Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | sobota, 10 mar, 2012 |

Kącik Eleganta: Wew bimbie poznański

Poniższy tekst polecam czytać na głos, żeby lepiej wychwycić niuanse i piękno poznańskiej gwary. Pisownia oryginalna, bez konserwantów.

Gwara poznańska

– Panie, nie pkej sie pan tak, wszyscy sie zmieszczum, tutej nie jes frajbanka i do wszyskich biletów starczy.

– Co jo sie pkum, pan stoisz miast sie przesuwnuć, nie rób pan zaro tyla rabanu i nie deptej pan po papciach.

– Jo tu stojołym cołki czas i nikumu żym nie zawadzoł, a paczcie go, widzicie, taki jak do obory wnidzie i wszyskie mu zawodzajum. Widzisz go pan, hrabia ze wsi jedzie bimbum. Weś pan se dryńde i sie w ni rozwolej.

– Co jo żym jes hrabia? Panie wciungni pan tyn kałynd, bo mosz wielgi jak strużok ze świyżum słumum i bez niego nie widzisz że depczesz mi po papciach. Sie byś ździebko przeszed zez dwa przystanki, a nie putora miejsca zajmować wew bimbie, a bilet mosz pan dubeltowy, co? Paczysz sie pan na mnie jakbyś mature robiuł wew ochrunce.

– Wej, wej widzicie go, coś pan taki nerwusiaty, coś pan taki akuratny, coś pan taki paradny. Paczcie na niego wyrechlane papcie, okuloki gutalinum opańdroł i do łopery na antrakt jedzie. Paczcie go, elegant s Mosiny sie znaloz!

– Co jo żym jes elegant zez Mosiny, toś chyba nigdy eleganta zez Mosiny nie widział żywygo sam wyglundosz istny szpagat zez Mosiny.  Szpekni na sie. Koszula nie umunczkowano, chyba żeś jod kaszane gołymi pazurami i całki sie oślumprołeś na bebechu. Widzisz go, jaki ważny sie zrobiuł, a w tych kudłach to z ciebie istny jaźwiyc, na golorza ni mosz pińć złotych, a wew bimbie sie rozpycho jak jaśnie pan i puszy sie jak okrunglok na Gwarny. Elegant sie znaloz i do tego zez Mosiny!

– Wej, wej zoboczcie go, widzicie eleganta żnie, glace se brylantynum opańdroł, a jak na pana pacze to widze, że miast brylantyny pewno smolcym na ciepło żeś se takum trwałum lajsnuł. Słuma panu s papci wyłazi i z daleka jedzie od pana wiochum. A tyn krawatek wisi panu jak ślydź z beki wyjynty i jakby cołki tydzień sie moczuł wew mydlanny wodzie. Panie, jo panu jeszczy pokoże, pan nie wiysz kto jo jestym, elegancie jedyn.

– Co, jo żym sie skapnuł zaro jak żym cie szpycnuł ktu pan jezdeś elegancie istny. Bigli na porach żeś pewno lotoś jeszczy nie prostowoł. Jak tak na pana pacze to mie litoś bierze, a rache mum na pana coroz wiynkszum i mosz pan szczyńście, że musze wyjś bo na mecz ide.

– Tej, nie godej pan, na kolejorza tyż pan idziesz? Jo żym już downo bilety kupiuł, ale moja coś od wczoraj jes nie tako i siedzi w dumu, a jo nie moge sie doczekać, ale bydzie dzisiej panie. „Zawisza” jak nic 2:0 dostanie po uchu! Bez to żym jes taki nerwus od rana.

– Zobaczysz pan jak ich wszyskich Jakubczok okituje. Piyrszo liga musi być wew Poznaniu znowu, panie. Zobocz pan ile wiary ciungnie. Wszyscy na tyn mecz, dobrze, że nie na Dymbcu bo dzie by sie wszyscy pomieścili. Mówisz pan, że mosz dwa bilety to odstump mi pan jedyn to nie byde stojoł wew kolejce.

– Łe tam panie, mosz pan go mieć i idziymy razym a jak wygrajum to postawisz pan piwo i byndziymy kwita, byle za dużo nie gnocili.

Roman Czeski

Jak to się zaczęło? Artykuł Na tropie eleganta z Mosiny otwierający cykl o Elegancie z Mosiny.

Na tropie Elegant z Mosiny - grafika

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Felieton

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj