Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Ogródki w Starym Browarze w Poznaniu Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | piątek, 1 cze, 2012 |

Konkursowe meldowanie

Po ogłoszeniu konkursu na meldunek w Mosinie pojawiło się wiele komentarzy.  Na nasze pytania w tej sprawie odpowiada Zastępca Burmistrza Gminy Mosina, Waldemar Krzyżanowski.

Redakcja: Po co się meldować skoro zniesiono już obowiązek meldunkowy?

W. Krzyżanowski: Nie jest to prawdą i długo jeszcze nie będzie. Nadal  na dzień dzisiejszy, zgodnie z obowiązującym prawem wszyscy, którzy przebywają w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby mają  obowiązek zameldować się na pobyt stały lub czasowy.

Skoro obowiązek meldowania nadal istnieje, dlaczego ogłasza się konkurs?

Nie jesteśmy pionierami konkursowego meldowania. Wiele gmin wcześniej podjęło już kroki w walce
o przyszłego mieszkańca, a właściwie osób, które zamieszkały w gminach i nie dopełniły jeszcze jedynie obowiązku, jaki na nich spoczywa.

Mamy nadzieję, że comiesięczne nagrody przyciągną przyszłych mieszkańców. Już dziś po kilku tygodniach od ogłoszenia konkursu widać, że ta formuła jest skuteczna i dużo bardziej atrakcyjna dla mieszkańców. Nie chcemy uruchamiać kompetentnych służb, które, uważam, nie odniosły by zamierzonego skutku.

Wiemy, że nagrodami w konkursie mają być telewizory, rowery. Skąd ten pomysł?  

Pomysł nie jest nowy. Myśleliśmy o tym już od miesięcy. Potrzebowaliśmy wyłącznie właściwej formuły prawnej i również pewności, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Konkurs  skierowany jest do osób fizycznych w naszej gminie , które zameldują się po raz pierwszy na pobyt stały w okresie od kwietnia do grudnia 2012r. Wystarczy, że każdy mieszkaniec, który przyjdzie w tym okresie zameldować się w naszej gminie, prawidłowo wypełni formularz konkursowy i wrzuci go do skrzynki, która znajduje się w Urzędzie, w Biurze Obsługi Interesanta. Każdego miesiąca  typować będziemy cenne nagrody rowery, telewizory itd. Nie będę zdradzał wszystkich ufundowanych przez darczyńców nagród. Zdradzę jedynie, że oprócz wspomnianego comiesięcznego przekazania nagród na końcu roku wśród wszystkich osób rozlosujemy jeszcze jedną nagrodę specjalną, czyli istnieje możliwość, że jedna osoba może wygrać nawet dwie cenne nagrody np. rower i TV.

Czy konkurs to skuteczny sposób na przyciągnięcie do gminy mieszkańca?

 Z tego, co obserwujemy – tak. W chwili obecnej w naszej gminie zamieszkuje 27 925 osób. Mam cichą nadzieję, że w tym roku będziemy mieli przyjemność zameldowania 30 tysięcznego mieszkańca.

Zachęcamy wszystkich jeszcze nie zameldowanych do odwiedzenia Urzędu. Procedura meldunkowa nie jest skomplikowana a co najważniejsze zupełnie bezpłatna. Należy przedłożyć druk „Zgłoszenie pobytu stałego” lub „Zgłoszenie pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące” oraz dokument stwierdzający tożsamość, a w przypadku osoby niepełnoletniej odpis skrócony aktu urodzenia, wojskowy dokument osobisty,  jeżeli osoby podlegają powszechnemu obowiązkowi obrony i zaświadczenie o wymeldowaniu z poprzedniego miejsca pobytu stałego.  Zgłoszenia można pobrać osobiście w urzędzie bądź wydrukować ze strony www.mosina.pl

Na koniec proszę powiedzieć o prawdziwej przyczynie zabiegania o nowe meldunki.

Z budżetem gminy jest jak z budżetem domowym. Jest w nim tylko tyle pieniędzy, ile zarobimy. W domu to nasze wypłaty, w samorządzie ważną pozycją są podatki, które każdy z nas płaci. Istotnym jest, aby te wpłaty dokonywane były do kasy gminy, w której mieszkamy. A dzieje się tak tylko wtedy, jeśli jesteśmy w niej zameldowani. Z tych to właśnie pieniędzy finansujemy inwestycje, miedzy innymi budowę szkół, przedszkoli, chodników czy dróg. Dlatego dla nas jest to również bardzo ważne, abyśmy w gminie mieli komplet zameldowanych mieszkańców, a nasi mieszkańcy szkoły, przedszkola, chodniki czy drogi.

Waldemar Krzyżanowski

Waldemar Krzyżanowski

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Wywiad, reportaż

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj