Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | sobota, 22 gru, 2012 | komentarzy 5

Śmieciowa rewolucja

Za kilka miesięcy, dokładnie 1 lipca 2013 r. zacznie obowiązywać nowa ustawa o zagospodarowaniu odpadów komunalnych. Wprowadzi ona duże zmiany w stosunku do przepisów, które obowiązują obecnie.

Najważniejszą zmianą, będzie to, że od 1 lipca 2013 r. odpowiedzialność za zorganizowanie systemu odbioru i utylizacji odpadów komunalnych przejmą jednostki samorządu terytorialnego, czyli gminy. Obecnie właściciele nieruchomości mają (przynajmniej tak powinno to wyglądać) podpisane indywidualne umowy na odbiór odpadów komunalnych z firmą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wywozu. Jednak 1 lipca 2013 r. wszystkie dotychczas podpisane umowy stracą ważność. Zamiast nich wejdzie w życie tzw. opłata śmieciowa, którą będziemy wnosić do gminy. Gmina wyłoni w przetargu firmę, która zajmie się wywozem śmieci.

Gminy w SELEKCIE

Gminy mogą nałożone przez ustawę obowiązki realizować samodzielnie lub wspólnie. W przypadku Puszczykowa, Mosiny oraz ponad 20 okolicznych gmin zagospodarowaniem śmieci zajmie się Związek Międzygminny „Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT„, do którego należy Puszczykowo i Mosina. W skład SELEKTU wchodzą też: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Dopiewo, Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Kaźmierz, Komorniki, Gmina Kościan, Miasto Kościan, Miasto Luboń, Opalenica, Rakoniewice, Rokietnica, Stęszew, Tarnowo Podgórne, Wielichowo i Zbąszyń.

W związku z tym, że obie nasze gminy należą do CZO SELEKT, który będzie realizował obowiązki związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, to właśnie do CZO SELEKT należy ustalenie wszystkich najważniejszych kwestii związanych z organizacją systemu odbioru odpadów, w tym ustalenie tzw. stawek, wg których będziemy uiszczać opłaty. Decyzje w sprawie stawek podjęto podczas zgromadzenia Związku Międzygminnego CZO SELEKT, które odbyło się 29 października 2012 r.

Segregujesz mniej płacisz

Zgodnie z uchwałą, rodziny, które zadeklarują, że będą segregowały odpady zapłacą po 10 złotych od każdej osoby mieszkającej w danym gospodarstwie. Ci, którzy w deklaracji napiszą, że nie zamierzają segregować będą wnosić opłatę w wysokości 14 zł od każdej osoby. Deklaracje złożymy na specjalnych formularzach w Urzędach Gminy lub Miasta. Wzory zostały już ustalone i teraz czekają na zatwierdzenie przez wojewodę. Mamy na to czas do 28 lutego 2013 roku. Wiadomo już również, że opłaty będziemy musieli wnieść do 15 każdego miesiąca za dany miesiąc. Pierwszą z nich za lipiec 2013 r. będziemy musieli przelać na konto do 15 lipca 2013 r. Każde gospodarstwo otrzyma oddzielny numer rachunku, na który będzie dokonywało wpłat. Firma, która zostanie wyłoniona w przetargu będzie odbierać co dwa tygodnie pojemniki z odpadami zmieszanymi (odpady, z których już nie można nic więcej wysegregować) oraz co 4 tygodnie surowce wtórne (papier, szkło, tworzywa sztuczne i tzw. opakowania wielomateriałowe, czyli kartony po napojach), które zostaną wysegregowane w każdym z gospodarstw. Oczywiście firma zajmująca się odbiorem odpadów będzie mogła kontrolować, czy segregujemy odpady (dotyczy oczywiście tych, którzy zadeklarują segregację).

Nowością w przepisach jest także to, że nie ma w nich żadnych ograniczeń ilościowych, co znaczy, że w ramach wnoszonej opłaty każde gospodarstwo będzie mogło oddać dowolną ilość odpadów – oczywiście tych, które zmieszczą się do ustawionego przy domu kubła (o jego wielkości decyduje, ten kto płaci). W ustawie nie ma bowiem stawek wg wielkości kontenera, a liczby osób pozostających w danym gospodarstwie. Natomiast złom, tzw. odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektryczny będzie odbierany wg oddzielnego harmonogramu, najprawdopodobniej dwa razy do roku.

