Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 10 lut, 2012 |

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

W dniach 20-24 lutego 2012 r. obchodzony jest po raz kolejny Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw.

W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodził się pomysł obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517).

Projekt kierowany jest do wszystkich obywateli – zarówno ofiar przestępstw jak i każdego, kto chce zwiększyć swoją wiedzę o przysługujących mu uprawnieniach oraz możliwości uzyskania pomocy w razie pokrzywdzenia przestępstwem.

Zasadniczym celem inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Realizacji tego założenia służyć mają bezpłatne porady prawne i psychologiczne, udzielane przez zawodowych prawników oraz studentów.

Niestety bardzo często ofiary przestępstw nie dochodzą swoich uprawnień ze względu na brak świadomości prawnej oraz wstyd i brak odwagi. Projekt ten ma zatem także za zadanie przeciwdziałanie takim postawom oraz dodanie wsparcia potrzebującym.

W tegoroczną organizację obchodów włączyło się również Koło Nauk Penalnych „Iure et facto” działające przy Zakładzie Postępowania Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studenci wraz z opiekunami przygotują wykłady otwarte i warsztaty oraz wspólnie z wolontariuszami Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, działającej również na Wydziale Prawa i Administracji, będą udzielać obywatelom darmowych porad  prawnych.

Podczas obchodów Koło Nauk Penalnych „Iure et Facto” organizuje:

1) wykład otwarty prowadzony przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu na temat relacji Policji z pokrzywdzonym ze szczególnym uwzględnieniem procedury przyjęcia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa,
2) wykład otwarty prowadzony przez mediatora w sprawach karnych na temat korzyści dla pokrzywdzonego płynących z mediacji w procesie karnym,
3) warsztaty pism procesowych pokrzywdzonego
4) dyżury, w trakcie których studenci będą udzielać informacji o uprawnieniach pokrzywdzonego.

Wszystkie wydarzenia odbędą się na Wydziale Prawa i Administracji UAM w budynku Collegium Iuridicum Novum przy Al. Niepodległości 53 w Poznaniu.

Dokładne terminy poszczególnych wydarzeń zostaną podane po 13.02.2012 r. na stronie internetowej Koła Nauk Penalnych.

Agnieszka Orfin

Członek Koła Nauk Penalnych „Iure et facto”

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wydział Prawa i Administracji w Poznaniu

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj