Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 2 wrz, 2013 | komentarzy 5

Dziecięca Drużyna Pożarnicza OSP w Mosinie

We wrześniu zeszłego roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mosinie powstała Dziecięca Drużyna Pożarnicza. Pierwszy rok przeszedł już do historii, jednak my jako opiekunowie zapamiętamy go na długo – wszystkie dzieciaki, które do nas dołączyły, od początku były bardzo chętne do nauki, wysiłku a często pomoczenia i pobrudzenia.

Nikomu z nich w żaden sposób to nie przeszkadzało. Wręcz przeciwnie nawet mimo wyraźnej różnicy wiekowej naszych podopiecznych zawiązała się pomiędzy nimi pewna nić porozumienia, wzajemnej pomocy i polegania na sobie, co mamy nadzieję, będzie rzutowało na ich przyszłości.

remiza staży pożarnej w Mosinie

remiza staży pożarnej w Mosinie

Taki okres to czas, kiedy można zrobić pierwsze podsumowania, pokazać co robimy, pochwalić się osiągnięciami i przedstawić plany na przyszłość. Oto wybrane wydarzenia z życia drużyny:

– DDP została powołana do życia 29 września 2012, tego dnia odbyła się również inauguracyjna zbiórka

– 23 grudnia 2013 odbyła się uroczysta przysięga, co jest zawsze wielkim wydarzeniem w życiu każdego druha – uroczystość uświetniły władze naszej OSP jak również zaproszeni goście i rodzice

– kolejne zbiórki to nauka i zabawa, zabawa i nauka….wszystko oczywiście związane z pożarnictwem, pierwszą pomocą, strażakami – czyli wszystkim tym, co nierozerwalnie łączy się ze strażą pożarną.
Wielką radość sprawiła naszym młodym strażakom możliwość pokonania na jednym ze spotkań toru przeszkód, który trzeba było przejść w rocie (tu dwóch strażaków) przy wzajemnej współpracy a dodatkowo należało rozwinąć linię gaśniczą

– 23 lutego odwiedziły nas zuchy ze szczepu „Wilki” ZHP Mosina – było to pierwsze nasze spotkanie, jednak wnioskując po minach nie tylko zuchów ale również i ich kadry instruktorskiej, na pewno nie ostatnie

– 4 maja czyli święto wszystkich strażaków – ten dzień na długo będziemy pamiętać, ponieważ byliśmy prawdopodobnie jedyną grupą w Polsce ugoszczoną przez restaurację Burger King, w której jak wiadomo ogień jest najważniejszy. Tego dnia odwiedzając lokal na Malcie czuliśmy się w niej wyjątkowo.

– kolejna majowa zbiórka również przyniosła naszym DDP’om moc atrakcji i niespodzianek – 18 maja zamiast typowej zbiórki, zorganizowaliśmy w naszej remizie „noc integracyjną”, w której oprócz dzieci z drużyny pożarniczej brała również czynnie udział nasza mosińska drużyna młodzieżowa. Gdyby tylko chodziło o zmianę godziny i nocleg w remizie, nie było by o czym mówić…jednak podczas tego spotkania młodzi adepci przeżyli swój pierwszy „alarm bojowy”, którego zwieńczeniem był wjazd w górę drabiną 313P51 sąsiadującej z nami JRG9. Noc integracyjną zakończyliśmy ogniskiem oraz zapoznaniem się z działaniem kamery termowizyjnej będącej na wyposażeniu OSP Mosina.

– 8 czerwca podczas Festynu Organizacji Pozarządowych miało się okazać, czego się przez ten okres nauczyliśmy – zostaliśmy przez organizatorów poproszeni o przygotowanie pokazu. Cała drużyna stanęła na wysokości zadania, a symulowany pożar nie miał najmniejszych szans rozwinąć się. Młodzi strażacy od momentu wjazdu na sygnałach ciężkim wozem bojowym, do momentu ogłoszenia zakończenia działań mieli całą sytuację pod kontrolą. A zadanie nie należało do najprostszych, musieli poradzić sobie z ugaszeniem symulowanego pożaru, zabezpieczeniem miejsca akcji oraz udzieleniem pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Ochotnicza Straż Pożarna w Mosinie Dziecięca Drużyna

Ochotnicza Straż Pożarna w Mosinie Dziecięca Drużyna

Powyższy opis nie oddaje w 100% tego, co robimy na zbiórkach. Dla niektórych ciągłe uczenie się tak naprawdę tego samego tylko za każdym razem trochę inaczej może wydawać się nudne i monotonne. Jednak dla „naszej” czternastki dzieciaków z Dziecięcej Drużyny Pożarniczej to nie nuda a pasja i zainteresowanie. To chęć pomagania i służenia innym.

Na zakończenie kilka słów od nas, opiekunów. Wiele przez ten rok się działo, wydaje się, że dużo udało nam się, jak na pierwszy rok funkcjonowania osiągnąć, choć nie wszystko jest widoczne na pierwszy rzut oka. Wiele rzeczy będzie też dopiero procentować za jakiś czas.

Cieszy nas bardzo fakt, że mając wsparcie zarówno władz naszej OSP jak również i włodarzy naszego miasta i gminy, możemy wprowadzać w życie nasz autorski program wg którego szkolimy maluchy, wg którego odbywają się zbiórki i inne spotkania, na potrzebę których opracowaliśmy zestaw sprawności. Zdajemy sobie sprawę, że tego typu inicjatyw nie ma zbyt wiele, więc tym bardziej cieszy nas fakt, że możemy przecierać szlaki, a za kilka lat być może służyć dobrą radą i pomocą innym jednostkom.

Chciałem z tego miejsca podziękować wszystkim, którzy nas wspierają i którzy nam pomagają.

Ze strażackim pozdrowieniem

Kuba Czajka, Karolina Czajka
opiekunowie DDP przy OSP Mosina

Więcej informacji oraz zdjęć jest dostępnych na naszym profilu:
https://www.facebook.com/DDPMosina

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • Aaa
  sobota, 7 wrz, 2013, 15:01:13 |

  Widać, że dzieciakom sprawia to niezłą frajdę. Widziałem dzisiaj, że ćwiczyli przy budynku straży pożarnej. Super inicjatywa!

 • Ja
  poniedziałek, 9 wrz, 2013, 20:42:21 |

  Świetna inicjatywa.
  Może dzięki dzieciom i rodzice docenią poświęcenie każdego strażaka.

 • DDP OSP Mosina
  czwartek, 19 wrz, 2013, 23:36:25 |

  Dzięki za miłe słowa. A patrząc na zadowolone miny „naszych” dzieciaków oraz widząc, że to czego ich uczymy nie idzie na marne – wiemy że warto.

  • Roman
   sobota, 21 wrz, 2013, 11:17:45 |

   Zawsze warto uczyć dzieci, młodzież oraz resztę młodszego pokolenia, niesienia pomocy i szacunku dla tych, którzy poświęcają swoje życie, by ratować życie innych- niejednokrotnie przez ich własną głupotę.

 • Ja
  sobota, 21 wrz, 2013, 11:18:40 |

  A kto z nas, dorosłych, nie chciałby być teraz dzieckiem ?? :D

Skomentuj