Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Elżbieta Bylczyńska | poniedziałek, 14 sty, 2013 | komentarze 4

Media lokalne i regionalne w Polsce

Młodzi nie pójdą po gazetę do kiosku, tylko włączą komputer.

Pod takim hasłem 8 stycznia odbyła się konferencja zorganizowana przez Izbę Wydawców Prasy, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu oraz Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Media w Polsce

Na pytania o to, czy i komu są dzisiaj potrzebne media lokalne i regionalne starali się odpowiedzieć profesorowie polskich uczelni, prawnicy, wydawcy i redaktorzy gazet.

Rakiem, który toczy prasę lokalną uznano fakt wydawania w Polsce prasy samorządowej, co przyrównano (prasę samorządową) do dawnej Trybuny Ludu. Jak może samorząd opisywać własną działalność, a jednocześnie pełnić wobec siebie funkcję krytyczną?, pytano. Dlaczego wydawca prywatny zmuszony jest kierować się ekonomią a samorządy nie? Niektóre głosy nie odmówiły jednak prawa włodarzom do organizowania się i wydawania swojej prasy lokalnej. Stwierdzono, że jeśli zakaże się ustawowo samorządowcom wydawać prasę, to pójdą do firm i spółek, i tak osiągną swój cel. Potrzebne są więc równe warunki konkurowania ekonomicznego.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych

Dominik Księski ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych skrytykował też mocno fakt, że dziennikarze startują do władz samorządowych i działają na dwa fronty. Podkreślano też problem wpływu kapitału, czyli uwarunkowań ekonomicznych na treści, które się w gazetach ukazują, problem ten dotyczy nie tylko lokalnych gazet, ale ogólnopolskich.

– Czytelnik prasy drukowanej starzeje się, stwierdził redaktor z Jarocina. – Młodzi ludzie nie potrzebują wydania papierowego, bo tylko starsi sięgają po papier, dopóki nie odejdą będziemy mieli czytelników. Dlatego musimy dostosować się do potrzeb młodego społeczeństwa, bo młodzi nie pójdą po gazetę do kiosku, tylko włączą komputer. (eb)

media lokalne i regionalne w Poznaniu spotkanie

media lokalne i regionalne w Poznaniu spotkanie

Napisano przez Elżbieta Bylczyńska opublikowano w kategorii Aktualności, Felieton

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Wasze komentarze (4)

 • Gość
  poniedziałek, 14 sty, 2013, 11:41:24 |

  Merkuriusz mosiński jest tutaj żywym przykładem

 • Mirm
  poniedziałek, 14 sty, 2013, 11:44:19 |

  Dlatego dobry serwis to jest podstawa funkcjonowania gazety teraz.

 • piątek, 17 sty, 2014, 23:38:02 |

  Media lokalne są jak zauważono dla młodych osób. Nasza strona odwiedzana jest przez ponad 80 procent osób w wieku poniżej 45 lat

 • Many
  sobota, 18 sty, 2014, 12:50:31 |

  ładna i ciekawa stronka o poznaniu, chyb a postawiona na joomli?

Skomentuj