Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Czytelnicy GMP | środa, 9 paź, 2013 | komentarze 3

Dyniowa niedziela w Grzybnie

6 października 2013r., już po raz drugi, w Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie pożegnaliśmy lato i powitaliśmy jesień rodzinnym festynem pod hasłem „Baw się razem z nami, w Grzybnie dyniami”.

Festyn w Grzybnie

Imprezę otworzyła dyrektor ZSR P. Grażyna Tokarek i główny koordynator projektu Albatros P. Tomasz Polak. W imieniu Starosty śremskiego gości powitała i życzyła dobrej zabawy Naczelnik Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu P. Wioleta Jastrząbek. Miło było nam gościć Pana Wójta i Wicewójta Gminy Brodnica, Pana kierownika WODR z Biura Powiatowego w Śremie, Radnych Powiatowych i Gminnych, Dyrektorów zaprzyjaźnionych Szkół i Placówek, Pana prof. Ryszarda Cichockiego oraz „Akademię Słońca”.

festyn dyniowy w Grzybnie

festyn dyniowy w Grzybnie

Święto dyni

Ponownie pojawiło się wielu amatorów dobrej zabawy. Licznie przybyłych gościom już od wejścia pojawiały się dyniowe owoce: małe, duże, dziwne i śmieszne.

W otoczeniu pięknego parku, spowitego teraz we wszystkie kolory jesieni, słoneczne dynie zgłoszone do konkursów prezentowały się wspaniale. Największą ich ilość zgromadziła klasa III TR (166 sztuk),  największą ( 315 cm obwodu) i najdziwniejszą dynią (tykwa) pochwalić się mogła klasa IV TR, a najmniejszą – klasa II TR. Dyniowe konkursy cieszyły się duża popularnością. Dyniowi poeci, malarze, rzeźbiarze i kucharze swoimi dziełami zachwycali obecnych. Do najprzyjemniejszych i z pewnością najsmaczniejszych atrakcji należała degustacja przeróżnych potraw i wypieków z dyni przygotowanych na konkurs kulinarny. Spróbować można było różnych zup, bigosów, kompotów, ciast, ciasteczek, kremów, chlebów, dżemów i sałatek z dyni… Pyszności. Najbardziej. Niezły popis kulinarny dała kuchnia szkolna oraz klasa II THA, której leczo z dyni zwyciężyło w konkursie szkolnym. Stoiska sołectw Brodnica, Drużyna, Grzybno, Żabno i Żabinko, Słonin prezentowały się równie znakomicie pod względem kulinarnym i wizualnym. Za najpiękniejszą dyniową dekorację komisja konkursowa uznała fantastyczny podświetlany lampion należący do sołectwa Żabinko, a wśród klas zwyciężyła III TR. Chociaż trzeba przyznać, że dzieciom najbardziej się podobał dyniowy „Słoninja”.

festyn w Grzybnie

festyn w Grzybnie

Na miejscu można było podziwiać lub wykonać portrety dyni. W konkursie plastycznym „Malowana dynia”, w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów zwyciężył Dominik Wojciechowski z kl. V SP w Brodnicy, którego „Malowana dynia” zachwycała ziołowym zapachem. Wśród szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Patrycja Lebica z ZST w Śremie.

festyn w Grzybnie

festyn w Grzybnie

Z kolei pasjonaci „dyniowej prozy” mogli napisać, przedstawić lub wysłuchać pełnych humoru dyniowych baśni. Autorkami najpiękniejszej z baśni okazały się: Klaudia Płóciennik i Kinga Frąckowiak z ZST w Śremie. „Dyniowi rzeźbiarze” tworzyli fantastyczne dyniowe rękodzieła. Z kolei „Dyniowi sportowcy” licznie wzięli udział w turnieju tenisa stołowego, w którym dominowali: Maciej Rachuba i Łukasz Paluszkiewicz, natomiast „dyniowi strong meni” popisywali się rzutami wielką oponą (zwycięzca Mateusz Żak), w wyścigach z ciężkimi workami z ziarnem (spacer farmera – zwycięzca Roman Głogiński), oraz podczas przeciągania ciągnika, w którym zwyciężył zespół zawodników z Żabinka i Żabna. Ten ciągnik to CASE IH Magnum, o mocy 370 KM, na którym szkolą się nasi uczniowie. Najlepszym poskramiaczem CRAZY TRACTORA okazał się Krzysztof Szczepaniak. Chwilę wytchnienia od przeróżnych konkurencji wypełniły uczennice z klasy IV TAK, które pod kierunkiem Pani Izabeli Laudańskiej i przy wsparciu chłopaków z III THA przedstawiły scenkę obyczajową „Marzenia do spełnienia, czyli sfrustrowana nauczycielka”. Dzieciaki licznie gromadziły się przy skansenie „Wiejska zagroda”, gdzie mogły pogłaskać i nakarmić kozę, koniki lub królika , a także wziąć udział w konkursach, pooglądać starodawne narzędzia rolnicze lub zjeść świeżo upieczoną bułeczkę. Z radością, z kolorowo pomalowanymi przez uczennice naszej szkoły twarzyczkami, jeździły na konikach, ścigały się na specjalnym CASE IH GO CART, goniąc pluszowego Wartka, towarzyszącego im podczas całego festynu. Usilnie przewracały też dyniowe kręgle, brały udział w konkursie na hokejowego mistrza slalomu, w którym najlepszymi okazały się: Wiktoria Mikołajczak i Wiktoria Wójkiewicz. Natomiast do najlepszych kangurków w worku należały: Jagoda Maciejewska, Karolina Matuszewska oraz Kamil Wojciechowski. W spacerze z dyniami zwyciężył: Michał Tobolski, a tuż za nim uplasował się Michał Bocian oraz Aleksandra Bandosz. Konkursową chwilę dla siebie miały też rodziny, które miały możliwość wzięcia udziału w „familiadzie”. Podium zdominowały dwie rodziny ze Słonina: Państwo Konieczni i Jankowscy oraz z Grzybna Państwo Buchert. „Najcelniejszym okiem”, w określaniu obwodu dyni mogą pochwalić się panowie: Piotr Mańkowski i Piotr Karliński.

festyn w Grzybnie 3

festyn w Grzybnie 3

 „Dyniowy festyn” stał się okazją do odwiedzenia szkoły i pięknego parku, w którym się mieści nasza szkoła przez liczną młodzież, ich rodziców, znajomych i całe rodziny oraz pretekstem spotkań dla naszych absolwentów. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.

Słodkościami raczyła nas firma KADAM oraz piekarnia i ciastkarnia REN-MAK, a firma „Piotr Królak” z Manieczek zapewniła ciepłe kiełbaski i mięsko z grilla Ofertę podczas festynu przedstawił m. in. SGB Gospodarczy Bank Spółdzielczy – Mosina. Ogromne zaangażowaniem i pomoc w organizacji festynu okazał również Pan prof. Ryszard Cichocki (gospodarstwo – Ogieniowo), Pan Grzegorz Kosowski oraz Pan Michał Odważny (stadnina Galantówka), Państwo Wojciechowscy z gospodarstwa w Iłowcu .

Słoneczne dynie zapewniły podczas festynu pogodę, która wraz z dobrą muzyką w wykonaniu zespołu „Ranczo”, grillem, pyrkami z pastą dyniową i pyszną zupą dyniową podgrzewały radosną atmosferę.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, szkołom, sołectwom, instytucjom i osobom prywatnym, które zechciały przyjąć nasze zaproszenie i uczestniczyć w festynie.

Pozostajemy z wyrazami szacunku,

mówimy do zobaczenia w przyszłym roku

Dyrektor ZSR w Grzybnie

Grażyna Tokarek,

wraz całą społecznością szkolna

festyn w Grzybnie 9

festyn w Grzybnie 5

festyn w Grzybnie 6

festyn w Grzybnie 2

Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka

Tagi: , ,

Wasze komentarze (3)

 • Ewa
  środa, 9 paź, 2013, 15:57:44 |

  Bardzo udana impreza. Pozdrawiam

 • agula
  środa, 9 paź, 2013, 20:08:54 |

  super impreza :) polecam

 • pudel33
  piątek, 18 paź, 2013, 13:01:17 |

  zeszłoroczna dynia o wiele bardziej udana-popracujcie na przyszły rok

Skomentuj