Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 10 maj, 2013 |

Nowy sezon pszczelarzy

W ostatnią niedzielę kwietnia członkowie Koła Pszczelarzy Mosina-Puszczykowo oficjalnie otworzyli sezon pszczelarski. Tradycyjnie spotkali się na terenie Szkółki Leśnej w Nowinkach koło Mosiny. Dzień wcześniej pszczelarze uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w Puszczykowie, w kościele pw. Św. Józefa.

Koło Pszczelarzy Mosina-Puszczykowo

Tradycyjnie w uroczystym rozpoczęciu sezonu jak i jego zakończeniu biorą udział całe pszczelarskie rodziny. Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się także burmistrzowie: Andrzej Balcerek Burmistrz Puszczykowa i Waldemar Krzyżanowski, zastępca Burmistrza Mosiny oraz Zbigniew Czyż Przewodniczący Rady Miejskiej w Puszczykowie i Waldemar Waligórski, przewodniczący Rady Gminy Mosina.

– Aura już kolejny rok nie sprzyjała pszczelarzom – owady musiały przecież spędzić w ulach okres od października do końca kwietnia. Tak długa zima  w niektórych regionach kraju wyniszczyła nawet do 80 % rodzin pszczelich. Na szczęście kolejny rok te problemy ominęły członków naszego koła. Z informacji, którymi dysponuję w naszych pasiekach zimy nie przetrwało około 10 % pszczelich rodzin – mówi Aleksander Falbierski, prezes koła.

Nowy sezon Koła Pszczelarzy Mosina-Puszczykowo

Nowy sezon Koła Pszczelarzy Mosina-Puszczykowo

Pszczoły obudziły się kilka tygodni temu, ale zaraz potem przyszły kolejne mrozy. Te pszczoły, które przetrwały są osłabione i głodne, bo zgromadzony na zimę pokarm zazwyczaj wystarcza im do końca marca. Dlatego konieczne jest ich dokarmianie – specjalnymi paszami lub wodą z cukrem. Zdaniem pszczelarzy, jeśli pogoda dopisze sytuacja poprawi się, a miodu spadziowego czy lipowego będzie pod dostatkiem.

Na rozpoczęcie sezonu mosińsko-puszczykowscy pszczelarze tradycyjnie organizują loterie fantową. Oczywiście każdy los wygrywał, a pieniądze z loterii jak zawsze zostały przekazane na pokrycie kosztów działalności koła. Hodowcy pszczół przywieźli też do Nowinek wiele akcesoriów niezbędnych do codziennej pracy z owadami.

Koło Pszczelarzy Mosina –Puszczykowo może poszczycić się długą tradycją, w ubiegłym roku obchodziło 80 lecie działania. Aktualnie zrzesza blisko 60 pszczelarzy. Członkowie mosińsko-puszczykowskiego koła czynnie włączają się także w imprezy organizowane na terenie Puszczykowa i gminy Mosina, gdzie demonstrują m.in. żywy ul, który zawsze wzbudza olbrzymie zainteresowanie. (red.)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj