T-Roc Salon VW Berdychowski Stary Browar - dziecięca radość na święta
Redakcja GMP | poniedziałek, 28 sty, 2013 | komentarze 3

Środki zewnętrzne dla Mosiny

W roku 2012 Urząd Miejski w Mosinie przeznaczył łączną kwotę 5 310 927,24 na projekty realizowane z dofinansowaniem przy udziale środków zewnętrznych w wysokości 2 704 706,49 złotych. To 14 projektów, które dofinansowano w wysokości 51% całości inwestycji.

Wykonaliśmy z tych środków miejsce spotkań „Bocianowo” w Świątnikach, kupiliśmy drzewa i krzewy oraz zrealizowaliśmy nasadzenia na terenie gminy, zbudowaliśmy wieżę widokową wraz z infrastrukturą towarzyszącą, odbudowaliśmy Studnię Napoleona, zbudowaliśmy ul. Piaskową, boisko do piłki nożnej w Nowinkach, w Mieczewie, w Rogalinie i Rogalinku. W Dymaczewie Starym powstało boisko wielofunkcyjne. Zmodernizowaliśmy świetlice wiejskie w Żabinku, w Krajkowie i w Radzewicach. W dziewięciu szkołach wykonaliśmy projekt Indywidualizacji nauczania.

glinianki z wieżą widokową - Mosina Pożegowo

glinianki z wieżą widokową – Mosina Pożegowo

Rok 2013

W roku 2013 planujemy przeznaczyć 7 668 972,08 zł na projekty z dofinansowaniem środków zewnętrznych w wysokości 3 858 572,92 zł (50%). Ponadto Gmina uczestniczy jako partner w projekcie „Kompleksowa promocja markowego produktu turystyki wodnej Wielka Pętla Wielkopolski”, którego wartość wynosi 6 591 868,58 zł w tym dofinansowanie 4 609 850,54 zł. Złożono wnioski ze skutkiem pozytywnym na budowę boiska ze sztucznej trawy w Czapurach,  boiska do piłki nożnej w Krajkowie, modernizację świetlicy wiejskiej w Świątnikach i we Wiórku, budowę siłowni zewnętrznej w Ptasim Parku, wyposażenie OSIR w sprzęt do spinning-u, modernizację placów zabaw, budowę ul. Lipowej w Krosinku. Oczekujemy jeszcze na wyniki dotyczące budowy targowiska Zielony Rynek w Mosinie jak również ścieżkę „Przyrodnicze Skarby Mikroregionu WPN na Gliniankach. Czekamy jeszcze w roku 2013 na kolejne rozdanie środków związane z budową boiska wielofunkcyjnego w Pecnie jak również boiska trawiastego w Borkowicach.

Bocianowo w Świątnikach i zaangażowanie mieszkańców

Pewnie każdy ma swój ulubiony projekt. Osobiście za najciekawszy uważam inwestycję zagospodarowania terenu na miejsce spotkań Bocianowo w miejscowości Świątniki. Projekt współfinansowany był przez samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach Programu Wielkopolska Odnowa Wsi.

Przygoda gminy Mosina oraz sołectwa Świątniki z „Bocianowem” rozpoczęła się już w 2011 roku, kiedy to w Urzędzie Marszałkowskim w ramach Programu „Wielkopolska Odnowa Wsi ogłoszono I etap konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. Wtedy to przy współpracy z sołtys Beatą Tomczak stworzono koncepcję zagospodarowania terenu i zgłoszono pomysł do konkursu. Nagrodą było uzyskanie 5 000,00 zł na sfinansowanie dokumentacji projektowej, niezbędnej do udziału w II etapie konkursu, polegającym na rzeczowej realizacji zadania. Wniosek o dofinansowanie drugiego etapu został pozytywnie rozpatrzony i w dniu 27.06.2012r. została zawarta umowa o udzielenie dotacji w kwocie 40 000,00 zł.  Niezwykłość projektu polegała na tym, iż aby uzyskać dofinansowanie niezbędny był udział własny mieszkańców w postaci pracy własnej oraz sprzętu, a także ich wkład finansowy w postaci funduszu sołeckiego. Mieszkańcy Świątnik poświęcili 386 godzin pracy własnej oraz 98 godz. pracy sprzętu niezbędnego do wykonania zadania. Do zajęć mieszkańców należało m.in. posprzątanie terenu, plantowanie terenu, montaż bocianiego gniazda z wikliny, wykopanie dołów pod fundamenty sceny, montaż ławek i stołów. W dniu 30 listopada 2012 roku otrzymaliśmy informację o pomyślnym rozliczeniu zadania. Efekty wspólnej pracy możemy dzisiaj oglądać właśnie w Świątnikach.

Katarzyna Barańska

Remont, ekipa budowlana - środki dla Mosiny

remonty, środki dla Mosiny

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • stary mieszkaniec
  wtorek, 29 sty, 2013, 19:47:06 |

  Jestem ciekaw czy i kiedy ukaże się p/t CO I DLACZEGO SIĘ NIE UDAŁO/szczególnie po artykule w głosie wielkopolskim,Czy tak gospodarzy dobry burmistrz???

 • Gość
  wtorek, 29 sty, 2013, 20:12:02 |

  Każdy kij ma dwa końce

 • Manowa
  wtorek, 29 sty, 2013, 21:44:26 |

  choćby to, że mosina straciła ginekologa – gdzieś czytałam o tym tutaj. a z działkami podejrzane sprawy, widzę nie pierwsza u nas taka sytuacja. ciekawa jestem ile z tego idzie na lewiznę

Skomentuj