Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | sobota, 12 paź, 2013 |

Arkady Fiedler – człowiek bez paszportu

W ostatni piątek, czyli pierwszy weekend października, w Puszczykowie  odbyła się uroczysta premiera książki i filmu „Arkady Fiedler – człowiek bez paszportu”.

Arkady Fiedler

Podróżnik, pisarz i korespondent wojenny, którym był Arkady Fiedler jest osobą ciągle obecną w życiu Puszczykowa. Niestety poza najbliższym jego otoczeniem osiągnięcia tej niezwykłej i co należy stanowczo podkreślić – pionierskiej postaci zostały mocno zapomniane. Szczególnie dotyczy to ostatnich ponad dwudziestu lat, od kiedy naczelną wartością stało się posiadanie dóbr materialnych. Niezależny reżyser filmowy z Poznania, Jerzy Jernas – który zrealizował m.in. film „Bohaterowie z Wapna”, czy „KSU – legenda Bieszczad, legenda rocka” postanowił przypomnieć współczesnym Polakom o zasługach Arkadego Fiedlera. Jak się okazuje większość osób odwiedzających Muzeum w Puszczykowie na widok książki „Mały Bizon” albo „Wyspa Robinsona” wyznają, iż to była ich pierwsza książka, jaką w życiu przeczytali. Niektórzy nawet ze zdziwieniem stwierdzają, że kompletnie zapomnieli, że to właśnie Arkady Fiedler napisał legendarną książkę „Dywizjon 303”.

Kilka lat temu uświadomiłem sobie, że koniecznie trzeba przypomnieć wszystkim losy Arkadego Fiedlera – mówi scenarzysta i reżyser filmu Jerzy Jernas. Przecież jego działalność powinna być wzorcem dla młodego pokolenia. Przyglądając się jego wielu napisanym życiorysom uświadomiłem sobie, że zawsze pomijany jest okres stalinowski. Wtedy już wiedziałem, że ten film musi opowiedzieć właśnie o tym –  najtrudniejszym okresie w jego życiu.

Arkady Fiedler

Arkady Fiedler

Razem z filmem opublikowana została książka napisana przez syna reżysera Oskara Jernasa o tym samym tytule. Pozycja jest nie tylko uzupełnieniem filmu.

– Zawiera znacznie więcej informacji o wojennych losach i dramacie, jaki pisarz i podróżnik przeżył po powrocie do ojczyzny, jest w niej więcej wywiadów i fotografii – dodał Oskar Jernas.

Emisją filmu zainteresowana jest TVP Poznań, TVP Regionalna, ale przede wszystkim TVP Kultura, TVP Polonia, Kino Polska oraz Planete +. Filmowy obraz wyprodukowało Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK, przy współudziale finansowym Starostwa Poznańskiego. W najbliższych miesiącach odbędą się liczne lokalne premiery m.in. w Kórniku, Jarocinie, Wągrowcu, Krotoszynie.

Producentem filmu jest Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK przy współudziale finansowym Starostwa Poznańskiego. Premiera filmu odbędzie się 4 października w Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie.

 Jerzy Jernas  607 126 852

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Puszczykowo

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj