Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | niedziela, 12 sie, 2012 | 1 Komentarz

Zapraszamy na szampana do studni Napoleona…

Chyba każdy miejscowy wie, że w Wielkopolskim Parku Narodowym na Pożegowie znajduje się stara studnia. Zwana jest Studnią Napoleona na cześć cesarza, który miał się przy niej zatrzymać podczas swoich wypraw.

Remont Studni Napoleona

Od lipca trwa remont studni. 18 sierpnia odbędzie się odsłonięcie odnowionej atrakcji turystycznej. Wygląd studni ma nawiązywać do stylistyki z przełomu XVIII i XIX wieku. Dodatkowo całość ozdobi drewniana zadaszona altana.

Studnia Napoleona w Wielkopolskim Parku Narodowym

Studnia Napoleona w Wielkopolskim Parku Narodowym

Legenda o studni Napoleona na Pożegowie

Mało kto zdaje sobie sprawę, że miejsce to łączy się z intrygującą legendą. Otóż według niej, raz w roku woda ze studni zamienia się w szampana. Redakcja postanowiła zbadać ten trop. Udało się nam dotrzeć do niepublikowanej jeszcze legendy związanej z tym miejscem. Oto jej wiele wyjaśniający fragment: „Kto zatem w ten magiczny czas przejeżdżać przez te strony będzie, niechaj do studni zagląda i jeśli w porę zorientuje się, że nadeszła zaczarowana godzina tej wody, przyjaciół swoich wtedy zawezwać winien bez zwłoki żadnej. A oni kogo tylko mogą, zabiorą ze sobą by kontentować się dobrem studni Napoleona mogli, bowiem tylko raz w roku w wielkiej łaskawości obdarza wszystkich niepowtarzalnym smakiem, przypominającym jako żywo szampana. Radość tą poczują tylko ci, których serca są czyste, zamiary szczere i niechęcią do innych nie naznaczone”. Całość legendy będzie można poczytać już niedługo. (red.)

Studnia Napoleona

Studnia Napoleona – uroczystość

Studnia Napoleona WPN

Studnia Napoleona WPN – lato 2016

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

Skomentuj