Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 22 paź, 2013 | komentarze 3

„Kogutek”

Mosina odzyskała budynek, w którym od 1992 roku działała szkoła prywatna. Z uwagi na to, że jej właściciele nie chcieli dobrowolnie opuścić wynajmowanego od gminy obiektu (mimo wyroku sądowego) do akcji musiał wkroczyć komornik.

Niestety po przejęciu budynku okazało się że jest on a bardzo złym stanie technicznym. Przez 20 lat funkcjonowania w nim prywatnej szkoły właściciele nie zrobili w nim żadnego remontu, ograniczając się praktycznie do malowania ścian.

kogutek w środku

kogutek w środku

kogutek widok w środku

kogutek, widok w środku

Gmina na razie nie zdecydowała co tam będzie. We wrześniu przez tydzień mieszkańcy mogli „odwiedzić” budynek i obejrzeć, co się tak naprawdę w nim znajduje. Przez minione 22 lata takie odwiedziny nie były raczej możliwe. Odwiedzający wypełniali też ankietę, „Nowe życie Kogucika, jaka będzie przyszłość budynku”. W odpowiedziach mieli proponować: na co powinien zostać przeznaczony odzyskany budynek.

Najwięcej odpowiedzi zyskał pomysł zorganizowania w budynku informacji turystycznej lub Gminnego Centrum Informacji. Padały też propozycje otworzenia tam muzeum regionalnego, motelu lub hotelu, czy nawet hotelu z restauracją. Kilka osób proponowało tam przeniesienie Urzędu Stanu Cywilnego i sali ślubów.

Jak widać pomysłów nie brakuje. Jednak dzisiaj jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach. Najpierw obiekt musi przejść gruntowną ocenę techniczną. Dopiero po niej będzie wiadomo o kondycji budynku i o koniecznych remontach, które trzeba będzie wykonać. Nie wszystkie pomysły nadają się jednak do realizacji właśnie w tym budynku. W Kogutku mamy np. bardzo wąskie schody, które ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące bezpieczeństwa ograniczają bardzo zakres funkcji, na które można przeznaczyć ten obiekt. Oczywiście każdy budynek można przystosować jednak to wymaga zdecydowanie większych nakładów finansowych.

Kogutek, jak popularnie nazywany jest ten budynek to jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w Mosinie. Wieżyczka górująca nad czerwonym dachem jest chyba znana każdemu. Przed II Wojną Światową był częścią sanatorium balneologicznego. Prowadził do niego most przerzucony nad kanałem z budynku z wieżyczką stojącego na Rynku. Most jednak został zniszczony podczas wojny. Później w budynku działała izba porodowa, w której na świat przyszły setki, jak nie tysiące mosinian. W ostatnim etapie przed szkołą w budynku funkcjonowała Gromadzka Rada Narodowa i komitet PZPR. (red.)

kogutek w Mosinie - widok z zewnątrz

kogutek w Mosinie – widok z zewnątrz

kokotek - kogutek mosina

kokotek

Aktualizacja 30.11.2018 r.

Zbliża się początek 2019 roku, a mosiński Kokotek cały czas niszczeje… Fotorelacja:

Kokotek (Kogutek) w Mosinie - 30.11.2018r. Kokotek (Kogutek) w Mosinie - 30.11.2018r. Kokotek (Kogutek) w Mosinie - 30.11.2018r.

Kokotek (Kogutek) w Mosinie - 30.11.2018r.

Kokotek (Kogutek) w Mosinie – 30.11.2018r.

Kokotek (Kogutek) w Mosinie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • stary mieszkaniec
  wtorek, 22 paź, 2013, 13:20:45 |

  „KOKOTEK” taka była dawna miejscowa nazwa tegoż budymku

 • Marek
  wtorek, 22 paź, 2013, 13:43:42 |

  Byłem widziałem. Budynek w fatalnym stanie. Chyba gmina chciała zrobic wstyd poprzednim właścicielom i postanowiła udostępnić budynek do zwiedzania.

 • Many
  wtorek, 22 paź, 2013, 13:58:30 |

  Ogólnie z zewnątrz bardzo fajny ale w środku tragedia. Wymaga dużych nakładów finansowych na generalny remont. Fajna inicjatywa, że można było sobie budyneczek obejrzeć w całości. Nawet ładne widokówki z Mosiną mozna tam było dostać za wypełnienie ankiety. Nie jest wiadomo co tam będzie ale pewne jest, że nie bibliotek czy muzeum ze względu na niekorzystne warunki techniczne.

Skomentuj