Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc
Redakcja GMP | wtorek, 11 cze, 2013 |

Dotykając historii…

W maju wychowankowie Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im J. Korczaka w Mosinie uczestniczyli w niezwykłej historycznej wycieczce. Celem ich wyprawy był Międzyrzecki Rejon Umocniony, czyli najpiękniejszy i najlepiej zachowany w Europie zespół fortyfikacji.

Chłopcy byli dobrze przygotowani na zwiedzanie ponieważ kilka dni wcześniej w Internacie wychowawcy p. Adam Napierała i p. Jacek Krobski  opowiedzieli o historii tej budowli. Zwiedzanie rozpoczęło się od mostu obrotowego, który mimo osiemdziesięciu lat działa ciągle bez zarzutu. Co ciekawe wystarczyło tylko dwóch najsilniejszych wychowanków Internatu by obrócić most. Następnie zeszliśmy do podziemia, tzn. rozpoczęliśmy zwiedzanie podziemnego systemu tuneli łączących poszczególne bunkry. To jest coś niesamowitego! Przeszliśmy pod ziemią około 2 km a całość korytarzy liczy ponad 30 km. Imponujące! Dopełnieniem przeżyć była przejażdżka zabytkowym transporterem piechoty z czasów II wojny światowej.

Historia była na wyciągnięcie ręki dzięki wychowawcy gr. I p. Adamowi Napierale, który zorganizował wycieczkę.

dzieci na radzieckim czołgu t-34

dzieci na radzieckim czołgu t-34

w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień MRE

w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień MRE

Jacek Krobski

Joanna Skoryna

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.9/10 (Głosujących: 17)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo