Black Friday - Stary Browar Poznań Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki - Grupa Rolnik Berdychowski Volkswagen - id5
Jacek Sobota | piątek, 14 cze, 2013 |

Kiedy najlepiej pojechać nad morze

Najcieplejsza w całym roku woda jest zazwyczaj w sierpniu i na początku września, mając na uwadze to, że woda morska ogrzewa się znacznie dłużej niż powietrze.

Pogoda nad Bałytkiem

Jeśli upały są częste i intensywne, to zdarza się, że Bałtyk ogrzewa się nawet do 23 stopni, a na płyciznach lokalnie do 25 stopni. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest dość przyjemnie ciepły.

pogoda nad bałtykiem - zdjęcie satelitarne

Od kilku dni mamy nietypowo ciepły Bałtyk, jak na ostatnią dekadę czerwca. Zawdzięczać to możemy ciepłym prądom morskim docierającym znad wybrzeży cieplejszych niż zazwyczaj krajów skandynawskich.

Zaskakująco ciepła jest woda w Zatoce Puckiej, gdzie dzisiaj osiąga aż 23 stopnie. Tylko o 1 stopień mniej jest u wybrzeży Świnoujścia i Łeby. W pozostałych regionach wybrzeża woda ogrzała się do 18-20 stopni, ale zdarzają się wyjątki. -DZIŚ W KOŁOBRZEGU WODA MIAŁA 25 STOPNI, to efekt wysypania kamiennej rafy wzdłuż całej plaży.

morze bałtyckie zachmurzenie

Ten stanowią okolice Ustki, gdzie na skutek zjawiska nazywanego upwellingiem woda ma niecałe 14 stopni i jest aż o 8 stopni chłodniejsza od tej u wybrzeży całkiem niedalekiej Łeby. Tam też dłuższa kąpiel wskazana jest tylko wybranym, zwłaszcza „morsom”.

Upwelling

Upwelling to podnoszenie się morskich wód głębinowych, zwykle z głębokości poniżej termokliny, na powierzchnię. Generowane jest przede wszystkim przez wiatry wiejące wzdłuż brzegu, które powodują, zgodnie z teorią Ekmana, odpływanie od brzegu ciepłej wody powierzchniowej i zastępowanie jej zimnymi wodami z niższych warstw.

Kpt ż w Jacek Sobota.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.7/10 (Głosujących: 16)
Napisano przez Jacek Sobota opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Jacek Sobota

Kapitan żeglugi wielkiej zawsze "pochłonięty" morzem i wszystkim co z tym związane. Autor wielu publikacji związanych z polską żeglugą morską oraz ekspert w dziedzinie prognozowania pogody.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo