Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Jacek Sobota | piątek, 19 lip, 2013 | 1 Komentarz

Prognoza na lato: 30 stopni i dużo wyżej

Druga połowa lipca i pierwsza dekada sierpnia to najgorętszy okres w całym roku.

UWAGA NADCHODZI UPAŁ!

Wystarczy tylko napływ powietrza zwrotnikowego i obecność wyżu, aby temperatura każdego następnego dnia była o parę stopni wyższa.

Jest to efektem korelacji kilku zjawisk. Przede wszystkim dzień skraca się, ale wciąż jest jeszcze bardzo długi, grunt nadal jest w stanie się intensywnie ogrzewać, bo kąt padania promieni słonecznych jest niewielki.

zdjęcie plaży i morza w Kołobrzegu

zdjęcie plaży i morza w Kołobrzegu

Szczególnie korzystne warunki do występowania upału mamy między 15 lipca a 10 sierpnia. Przez te dni szansa na intensywną falę upałów sięga aż 80 %.

W tym też okresie na przestrzeni wielu lat odnotowywano ekstremalne upały.

Sezon – lato 2013

Czy w tym sezonie też czeka nas fala upałów? Prognozy wskazują, że tak. Ma się ona rozpocząć pod koniec tego tygodnia i potrwać nie dłużej niż do połowy przyszłego tygodnia. Jeśli wierzyć prognozom, to upał utrzyma się przez 6 dni, a temperatura może na przeważającym obszarze Polski przekroczyć w cieniu 33 stopnie.

Najgoręcej będzie na zachodzie, południu, w centrum i na południowym wschodzie kraju, gdzie miejscami będzie ponad 35 stopni.

pogoda nad Bałtykiem

pogoda nad Bałtykiem

Rekordy ostatnich 30 lat są bardzo wyśrubowane i gdyby przyszło je powielić lub nawet pobić, to z całą pewnością dla nikogo nie byłoby to przyjemne. W Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Bydgoszczy, Szczecinie i Łodzi rekord to 38 stopni, w Krakowie 37 stopni, a w Warszawie, Olsztynie, Kielcach i Białymstoku 36 stopni

Więc co? Więc to należy przyjechać nad morze. Gdzie należy przyjechać? Na pewno nie nad Zatokę Gdańską – tam iperyt, o którym już pisałem. Na pewno nie nad Zatokę Pomorską -tam w ostatnim czasie glony tak się rozrosły że nie pozwalają pływać, a na plażach smród. Więc gdzie należy pojechać? Zostaje Wybrzeżem Środkowe. Gdzie jest najładniej na wybrzeżu środkowym? Oczywiście że w KOŁOBRZEGU.

J.S.

pogoda nad morzem - morze

pogoda nad morzem – morze

 widok z wydm na morze w Kołobrzegu

widok z wydm na morze w Kołobrzegu

Napisano przez Jacek Sobota opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Jacek Sobota

Kapitan żeglugi wielkiej zawsze "pochłonięty" morzem i wszystkim co z tym związane. Autor wielu publikacji związanych z polską żeglugą morską oraz ekspert w dziedzinie prognozowania pogody.

Wasze komentarze (1)

  • wtorek, 25 lut, 2014, 16:28:35 |

    Ojjj tak! Lipiec był wyjątkowo gorący- oby w 2014 było podobnie :)

Skomentuj