Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 5 kwi, 2012 |

Niedziela Palmowa w Mosinie

Mosiński Ośrodek Kultury był organizatorem plenerowej prezentacji obrzędów wielkanocnych. Głównym motywem dekoracyjnym prezentacji na mosińskim rynku były zamocowane na drewnianym parkanie niezwykle strojne palmy wielkanocne wykonane przez przedszkolaków i uczniów ze szkół, gimnazjów i przedszkoli Gminy Mosina.

Niedziela Palmowa

Mimo zmiennej aury, obficie padającego śniegu w porannych godzinach, porywów wiatru i słońca przebijającego się przez deszczowe chmury, w dość niskiej temperaturze, zwiedzający wystawy okolicznościowe mogli nacieszyć oko i poczuć wiosnę patrząc na wykonane przez dzieci kolorowe stroiki wielkanocne, a także jaja dekoracyjne ozdobione metodą decoupage podczas zajęć dla seniorów. Publiczność po raz pierwszy została zaproszona do oceny prac konkursowych.

Najpiękniejsze palmy i stroiki wybierano w drodze plebiscytu. Dla dzieci przygotowano kącik plastyczny, w którym tradycyjne malowanie pisanek powróciło w formie ozdabiania znajdowanych w „gniazdach” farbowanych jajek, natomiast dorośli chętnie uraczyli się chlebem ze smalcem i ogórkiem, plackiem drożdżowym, czekoladowym a nawet mazurkiem. Największą popularnością cieszyły się chlebki do święconki, których rozdano aż 2000 sztuk. Jednak główną atrakcją wystawową był stół wielkanocny prezentujący tradycyjne jadło, wędliny, ciasta, mazurki, baby wielkanocne i chleby. Całość prezentacji dopełniały bukiety żółtych tulipanów i kompozycje owoców a wszystkie wymienione elementy: wędliny, chleby, ciasta, kwiaty, owoce pochodziły od sponsorów imprezy.

W tym roku na zaimprowizowanej scenie gościliśmy dwa zespoły folklorystyczne działające przy Stęszewskim Domu Kultury. Zespół Dudziarski „Koźlary” oraz zespół wokalny „Modrzanki” występujące pod opieką pani Barbary Bawer, dyrektora Domu Kultury w Stęszewie. Ciekawostką imprezy był skansen gospodarstwa wiejskiego prezentowany przez pana Grzegorza Kosowskiego z Pecnej. O godzinie 13.00. ks. proboszcz Edward Majka dokonał poświęcenia prezentowanych palm i stroików.

Wielkanocne palmy (niedziela palmowa)

Wielkanocne palmy (niedziela palmowa)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj