Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 5 lis, 2012 |

Wystawa w mosińskiej Galerii „Historie miejskie” – malarstwo Tomasza Kalitki

Wystawa w mosińskiej Galerii „Historie miejskie” – malarstwo Tomasza Kalitki

Tomasz Kalitko, urodził się w 1979 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Ukończył w 1999 r. z wyróżnieniem Państwowe Liceum Plastyczne w Poznaniu, a w 2000 roku rozpoczął studia na poznańskiej ASP, na Wydziale Malarstwa, które ukończył z oceną celującą i wyróżnieniem w 2006 r. w pracowni prof. Jana Świtki. Obecnie jest asystentem w VI Pracowni Malarstwa prof. Tomasza Psuji w UAP. W maju 2011 obronił pracę doktorską. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Wystawa malarstwa

Wystawa malarstwa Tomasza Kalitki pt. „Historie miejskie” została otwarta w piątek 12 października w Galerii Miejskiej w Mosinie. Jest to już druga wystawa indywidualna tego artysty w naszym mieście. Dziewięć płócien na ścianach Galerii wprowadza nas w świat opowiadanych historii, które dzieją się w przestrzeniach miasta. Zmiany w perspektywie nawet kilkakrotne na jednym obrazie, ostatecznie utworzą jedną całość, przez co mamy wrażenie, że jesteśmy świadkami jakiejś określonej narracji. Jak wspomniał na wernisażu autor wystawy – miasta nasycone miejskim zgiełkiem przyciągają naszą uwagę, ulice mienią się kolorami wystaw, neonów, reklam a także poruszających się samochodów tramwajów i ludzi, przyciągają swoją magią. Wkraczając w jego przestrzenie szukamy tego zawirowania, które przyciąga nas jak magnes i inspiruje, bo wkraczamy w świat „historii miejskich”. – „Ważny jest dla mnie potencjał, jaki posiada komiks (może najbardziej „miejskiej” formy opowieści). To wszystko odbieram, jako narzędzia do budowania wielowątkowej multinarracyjnej struktury obrazowej. Tak obecnej we współczesnych wielokulturowych społeczeństwach.”

Wystawie towarzyszył koncert muzyczny w wykonaniu grającego na gitarze – Tomasza Kalitko, oraz dwóch jego przyjaciół: na gitarze jazzowej grał Marek Jakubowicz, a na instrumentach perkusyjnych Michał Benkhe. Muzyka była przewodnikiem po wystawie, a w przeszło 20 minutowym koncercie w repertuarze znalazł się także utwór Modesta Musorgskiego „Obrazki z wystawy”. Okazuje się, że pasja artystyczna Tomasza Kalitki znajduje inspiracje także w muzyce, którą sam z wielkim talentem wykonuje. Wielkie brawa! Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy w Galerii Miejskiej. Wystawa malarstwa Tomasza Kalitki potrwa do 10 listopada.

Wystawa w Galerii to także okazja do spotkań z uczniami mosińskich szkół, którzy licznie ją odwiedzają. Kolorystyka obrazów inspiruje dzieci, które malują albo rysują swoje dzieła na zajęciach plastycznych, organizowanych przy okazji każdej wystawy. Na piętrze w Sali Izby Muzealnej nadal zachwycają nas zdjęcia z Nowej Gwinei – Kajetana Gosławskiego, niestety już tylko do 18 listopada. Mamy w planie spotkania z autorem wystawy w ostatnich dniach października, zapraszamy na nie dzieci z mosińskich szkół, ale nie tylko.

Dorota Strzelecka

wystawa w Galerii Miejskiej w Mosinie

wystawa w Galerii Miejskiej w Mosinie

Zapowiedź na kolejny wernisaż:

Galeria Miejska w Mosinie zaprasza na kolejny wernisaż dnia 16 listopada 2012 o godz. 17.30, autorem wystawy będzie prof.zw. Jacek Jagielski, wystawa nosi tytuł „Przezwyciężenie”.

Prof. zw. Jacek Jagielski, pełni obecnie funkcję prorektora ds. artystycznych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych. Działalności naukowo- dydaktycznej towarzyszy własna indywidualna aktywność artystyczna. Będzie to Jego druga indywidualna wystawa w Mosińskiej Galerii.

Jacek Jagielski(1956r.) uzyskał dyplom z wyróżnieniem w PWSSP(obecnie UA P) w 1984 r. w zakresie rzeźby i rysunku. Realizacje J. Jagielskiego dotykają poza- fizycznego czasu i przestrzeni, są artystyczną narracją poszukiwań własnych i uniwersalnie ludzkich – refleksją dotykającą wartości i znaczeń. Zapraszamy na wernisaż.

D. Strzelecka

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj