Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | sobota, 14 wrz, 2013 |

Piknik z Napoleonem w Mosinie

Także w tym roku, 25 sierpnia woda w Studni Napoleona na Osowej Górze w Mosinie zamieniła się w szampana. Jednak zanim to się stało w niedzielne popołudnie kilkudziesięciu uczestników ruszyło na Pieszy Rajd śladami Cesarza.

Piknik z Napoleonem

Na trasie tego 4 kilometrowego spaceru wiodącego spod wieży widokowej na Pożegowie, ścieżkami Wielkopolskiego Parku Narodowego, harcerze Szczepu Środowiskowego „Wilki” Ośrodka ZHP w Mosinie przygotowali punkty, w których uczestnicy musieli wykonać zadania – związane oczywiście z postacią Napoleona. Najpierw w lesie należało wypatrzyć schowane buty, koszulę oraz nakrycie głowy Cesarza, potem znaleźć podkowy zgubione przez jego konia. Kolejnym zadaniem było uwolnienie Napoleona z rąk strażników, którzy pilnowali jego osoby. Na koniec był jeszcze tor przeszkód, który należało pokonać na wierzchowcu najsłynniejszego z Francuzów. W rajdzie wystartowały całe rodziny i grupy znajomych.  Nie liczył się czas przemarszu, tylko punkty zebrane za poszczególne zadania. Rywalizację wygrała „Grupa odkrywców Napoleona – Budzyń 2013”. Tuż za nimi na podium znalazły się drużyny: „AW Mosina i Rock Team”. Na mecie (przy studni Napoleona) na chętnych czekał już szampan, w który tego dnia zgodnie z legendą „zamieniła” się woda w studni. Dzięki wsparciu, które zaoferowały Gabinety Lekarskie „Medicomplex” Mosina oraz  Prywatne Przedszkole „Koniczynka” z Mosiny, zapisy legendy urzeczywistniły się.

studnia Napoleona podczas pikniku z Napoleonem

studnia Napoleona podczas pikniku z Napoleonem

Oczywiście na tym nie koniec. Po rajdzie na terenie stacji turystycznej Osowa Góra, organizatorzy przygotowali Piknik z Napoleonem. Można było zobaczyć pięknego sokoła i jastrzębia, które prezentowali Joanna i Marcin Szymczak z firmy „Ptasior”. Pokaz psich sztuczek w wykonaniu Martyny i Michała cieszył się dużym zainteresowaniem. Dla dzieci stanął dmuchany tor przeszkód-zjeżdżalnia przygotowany przez Tomasza Buczyńskiego ze Szkoły Pływania Fregata Swimming. Podczas animacji przygotowanych przez harcerzy Szczepu Środowiskowego „Wilki”,  najmłodsi mieli sporo frajdy, gdyż ich zręczność i refleks wielokrotnie były wystawiane na próbę.  Dla sympatyków strzelania Mosińsko- Puszczykowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie przygotowało konkurs strzelania z wiatrówki, w którym zmierzyli się zawodnicy w trzech kategoriach wiekowych. Na stacji zapłonęło też ognisko, nad którym można było upiec kiełbaski. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy OSP Mosina. Nie zabrakło kawy, herbaty i słodkości, przekazanych przez Zakład Produkcji Artykułów Spożywczych „Limaro”.  Wszyscy mogli też zaopatrzyć się materiały promocyjne poświęcone turystycznym atrakcjom Gminy Mosina i Wielkopolskiego Parku Narodowego. Organizatorami Rajdu i Pikniku z Napoleonem były: Gmina Mosina, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie, Stowarzyszenie Nowoczesna Rzeczpospolita Mosińska oraz Wielkopolski Park Narodowy.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za udział, a partnerom za wsparcie w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Do zobaczenia za rok! (um)

Studnia Napoleona WPN

Studnia Napoleona WPN

Osowa Góra - dawna stacja kolejki wąskotorowej

Osowa Góra – dawna stacja kolejki wąskotorowej

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj