Black Friday - Stary Browar Poznań Berdychowski Volkswagen - id5
Zofia Staniszewska | piątek, 5 paź, 2012 |

Cenny dar dla mosińskiej biblioteki

Naszą bibliotekę odwiedziła p. Mirosława Różańska, żona Hieronima Różańskiego. Podarowała nam exlibris męża przedstawiający widok Mosiny. Serdecznie dziękujemy Pani Mirosławie za cenny dar – exlibris będzie godnie wyeksponowany w naszym pomieszczeniu!

Hieronim Różański

Hieronim Różański – urodzony w 1929 r. w Mosinie, architekt wnętrz, projektant w zakresie rekonstrukcji i rewaloryzacji detali architektonicznych oraz wnętrz zabytkowej architektury, malarz, grafik, rzeźbiarz, rysownik. Ukończył studia w PWSSP w Poznaniu na wydziale Architektury Wnętrz w 1954 r. Członek grupy EF (Eksperyment Formy) w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Marynistów Polskich.

Rekonstrukcja Starego Rynku w Poznaniu lata 1954 – 1959

W latach 1954 – 1959 pracował przy rekonstrukcji Starego Rynku w Poznaniu. Od 1959 do 1982 r. zatrudniony jako starszy projektant w PKZ w Poznaniu wykonywał projekty renowacji m.in. do zamków w Głogowie, Łagowie i Żarach oraz pałaców w Rogalinie, Czempiniu i Trzebiniach. W pejzażach, które maluje, widoczne jest dążenie do fragmentarycznej analizy krajobrazu, graniczącej niekiedy z formami abstrakcyjnymi. Podobną stylistykę prezentują kompozycje figuralne i autoportrety. Zrealizował kilka wystaw indywidualnych, m.in. w Poznaniu, w Gorzowie oraz brał udział w około 30 wystawach zbiorowych.

Zofia Staniszewska

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 8.4/10 (Głosujących: 17)
Napisano przez Zofia Staniszewska opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina

Tagi: ,

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo