Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Elżbieta Bylczyńska | poniedziałek, 21 sty, 2013 | komentarze 2

Jaki jest tegoroczny budżet gminy Mosina?

Na grudniowej sesji radni RM w Mosinie podjęli uchwałę w sprawie budżetu na rok 2013. Dochody gminy zostały zaplanowane w wys. ok. 80 mln zł, wydatki ok. 76 mln. Najwięcej gminnych pieniędzy pochłoną jak co roku wydatki na oświatę i będą stanowiły 39 procent wszystkich zaplanowanych do wydania pieniędzy. Przeciwko budżetowi głosowali radni Koalicji Samorządowej i Praworządnej Gminy.

Budżet gmina Mosina 2013

Nie obeszło się bez krytyki ze strony opozycji, a kluby Jana Marciniaka i Małgorzaty Twardowskiej zaproponowały cięcia w wydatkach, na które w głosowaniu nie uzyskały poparcia większości radnych. Te propozycje zgłoszone jako wnioski na sesji skrytykował radny Jerzy Falbierski przypominając, że prace nad budżetem odbywały się w komisjach i wydawało się, że radni wówczas doszli do porozumienia. Na krytykę Jana Marciniaka zareagowała burmistrz Zofia Springer: – Szanowni państwo, dla mnie jest to trochę demagogiczne, gdyż państwo szukacie oszczędności porównując budżet zeszłoroczny z tegorocznym, a planowanie przecież nie jest tylko porównywaniem wydatków. Nie zastanawialiście się nad tym, że wszystko drożeje, że wzrasta zakres zadań gminy. Jeżeli się rozwijamy, powstaje np. więcej świetlic, więcej punktów świetlnych – wzrastają wydatki za energię. Nie można tych kosztów porównywać do ubiegłego roku.

Przeciwko zachowaniu J. Marciniaka, który komentował działania radnych klubu NRM ostro zaprotestowała Maria Krauze: – Bardzo prosimy, żeby pan przestał obrażać nas radnych i burmistrza, bo dzieje się to nie po raz pierwszy i proszę traktować nas w sposób odpowiedni.

Jaki jest tegoroczny budżet?

Ogólnie mówiąc jest to budżet skonstruowany dość bezpiecznie, zarówno po stronie dochodów jak i wydatków, mówi skarbnik Maria Borowiak. – Jest spowolnienie gospodarcze i nie ma się co łudzić, że Mosina będzie zieloną wyspą. Tym nie mniej to bezpieczeństwo jest, myślę, zachowane w każdym wymiarze, w tym również w wymiarze spłaty kredytów i pożyczek, wykupu obligacji i wydatków bieżących. Zadłużenie zakładane na koniec roku 2013 wyniesie 31,27 %. Zadłużenie gminy spada, ponieważ nie zaciągamy kolejnych pożyczek i nie emitujemy obligacji, lecz spłacamy wcześniej zaciągnięte zobowiązania, stąd ta malejąca z roku na rok tendencja.

Burmistrz Zofia Springer: Cieszę się, że budżet został uchwalony w grudniu, bo kilka lat wstecz następowało to w marcu lub styczniu i musieliśmy pracować na prowizorium budżetowym. Tegoroczny budżet jest bezpieczny, realny, chociaż dużo zabiegów będzie wymagała sprzedaż mienia komunalnego, bo jednak pozyskać kwotę ok. 7 mln nie będzie łatwo. Będziemy realizować inwestycje już rozpoczęte i te, na które jest szansa, że dostaniemy dofinansowanie, bardzo ważnym zadaniem, o co zabiegają wszyscy radni jest rozbudowa szkoły w Krośnie.
E.B.

Sesja RM w sprawie budżetu Mosiny

Sesja RM w sprawie budżetu Mosiny

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Wasze komentarze (2)

 • Zizzy
  wtorek, 22 sty, 2013, 8:17:40 |

  marciniak pierwszy hejter mosiny

  • stary mieszkaniec
   piątek, 25 sty, 2013, 11:54:20 |

   Można komuś przykleić łatkę lecz czy to zmieni rzeczywist.Nie tylko on widzi wady tak skonstruowanego budżetu.Pożyjemy -zobaczymy ile razy będzie korygowany i w którą stronę.

Skomentuj