Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 23 maj, 2012 |

Ile kosztują woda i ścieki?

W tym roku zmieniły się stawki za odbiór ścieków odprowadzanych do kanalizacji Aquanetu.

Niemal wszystkie miejscowości Gminy Mosina należą do zlewni 2, (wyjątek stanowią Daszewice zaliczone do zlewni 4 oraz Babki, Wiórek i Czapury należących do zlewni 1:

Mieszkańcy z rejonu tzw. zlewni nr 1 płacą — 4,90 zł netto za 1 m3,

Stawka za metr sześcienny ścieków zrzucanych przez mieszkańców mających swoje domy w tzw. zlewni nr 2 to 5,39 zł netto. Stawkę dla zlewni nr 4 ustalono na poziomie 5,35 zł netto za 1 m3.

Do zlewni nr 2 należy także Puszczykowo.

Do każdego rachunku niezależnie od zlewni doliczana jest opłata stała w wysokości 3,61 zł netto.

W przypadku stawek za dostawę wody sytuacja jest nieco inna, ponieważ na terenie gminy Mosina działa dwóch dostawców: Aquanet i Majątek Rogalin (Świątniki, Mieczewo, Rogalin, Rogalinek, Radzewice i Sasinowo). Mieszkańcy domów zaopatrywanych w  wodę  przez Aquanet płacą 3,59 zł netto za 1 m3 wody, natomiast mieszkańcy miejscowości zaopatrywanych w wodę przez majątek Rogalin 2,96 zł netto za 1 m3. Opłata stała w obu przypadkach jest identyczna i wynosi 2,16 zł netto.

Mieszkańcy Puszczykowa płacą wg stawki Aquanetu.

Zmiany w sposobie naliczania opłat za odbiór ścieków i dostarczania wody wiążą się z wnioskiem Miasta Poznania (największego udziałowca Aquanetu) w sprawie dostosowania kosztów dostarczania wody i odbioru ścieków do rzeczywistych kosztów świadczenia tych usług. Zaznaczyć tu warto, że kiedy w latach 90-tych podpisywano porozumienie komunalne dla wspólnego „zarządzania” ówczesnym Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, obowiązywać miały jednakowe ceny dla wszystkich.

Pierwsze wyliczenia stawki za odbiór ścieków dla Mosiny sięgały ok. 15 zł, co było oczywiście nie do przyjęcia. Stanowisko Poznania spotkało się z odmową samorządów lokalnych wszystkich podpoznańskich gmin. Ich sprzeciw zdecydował, że choć ceny zostaną zróżnicowane, to jednak dysproporcja między najniższą i najwyższą ceną może sięgać maksymalnie 100 procent. (red.)

Aquanet - stacja uzdatniana wody w Mosinie

Aquanet – stacja uzdatniana wody przy ul. Sowinieckiej w Mosinie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj