Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | czwartek, 22 sie, 2013 |

Fundusze europejskie nie są na wyciągnięcie ręki

W ubiegłym roku powstał pierwszy odcinek ciągu drogi Krosno – Krosinko. Jest nim ul. Piaskowa w Krośnie. Ten etap budowy zakończył się na granicy Krosna i Krosinka. Powstała szeroka droga z  oświetleniem drogowym i  odwodnieniem. Wybudowano szerokie chodniki i ścieżki rowerowe. Droga stanowi obecnie komfortowy dojazd do silnie rozwijającego się osiedla mieszkaniowego.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych

Jest to duże udogodnienie dla ruchu z rejonów południowych i wschodnich. Dopełnieniem szczęścia mieszkańców i rozwiązaniem wielu problemów komunikacyjnych odciążających mocno zatłoczone centrum Mosiny było podjęcie starań o wybudowanie drugiego odcinka tego ciągu komunikacyjnego – ul. Lipowej w Krosinku. W tym celu Gmina Mosina podjęła starania o zdobycie środków na finansowanie zadania. Złożony został w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim projekt w celu pozyskania funduszy z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Konkurencja była silna. Podobne wnioski złożyło 31 powiatów i 91 gmin. Walka okazała się owocna i zakończona sukcesem. Mosiński projekt został oceniony bardzo wysoko i zajął drugie miejsce, co dało asumpt do realizacji zadania. W całym „rozdaniu” na tak dużą liczbę uczestników środki pozyskało tylko 12 gmin, z czego w powiecie poznańskim oprócz Mosiny, także Rokietnica i Swarzędz.

Często odnieść można wrażenie słuchając wielu opinii, iż fundusze tego typu znajdują się na wyciągnięcie ręki. Kto choć trochę zagłębił się w tę tematykę wie, że do pozyskania tego typu środków należy wykonać ciężką pracę , by wniosek był bardzo dobrze przygotowany i pozostawił w polu wielu innych chętnych. Środki bowiem są niewielkie i ograniczone, i starcza ich dla zaspokojenia niewielu. W tym miejscu należy podkreślić wartość i zaangażowanie w sprawę Referatu Inwestycji UM w Mosinie.

Na chwilę obecną z pełną mocą trwają prace na budowie ul. Lipowej w Krosinku. Zwycięzcą przetargu została firma Strabag Sp. z o.o. z Pruszkowa. Zaoferowana kwota przez wykonawcę na cale zadanie to blisko 2,5 mln złotych. Gmina przeznaczyła na zadanie pond 1.3 mln zł a pozostałą część pozyskano z budżetu państwa.

W ramach tego projektu wybudowana zostanie droga o nawierzchni asfaltobetonowej, długości 860 metrów. Wybudowane zostanie również oświetlenie drogowe, ścieżka rowerowa, chodniki i miejsca parkingowe. Przewidywane jest poszerzenie przepustu rzeki Samicy. Całości dopełnia wybudowanie kanalizacji deszczowej. Znajdujący się nad Kanałem Mosińskim most został zmodernizowany kilka lat temu i w opinii specjalistów może być używany jeszcze dobre 10 lat. Gmina już dziś rozważa budowę po tym czasie nowego, szerszego mostu.

Dla zachowania charakteru i adekwatnie do samej nazwy ulicy posadzone zostaną lipy.

Planowany termin zakończenia prac to koniec września tego roku. Po ukończeniu  powstanie dogodne połączenie dla wielu mieszkańców,  także dla ruchu tranzytowego, a odczuwalne będzie dla wszystkich mieszkańców w centrum miasta . Ten ciąg komunikacyjny odciąży bowiem ruch w mieście. (red.)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj