Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | piątek, 4 sty, 2013 |

Wybór formy opodatkowania – niewiedza kosztuje!

W każdym roku podatkowym do 20 stycznia, osoby fizyczne mają prawo do wyboru sposobu rozliczania podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Absługa księgowo – podatkowa

Niestety przedsiębiorcy dobrowolnie godzą się na płacenie podatków niewspółmiernie wysokich do zakresu i formy prowadzonej działalności. Dokonują rozliczeń podatkowych nie znając wszystkich obowiązujących przepisów, lub korzystają z nieprofesjonalnej obsługi księgowo – podatkowej.

Najczęściej spotykanym błędem jest trwanie przy decyzji o opodatkowaniu działalności przy zastosowaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.  Opodatkowanie w tej formie sprowadza się do płacenia określonego procentu podatku od całości osiąganych przychodów, bez względu na koszty zatem niezależnie od tego czy podatnik w danym miesiącu osiągnął zysk, czy też poniósł stratę. Na takie rozwiązanie może się zdecydować podatnik, który na prowadzonej działalności osiąga stosunkowo wysoką marżę, i który nie ma w planach nowych inwestycji. W praktyce ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wybierany jest często ze względu na uproszczoną formę, bądź niższe koszty obsługi księgowej. Przedsiębiorcy płacą, dzięki temu, podatek, który jest wielokrotnie wyższy niż koszt prowadzenia profesjonalnej obsługi księgowej.

biruo rachunkowe

biruo rachunkowe

W przypadku gdy określona działalność prowadzona jest jako „dodatkowa” oraz w niewielkim zakresie przez osobę zatrudnioną u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę często korzystny będzie wybór rozliczania w formie karty podatkowej. W tym przypadku wysokość podatku określana jest poprzez wydanie decyzji przez urząd skarbowy. Na podstawie szacowanych rozmiarów działalności podatnika (zależnych od wielkości miejscowości oraz liczby zatrudnionych pracowników) i określonych ustawowo stawek, ustala się wysokość miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. W tym wariancie podatnik co miesiąc płaci takie same zaliczki, bez względu na wysokość faktycznie osiągniętego zysku. Brak jest również konieczności prowadzenia ewidencji podatkowych, oprócz związanej z rozliczeniem podatku od towarów i usług. Oczywiście ten wariant nie jest pozbawiony wad. Podstawową jest konieczność płacenia zaliczek nawet przy braku jakichkolwiek przychodów, istotne ograniczenia w rozliczeniu podatku z małżonkiem i możliwości skorzystania z podstawowych odliczeń. Dlatego takie rozwiązanie rzadko okazuje się korzystne, wyjątkowo w przypadku uzyskiwania wysokich dochodów w stosunku do rodzaju prowadzonego rodzaju działalności i niskich kosztach uzyskania przychodu.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych wymaga prowadzenia ewidencji zarówno przychodów, jak i kosztów, na podstawie której określany jest comiesięczny wynik podatkowy na działalności, stanowiący podstawę do obliczenia zaliczki na podatek. Dodatkowo w tym wariancie przedsiębiorca ma prawo do opodatkowania dochodu bądź to wg skali podatkowej (18 i 32%) przy możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem, bądź też podatkiem liniowym (19%). Takie rozwiązanie jest zatem korzystne dla podatników ze stosunkowo niewielką rentownością przychodów lub przedsiębiorców generujących okresowo stratę. Jednak taka forma ewidencji wymaga szerokiej wiedzy podatkowej, zatem jest wybierana rzadko, lub często jest  prowadzona nieprawidłowo.

Przy wyborze formy opodatkowania prowadzonej działalności warto skorzystać z profesjonalnej opinii. Przy wykorzystaniu arkusza kalkulacyjnego, można oszacować wysokość podatku zależnie od zastosowanego wariantu. Takie wyliczenie jest podstawą dokonania optymalnego rozwiązania. Przeprowadzenie prawidłowego wyliczenia wymaga szerokiej wiedzy podatkowej, jednak przyniesie korzyści w postaci możliwie najniższego zapłaconego podatku, a dokonany wybór będzie wiązał podatnika przez cały rok.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 8.6/10 (Głosujących: 25)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Lokalni przedsiębiorcy

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo