Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | niedziela, 5 lut, 2012 | komentarze 2

Wojna o hydranty

Mosina i inne podpoznańskie gminy muszą płacić poznańskiemu Aquanetowi za to, że utrzymują one w gotowości swoje hydranty. To jedyny przypadek pobierania takich opłat w kraju.

Mosina przez pewien okres nie płaciła (od 2007 do 2010), twierdząc, że Aquanet pobiera opłaty niezgodnie z prawem. Sprawa trafiła do sądu. Na razie sędziowie utrzymują, że gminy muszą płacić – samorządy musiały więc spłacić należności wraz z odsetkami naliczone przez Aquanet. W przypadku Mosiny samorząd zapłacił około 900 tys. złotych wraz z odsetkami.

Aquanet - zbiorniki na wodę na Pożegowie w Mosinie

Aquanet – zbiorniki na wodę na Pożegowie w Mosinie

Jak powiedziała gazecie Burmistrz Zofia Springer, gmina będzie korzystała z dalszych prawnych możliwości odwoływania się od decyzji sądu.

Rocznie utrzymanie ponad 700 hydrantów kosztuje Mosinę około 300 tys. złotych.

Zaległości za tzw. utrzymanie w gotowości hydrantów dotyczyły także Puszczykowa, które również w analogicznym okresie nie wnosiło opłat. Puszczykowo nie zdecydowało się jednak na wniesienie sprawy do sądu. Na początku 2011 roku nowy burmistrz Andrzej Balcerek wynegocjował z Aquanetem rozłożenie długu w wysokości około 900 tys. złotych na raty. Także ten samorząd płaci zaległości z odsetkami. (red.)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

 • Marcin
  niedziela, 5 lut, 2012, 19:38:29 |

  Sprytnie – Puszczykowo czeka jak się rozwinie sprawa Mosiny z Aquanetem, a do tego czasu grzecznie płaci

  • Kańka
   poniedziałek, 6 lut, 2012, 0:32:59 |

   Tylko jak Mosina wygra to nie oznacza przecież, że Puszczykowo będzie mogło zażyczyć sobie zwrotu kasy. Musi przejść też postępowanie sądowe, a w Polsce nie stosuje się analogii. Balcerek zamiast wspólnie powalczyć o tę sprawę przed Sądem pokornie płaci. Każdy wójt/burmistrz zrobiłby podobnie jak Burmistrz Mosiny – czyli działał na rzecz interesu budżetu gminy i mieszkańców.
   Balcerek woli widocznie dbać o dobre relacje z nowymi kolegami z Aquanetu aniżeli o miasto i jego budżet.

Skomentuj