Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 14 gru, 2012 |

Święto patronki mosińskiego chóru

Święta Cecylia jest jedną z najsławniejszych męczennic kościoła katolickiego. Żyła na przełomie II/III w.

Pochodziła z rodu bogatych patrycjuszy rzymskich. Jako chrześcijanka w czasie prześladowania chrześcijan w Rzymie nie wyparła się swojej wiary i zginęła wraz z mężem i jego bratem przez ścięcie.

Święta Cecylia

Cecylio Święta Patronko Nasza
Dziś chwałę Twoją ziemski chór ogłasza
Strażniczko harmonii,
z tonów czynisz piękny splot
By dźwięcznym, czystym był wspólny głos.

Święta Cecylia - patronka mosińskiego chóru

Święta Cecylia – patronka mosińskiego chóru

Po 600 latach w 822 r. znaleziono ciało Św. Cecylii nienaruszone w katakumbach i przeniesiono do Bazyliki na Zatybrzu. Ówczesny włoski artysta Stefano Maderna wykonał ekspresyjną marmurową rzeźbę oddając wiernie postać i lico dziewicy. Święta Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów i od 107 lat patronką Mosińskiego Chóru Kościelnego.

Mosiński Chór Kościelny pw. Św. Cecylii

W sobotę 24 listopada w kościele Św. Mikołaja w Mosinie, „Hymnem do Świętej Cecylii” mosiński chór rozpoczął koncert z okazji święta swojej patronki. Po raz pierwszy zespół wykonał utwór z repertuaru Elvisa Presleya – „ Can’t  help halling love’.
Można było także usłyszeć „Wychwalajcie Boga” – Henry Purcella, pełne życia i radości „ Alleluja” Józefa Świdra, czy „Cantate Domino” –  Valentino Miseracha.
Dyrygował absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu Jerzy Nagórniak (akompaniament – Maciej Kubacki, także absolwent tej uczelni). Słowo wiążące podczas koncertu wygłosiła Joanna Pniewska. Po koncercie śpiewacy przeszli na balkon chóru i podczas Mszy Świętej odprawionej w intencji zespołu oraz niedawno zmarłego przyjaciela chóru, Przemysława Kwaśniewskiego, kontynuowali śpiew już jako oprawę liturgii Mszy Św. Liturgii przewodniczyli ks. Ryszard Bucholc TCHR, ks. Andrzej Pajzderski i diakon Gniewomir Kujawa.

Mosiński Chór Kościelny pw. Św. Cecylii

Mosiński Chór Kościelny pw. Św. Cecylii

Psalmy, modlitwa wiernych, czytania podczas liturgii wykonali: Joanna Pniewska, Joanna Wachowiak i Marcin Roszak, dokumentację fotograficzną – Agnieszka Wolarczak.
Święta Cecylia była inspiracją dla wielu świętych i tak w roku 1893 św. Tereska od dzieciątka Jezus napisała Hymn o Świętej Cecylii. Oto fragment:

Daj mi twą pieśń, o Święta pragnę przeistoczyć
Dla Pana wszystkie serca, wylać swych łez zdroje,
Wyjednaj mi twą mocą, ukochana Święta,
Abym się woli Pana zupełnie oddała
I spraw, by Jego Łaska Boża, niepojęta,
Dała mi wzlecieć, gdzie wieczna otacza cię chwała.

B.D.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj