaży nieruchomości zostało ono umorzone. Wówczas gmina wezwała fundację do zwrotu kwoty bonifikaty (112 tys. zł), jaką otrzymała od gminy przy kupnie działki. Habitat zwrócił te pieniądze pod koniec 2009 r.

Jeszcze tego samego roku Gmina Mosina złożyła pozew do Sądu Rejonowego w Śremie o wykreślenia figurujących w księdze właścicieli nieruchomości (obecnych lub Fundacji) i wpisanie w ich miejsce, jako właściciela Gminy Mosina. W czasie, kiedy Sąd Rejonowy prowadził sprawę dokumenty dotyczące zwrotu bonifikaty kontrolowali także funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego ( w kwietniu 2011 r.)

Wyrok sądu z września br. zakończył trzyletnie postępowanie i ostatecznie przekreślił szanse na odzyskanie przez gminę tej nieruchomości. Oczywiście nikt już nie wybuduje tam mieszkań dla niezamożnych osób. W 2006 r. Habitat kreślił przed samorządowcami piękne plany. Pozytywnie wypowiadały się o nich także wszystkie regionalne media. Niestety zważywszy na to, że na kupionej od Mosiny działce Habitat nie wbił nawet łopaty, na usta aż ciśnie się pytanie: Czy cała ta budowa domu dla niezamożnych nie była zwykłą „ściemą”, żeby zdobyć cenny grunt? (red.)

Mosina 13 km - drogowskaz do Mosiny - 13 kilometrów

Mosina 13 km – drogowskaz do Mosiny – 13 kilometrów

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj