Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Magda Krenc | niedziela, 24 cze, 2012 |

Historie leżą na ulicy

Już po raz siedemnasty w Muzeum – Pracowni Arkadego Fiedlera miało miejsce wręczenie nagrody „Bursztynowego Motyla” za najlepszą książkę podróżniczą. W tym roku nagrodzona została debiutantka, Paulina Wilk, która w książce „Lalki w ogniu” przedstawiła dwa światy Indii – z jednej strony bogactwo, apartamenty i baśniowe wesela, z drugiej – ogólnie panujący brud, ciasnota i ubóstwo.

Zaprowadza czytelników na zaplecze gospodarczego sukcesu, przedstawiając społeczeństwo wciąż podzielone na panów i służących. „Lalki w ogniu” to zbiór reportaży, powstałych w ciasnym hotelu w Kalkucie na przełomie 2010 i 2011 roku.

Członkowie jury nagrodzili Paulinę Wilk „za poetycko – reporterskie, a jednocześnie przenikliwe przedstawienie zróżnicowanych aspektów życia w Indiach”. Konkurencja była spora, choć Marek Fiedler przyznał, że „Lalki w ogniu” bardzo wyróżniały się na tle innych. Autorka książki przyznała z przymrużeniem oka, że ostatnią nagrodę dostała w wieku pięciu lat, gdy ścigała się ze starszymi kolegami na rowerach po podwórku. Ale czuła się wtedy podobnie jak w konkursie o Bursztynowego Motyla – wiedziała, że konkuruje z dużo silniejszymi i lepiej przygotowanymi od niej zawodnikami, a mimo to się udało. „Nie jest to książka o jakiś niezwykłych przygodach czy wspaniałych dokonaniach. Postanowiłam się przyjrzeć przyziemnej codzienności, zwyczajnym sprawom, które ludzi pochłaniają, a na mnie robiły zawsze największe wrażenie” – przyznaje autorka. „Cieszę się, że spojrzeli państwo z wrażliwością i uwagą nie na książkę, której autor dociera na koniec świata, tylko na taką, która udowadnia, że fantastyczne historie leżą dosłownie na ulicy”.

Muzeum Arkadego Fiedlera

Muzeum Arkadego Fiedlera

Marek Fiedler przyznaje: „Naszą ideą jest promowanie książek podróżniczych i to się udaje. Każdego roku oceniamy przynajmniej kilkadziesiąt pozycji, książek na bardzo wysokim poziomie”. Autorka jest debiutantką w pisaniu książek, ale nie w reportażu. Od 2003 roku pracowała w „Rzeczpospolitej”, specjalizując się w przemianach cywilizacyjnych Indii. Publikowała eseje i reportaże o światowych metropoliach, globalnym ubóstwie, zjawiskach kulturowych Azji. Ma dwie pasje – pisanie i podróże. Jako reporterka pracowała między innymi w Indiach, Chinach, Kenii, Brazylii i Izraelu.

Napisano przez Magda Krenc opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi: , ,

Magda Krenc

Autorem wpisu jest: Magdalena Krenc, dziennikarka Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Skomentuj