Do PSZOK –u z telewizorem

Dodatkowo w ramach nowych przepisów powstaną także tzw. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Pierwszy będzie znajdował się na terenie Centrum Zagospodarowania Odpadów Selekt w Piotrowie Pierwszym. Będą też PSZOK- i lokalne na terenach gmin. Do PSZOK nie będzie można jednak dostarczać odpadów zmieszanych. Każdy z nas będzie mógł tam każdego dnia zawieźć (bez ograniczeń ilościowych): papier, tekturę, metal, w tym puszki, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe, odpady komunalne ulegające biodegradacji, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane leki i chemikalia, opakowania po farbach i lakierach, zużyte baterie i akumulatory, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony, odpady zielone.

Firmy płacą od kontenera

Oczywiście nowe przepisy obejmą także firmy i instytucje. Dla nich stawki ustalane są nie w oparciu o liczbę osób, mieszkających na danej posesji, a w zależności od pojemności używanego przez nich pojemnika. W przypadku odpadów zmieszanych stawki wynoszą od 19 zł za pojemnik 110 litrowy do 363 zł za pojemnik o pojemności 7 m3. Natomiast w przypadku segregacji stawki ustalono na nieco niższych poziomach: od 12 zł za pojemnik 110 litrowy do 232 zł za kontener o pojemności 7 m3. (red.)

Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tzw. PSZOK w Mosinie

Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tzw. PSZOK w Mosinie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • baba- jaga
  środa, 8 maj, 2013, 11:55:01 |

  Mam pytanie, kiedy dowiemy sie jak ma wygladac segregacja, poniewaz nigdzie nikt nie segreguje myjac butelki czy zdziera ciezko schodzace nalepki. Moze od razu odbiorca ” wtornych oplaci nam ZUS i wyplaci wynagrodzenie z osiaganego zysku?

 • olas
  środa, 8 maj, 2013, 16:56:02 |

  Popieram przedmówcę :)
  A tak na marginesie: rozumiem, że po nowych zasadach osoba samotna gdy wystawi 5 kontenerów będzie ok :)
  Ja tam się zgadzam. Działka mi opustoszeje wreszcie bo wcześniej nie miałam takiej kasy, żeby wszystko wywieźć. Stąd rzędy worków ze śmieciami na posesji.
  Jak dla mnie super sprawa :D

 • Gość
  poniedziałek, 17 cze, 2013, 9:37:46 |

  Mój przyjład: 5-osobowa rodzina. Segregujemy odpady, to co można – na kompost. Obecnie Eko-Rondo odbiera ode mnie 1 kubeł 120 l na miesiąc co kosztuje dwadzieściakilka złotych.
  Oto dobrodziejstwa nowej ustawy:
  – zapłacę kilka razy więcej
  – nie będzie mi się opłacać segregować śmieci
  – generalnie opłacać mi się będzie śmiecić z rozmachem
  Brawo ustawodawca!!!

  Proponuję jeszcze kilka podobych udogodnień:
  – ustawa promująca posiadanie samochodów o mocy > 300 KM
  – ustawa promująca świecenie świateł przez całą noc

  Nawiasem mówiąc – dla tego kto to przelobbował – czapki z głów.

 • S O W A
  poniedziałek, 1 lip, 2013, 22:35:25 |

  Od dziś nowe zasady wywozu odpadów z naszych domów. Tylko, że nie poznaliśmy zasad, reguł i harmonogramu tych wywozów. Jest dobrze Panie Balcerek. Wokół Puszczykowa jest mnóstwo lasów. Mieszkańcy sobie poradzą, a Panu już dziękujemy. ( I nie jestem ze Stowarzyszenia)

 • monika
  czwartek, 4 lip, 2013, 9:45:05 |

  właśnie wczoraj eko rondo dodalo harmonogram od lipca..kosz stoi pelen od dawna,i tu male zaskoczenie dzisiaj zabierali u mnie smieci.milo,ze nikt o tym nie wiedzial

Skomentuj