T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Elżbieta Bylczyńska | piątek, 20 kwi, 2012 | komentarzy 5

Żeby nie było za późno

Kilka miesięcy temu Vis Medica – przychodnia zdrowia w Mosinie przy ul. Dworcowej zmieniła właścicieli. Dr Ryszard Matuszkiewicz – lekarz ginekolog – jest jednym z trzech lekarzy należących obecnie do tej spółki.

Czy zmieniła się w związku z tym sytuacja mosińskiego pacjenta?

Lekarz Dr Ryszard Matuszkiewicz:

– Żadnych niekorzystnych zmian pacjenci na pewno nie odczuli. Wręcz przeciwnie, niedawno zostały uruchomione w przychodni pracownie rentgenowska i mammograficzna, których wcześniej nie było. Mieszkańcy nie będą już musieli jeździć do odległych szpitali. Ponadto każda pacjentka będzie mogła poddać się badaniu mammograficznemu bez względu na wiek, w zależności od potrzeby. Dołączyli do nas także specjaliści – onkolog, chirurg i chirurg dziecięcy, urolog, okulista i technik optyk, który wykonuje badania pola widzenia. Mamy też nową położną, która pracuje w całej gminie.

lekarz Dr Ryszard Matuszkiewicz - vis medica

lekarz Dr Ryszard Matuszkiewicz

Czym zajmuje się położna w terenie?

Naszym obowiązkiem i obowiązkiem pani Marii Pajdy – położnej środowiskowej jest spotkanie się z kobietą ciężarną i przeprowadzenie tzw. edukacji przedporodowej, czyli opieka do momentu porodu. Później, kiedy kobieta z dzieckiem wraca ze szpitala położna służy pomocą w nauce pielęgnacji, pomaga mamie kąpać dziecko, karmić itp. I regularnie ją odwiedza. Do tej pory tej opieki nie było, a dużo jest w gminie urodzeń – miesięcznie przybywa nam 15 do 24 noworodków. Położna opiekuje się też kobietami po zabiegach ginekologiczno-położniczych. Warto zaznaczyć, że z uwagi na liczbę kobiet ciężarnych w gminie 15 kwietnia podczas białej niedzieli położna będzie wykonywać darmowe badania KTG. Są to badania, które sprawdzają pracę serca dziecka. Chcielibyśmy, żeby te młode kobiety i matki czuły się bezpieczne. Ponadto startujemy obecnie w dodatkowych konkursach w NFZ i mamy nadzieję poszerzyć działalność o ortopedię czy kardiologię i laryngologię.

Jak długo czeka się na wizytę do specjalisty?

Do okulisty i onkologa około tygodnia, ale termin wydłuża się, ponieważ wciąż przybywa pacjentów. Najdłużej w tej chwili trzeba czekać na wizytę u diabetologa. Prowadzimy także obserwacje statystyczne, jeśli chodzi o choroby układu krążenia – bierzemy udział w programie profilaktycznym, z NFZ otrzymujemy wykaz pacjentów wybranych roczników od 35 do 55 roku życia, które nie leczą się na schorzenia układu krążenia, czyli osób potencjalnie zdrowych. Zapraszamy te osoby do ośrodka po to, żeby je przebadać. I co ciekawe, na taką dużą populację (10 tys. osób) NFZ wytypował 500. To znaczy, że tylko 500 osób z tych 10 tysięcy nigdzie nie leczy się kardiologicznie. To świadczy o stanie zdrowia mieszkańców naszej gminy.

Wracając do statystyk, wynika z tego, że gmina Mosina ma całkiem niemały przyrost naturalny.

Cieszę się, że rodzi się u nas tyle dzieciaczków, ale z drugiej strony niewiele mamy osób zdrowych, mam na myśli 500 osób wytypowanych przez NFZ. Podobne uwagi miałby też onkolog, ponieważ występują tu choroby, których nie ma gdzie indziej, ale myślę, że jest to temat na oddzielny artykuł. Wiąże się to z brakiem dostępu do specjalisty – onkologa. Jeszcze więcej pacjentów ma nasz chirurg, dr Kruger. I to też są pacjenci zaniedbani, którzy zbyt późno dotarli do lekarza. Okulista z kolei przyjmuje 30 pacjentów dziennie. Staramy się też o to, żeby przyjmował u nas pulmonolog.

Drewniana słuchawka lekarska w Mosinie

Drewniana słuchawka z lat pięćdziesiątych znaleziona w przychodni podczas remontu, za pomocą której badano ciężarne kobiety – takie ówczesne USG…

Jeśli chodzi o samą przychodnię, remontujemy gabinet po gabinecie, montujemy nową aparaturę. Dużym przedsięwzięciem finansowym jest gabinet rentgena, bez tego nie mógłby tu przyjmować ortopeda.

Kolejną sprawą są osoby wymagające opieki pielęgniarek środowiskowych, jest tu dużo patologii, potrzeb związanych z opieką socjalną. Mamy też sytuacje, w których mimo naszych usilnych starań ludzie ci odmawiają przyjęcia pomocy, są to alkoholicy, których rodziny bardzo cierpią.

Czy są jakieś zjawiska pozytywne w naszej gminie, jeśli chodzi o stan zdrowia?

Mamy największy w województwie wskaźnik zaszczepień. Panie Grażyna Bura i Krystyna Prager profesjonalnie szczepią dzieci i dorosłych, gmina Mosina ma tutaj najlepsze wyniki. Zwłaszcza, że wiele osób unika szczepień. Dodatkowo prowadzimy monitoring osób chorych na choroby zakaźne, np. na żółtaczkę.

Do chorych obłożnie i mieszkających w odległych miejscowościach nasi lekarze jeżdżą z wizytami jak za dawnych czasów. Docierają do nich także pielęgniarki środowiskowe i laboratorium. Są to pacjenci pozbawieni środka transportu i w trudnej sytuacji.

Osoby z gorączką czy problemami z sercem nie muszą się w przychodni rejestrować, są przyjmowane poza kolejnością.

Gdzie można znaleźć informację na temat przychodni?

Dysponujemy profesjonalną stroną internetową i pacjenci oprócz informacji o lekarzach, godzinach przyjęć mogą skorzystać z niej i pobrać wyniki badań. Na przykład badanie krwi wykonane w naszym laboratorium można znaleźć na tej stronie, wydrukować wynik po wprowadzeniu specjalnego kodu bez konieczności ponownego zgłaszania się do przychodni po odbiór. W ubiegłym miesiącu z tej strony skorzystało 4.5 tys. osób. I co ważne wyniki są już dostępne tego samego dnia po południu. W naszym laboratorium wykonuje się badania od poniedziałku do soboty. Przyjeżdżamy też z laboratorium do osób chorych obłożnie i robimy badania w domu.

Podsumowując naszą rozmowę, co byłoby warte podkreślenia, z czego pacjent mógłby wynieść korzyść?

Położyłbym nacisk na fakt pewnych zaniedbań, mam na myśli dużą liczbę osób, które zbyt późno podejmują leczenie. Może to wynika z braku informacji czy lekkiego traktowania stanu zdrowia, ale jest wielu pacjentów, których życie jest zagrożone, bo za późno zgłosili się do lekarza.

Przeczytaj też: Pacjenci Vis Medica wypłynęli, piątek, 12 Luty, 2016.

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Wasze komentarze (5)

 • NinaLK
  piątek, 20 kwi, 2012, 14:17:13 |

  Gratuluję. Puszczykowska Poradnia Lekarza Rodzinnego PZMED przy ul.Poznańskiej nie miała tyle szczęścia. Od początku roku zarząd nie może zatrudnić lekarza na pełnym etacie. Pacjentów przyjmują lekarze zatrudnieni tylko w godz. południowych przez 2-3 godz.

 • POLAK MAŁY
  poniedziałek, 25 mar, 2013, 20:08:11 |

  Warto wspomnieć, że rentgen w Vis Medice jest wyjątkowo stary i często wymaga powtórzenia badań – co wiąże się z większym napromieniowaniem. Dodatkowo zdjęcia charakteryzują się bardzo słabą jakością i wydawane są tylko na kliszach – podczas gdy „nowożytne” aparaty tworzą obraz na płycie CD i nie są aż tak szkodliwe. Oto jak można zrobić wielki szum wokół czegoś co zamiast pomagać w ogólnym rozrachunku jeszcze komplikuje sprawę… Idąc ze zdjęciem z VM do specjalisty zostałem poproszony o ponowienie badania – tylko tym razem przez jakiś normalny sprzęt – niestety musiałem i tak zrobić to prywatnie w Puszczykowie bo moja przychodnia oszczędzając pieniądze nie zezwala na zdjęcia w innych placówkach. Podsumowując – Wszystkim pacjentom VM polecam rezygnację ze zdjęcia RTG w tejże placówce i wymuszenie na lekarzu rodzinnym skierowania do ośrodków, które dysponują bardziej bezpiecznym i nowoczesnym sprzętem.

 • Paula
  poniedziałek, 14 lis, 2016, 8:26:47 |

  Haha poprostu przy jednym sie uśmiałam- z gorączką i chorobą serca przyjmują poza kolejnością!!! Bujda!!! I ja ze soba i z dzieckiem bylam to pani w okienku mi powiedziala ze nie ma juz miejsca ale jak chce to mam przyjść na koniec i zapytac moze pania przyjmę. To jest chore.

 • nick
  środa, 16 lis, 2016, 10:23:53 |

  Być może warto w tym miejscu wspomnieć o Nowej Przychodni Lekarza Rodzinnego dr Kingi Marcinkowskiej-Turajskiej. Na Krotowskiego 15. :)

Skomentuj