Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 7 lis, 2012 |

Udana impreza w Żabnie

Dwa święta – św. Franciszka, patrona zwierząt i św. Huberta, patrona myśliwych połączyła wspólna, plenerowa impreza w Żabnie, zorganizowana przez ks. Adama Przewoźnego z Mosiny oraz koła łowieckie „Żbik 33” i „Sokół”.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. polową, którą poprowadzili ks. prof. dr hab. Stanisław Orwanty z Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu i ks. Adam Przewoźny, z udziałem ks. proboszcza z Żabna – Waldemarem Babiniczem.

Ogromną inicjatywą i nieocenioną pomocą wykazała się rada sołecka z Żabna, której przewodzi Irena Kędziora. Mieszkańcy wsi zbudowali ołtarz polowy, przygotowali parkingi, scenę, zadbali o stronę kulinarną przedsięwzięcia. Nad bezpieczeństwem, jak zawsze czuwała Ochotnicza Straż Pożarna.

– Pomysł zorganizowania Mszy Hubertowskiej był także wyrazem wdzięczności wobec rolników, właścicieli upraw, na terenie których koła myśliwskie gospodarują, wyjaśnia Michał Wójcik – prezes „Żbika”. – I choć Hubertus przypada 3 listopada, postanowiliśmy zorganizować imprezę 7 października wspólnie z ks. Adamem, korzystając z lepszej pogody. Mocno powiązany ze świętem Huberta myśliwskiego jest Hubertus koński, dlatego zaprosiliśmy też wszystkie stajnie z naszego obwodu. Chcielibyśmy propagować kulturę i tradycje łowieckie nie przez samo łowiectwo, ale też wszystko, co się z łowiectwem wiąże. Trzeba zauważyć, że większość myśliwych to są rolnicy, członkowie Bractwa Kurkowego, wędkarze, właściciele koni, pszczelarze, hodowcy gołębi, jeźdźcy. Wszyscy interesują się przyrodą. Te środowiska ściśle ze sobą współpracują, a zaangażowanie ludzi pozwala  organizować udane imprezy, które nas do siebie zbliżają.

Prezes podkreśla, że myślistwo to nie jest tylko samo polowanie, jest to także zabawa. Licznie przybyli mieszkańcy z zainteresowaniem obejrzeli m.in. pogoń za lisem. Zabawa polega na złapaniu lisiej kity przypiętej do ramienia jeźdźca, ten kto pierwszy ją pochwyci zostaje królem biegu. Tym razem był nim jeździec ze stajni Rio Grande w Krosinku, natomiast w charakterze lisa wystąpił Michał Odważny ze stajni Galantówka.

Koncert muzyki myśliwskiej

W imprezie wziął także udział zespół Technikum Leśnego z Rogozieńca, który wystąpił z koncertem muzyki myśliwskiej. Niezwykły pokaz umiejętności jeździeckich przedstawili kawalerzyści z Reprezentacyjnego Oddziału Konnego Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz sokolników oraz 120 letnia sikawka konna z Żabna – strażacy pokazali zebranym jak 100 lat temu gaszono pożary. (red.)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj