Złap zająca w aplikacji Starego Browaru Salon Berdychowski Volkswagen - Tiguan
Redakcja GMP | piątek, 12 kwi, 2013 | 1 Komentarz

Jak efektywnie wykorzystać fundusze unijne?

5 kwietnia odbyła się konferencja na temat skutecznego wykorzystania środków unijnych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Organizatorami wydarzenia byli posłanka do Parlamentu Europejskiego Sidonia Jędrzejewska oraz Wydział Prawa i Administracji UAM.

Tematyka przyciągnęła do Auli Collegium Iuridicum Novum ponad 400 gości, którzy z zainteresowaniem wysłuchali wystąpień i debaty ekspertów, a także wzięli aktywny udział w dyskusji.

Konferencja: Budżet UE 2014-2020 dla Polski

W sesji inauguracyjnej Sidonia Jędrzejewska przedstawiła priorytety wieloletnich ram finansowych 2014-2020 i ich związek ze strategią Europa 2020. Dwa panele tematyczne poświęcone zostały energetyce i ochronie klimatu oraz Europejskiemu Funduszowi Społecznemu. W ramach panelu pierwszego dr Piotr Lissoń i dr Piotr Otawski  z Wydziału Prawa i Administracji UAM przybliżyli publiczności zagadnienia związane  z regulacjami prawnymi dot. energetyki. Na pytania, czy Polska sprosta wyzwaniom związanym z priorytetami nowej perspektywy finansowej odpowiadali pani Joanna Kopczyńska z Ministerstwa Środowiska oraz pan Radosław Krawczykowski, dyrektor departamentu wdrażania WPRO w Urzędzie Marszałkowskim. Cennym wkładem w konferencję była też perspektywa praktyków – pana Karola Beszterdy z Aquanet S.A. oraz pana Krzysztofa Świtalskiego z Fundacji TAURUS, którzy zwrócili uwagę na możliwości wykorzystania środków europejskich, jak i na problemy końcowej fazy realizacji projektów związane ze zwrotem części dotacji.

konferencja fundusze europejskie

konferencja fundusze europejskie

Wśród prelegentów drugiego panelu znaleźli się eksperci ze szczebla europejskiego i krajowego. Pani Karolina Ostrzyniewska – zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE oraz pan Paweł Orłowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, podnieśli kwestię efektywności, a także zwiększenia nadzoru nad środkami z EFS przez Komisję Europejską w kolejnej perspektywie finansowej. Swoim doświadczeniem podzielili się też praktycy, zajmujący się na co dzień implementacją projektów w obszarze EFS. Dr Krzysztof Senger, kierownik Działu Programów Europejskich UAM podkreślał, jak ważne jest przyspieszenie w sektorze badań i rozwoju (B&R) oraz edukacja międzynarodowa. Sylwia Wójcik, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy zwróciła uwagę na konieczność orientacji na problem, a nie na projekt. Lucyna Białk-Cieślak, dyrektorka Poznańskiego Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej wspomniała o znaczeniu dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy. Wraz  z Elżbietą Bijaczewską, dyrektorką Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, dyskutowała o możliwości łączenia środków na projekty infrastrukturalne oraz na projekty miękkie. Wszyscy paneliści zgodzili się co do potencjału, jaki tkwi w środkach na EFS i konieczności ich umiejętnego wykorzystania.

 Konferencja: Budżet UE 2014-2020 dla Polski fot.Marcin Melanowicz

Konferencja: Budżet UE 2014-2020 dla Polski fot.Marcin Melanowicz

Temat funduszy europejskich wzbudził duże zainteresowanie publiczności.  W czasie dyskusji pojawiły się ważne pytania i komentarze, które  stanowiły cenny wkład w konferencję. Wśród słuchaczy zagościło wielu wielkopolskich samorządowców i przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz naukowców i studentów poznańskich uczelni.

Dalszych informacji udziela:

Małgorzata Kopyra tel: 512-005-103, biuro.poznan@sidonia.pl

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • mieszkaniec
    środa, 17 kwi, 2013, 7:09:00 |

    Wszystko pięknie tylko urzędasom nie chce się pisać projektów, żeby tą kasę wykorzystać.

Skomentuj