Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | niedziela, 9 cze, 2013 |

Dni Rzeczypospolitej mosińśkiej 2013

Przypadające na maj mosińskie święto to okazja do przypomnienia bogatej historii i tradycji miasta, a organizowane w tym czasie imprezy kulturalne i sportowe co roku przyciągają mieszkańców całej gminy i okolicznych miejscowości.

Dni Rzeczypospolitej mosińśkiej

Obchody święta gminy zostały zainaugurowane 24 maja podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Mosinie, podczas której przyznawano między innymi najważniejsze wyróżnienie Gminy Mosina – Medale Rzeczypospolitej Mosińskiej. Laureatami zostali Państwo Teresa i Jerzy Miładowscy oraz pośmiertnie Maciej Nowaczyk i Państwo Wiktoria i Kazimierz Myszkierowie.

Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej

Dni Rzeczypospolitej Mosińskiej

Podczas Sesji przyznano również wyróżnienia dla zawodników i trenerów za osiągnięcia w działalności sportowej w 2012 roku.

Dni - Jubileusz Galerii Miejskiej w Mosinie

Jubileusz Galerii Miejskiej w Mosinie

Sobota upłynęła pod hasłem „Eleganta z Mosiny” – postaci na stałe wpisanej do kart mosińskiej historii, za sprawą pamiętników Jana Chryzostoma Paska oraz legendy o czasach pobytu wojsk hetmana Czarnieckiego. Kiedyś kawalera określano jako model polotu i dworskości, dziś jako wzór zasług na polach sztuki, kultury i sportu, na podstawie których przyznaje się tytuły wybitnym mieszkańcom gminy Mosina. W tym roku uhonorowano wybitnych profesorów UAP – Jacka Strzeleckiego i Bogdana Wagnera, związanych od samego początku z Galerią Miejską w Mosinie, powstałą w 1993 roku z inicjatywy obu artystów.  Jednocześnie obchodzono 20-lecie istnienia Galerii. Patronat honorowy nad wydarzeniami objął Jan Grabkowski Starosta Poznański, Zofia Springer Burmistrz Gminy Mosina, a także prof. Marcin Berdyszak Rektor UAP i prof. Andrzej Maciej Łubowski Prezes ZPAP.

Po wręczeniu Medali Rzeczypospolitej Mosińskiej

Po wręczeniu Medali Rzeczypospolitej Mosińskiej

Bieg Eleganta

Doskonałą okazją do promowania zdrowego stylu życia był organizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie V Bieg Eleganta, który odbył się w ramach akcji Polska Biega. Wzięło w nim udział ponad dwustu zawodników nie tylko z Mosiny, ale i wielu sąsiadujących miast. Niespodzianką był także gość specjalny biegu – olimpijczyk Rafał Wieruszewski. Nagrodami za I miejsca, oprócz pamiątkowych medali, były przyznane tytuły Sportowych Elegantów z Mosiny dla Marcina Wieczorka i Weroniki Gawin oraz nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów. Na głównej scenie odbyło się również szereg koncertów i pokazów. Uwieńczeniem soboty był koncert Ani Rusowicz z zespołem.

Niedziela upłynęła pod hasłem turniejów i zawodów sportowych o puchary Burmistrza Gminy Mosina. Od samego rana odbywały się zawody wędkarskie, szachowe, tenisa stołowego, piłki nożnej, a także regaty żeglarskie. Na rynku miała miejsce prezentacja Historii Motoryzacji Militarnej, wystawa pojazdów od 1939 roku do współczesności. W godzinach popołudniowych o tytuł Sportowego Elegancika z Mosiny, walczyli najmłodsi mieszkańcy gminy. Statuetkę oraz tytuł zdobył Oskar Pazgrat, uczeń szkoły podstawowej w Czapurach. Jedną z nagród dla Małego Eleganta, był uroczysty przejazd odkrytym pojazdem historycznym. Po wielu pokazach i występach na mosińskiej scenie mieszkańcy mogli wysłuchać koncertu zespołu Skaldowie oraz Damiana Ukeje z zespołem. Pomimo niezbyt sprzyjającej aury w tegorocznych Dniach Miasta wzięło udział  tysiące mieszkańców miasta i okolic. Wielką niespodziankę sprawiła również wizyta gości z gminy Witnica, z miejscowości, której nazwa brzmi bardzo przyjaźnie – również… MOSINA.

Dni Mosiny - występ Pań

Dni Mosiny – występ Pań

Organizatorzy Samorząd Gminy Mosina, Mosiński Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie składają gorące podziękowania organizacjom, stowarzyszeniom, instytucjom, wszystkim służbom oraz sponsorom za współpracę i pomoc w organizacji wspólnego święta miasta. (mok

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj