T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | wtorek, 19 lut, 2013 | komentarzy 15

Podatek szeryfa – straż miejska

Sprawa dotyczy wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych na parkingu przed sklepem „Biedronka” w Puszczykowie. W związku z nieprawidłowościami w działaniach Komendanta Straży Miejskiej w Puszczykowie zwróciłem się do Pana Burmistrza Andrzeja Balcerka o spowodowanie działań mających na celu przywrócenie porządku prawnego. Również podobne pismo zostało skierowane do Komendanta Straży Miejskiej.

Straż miejska

Puszczykowo, rynek miejski

Poniższy przypadek dotyczy parkingu zlokalizowanego przed sklepem „Biedronka” na puszczykowskim rynku.

Aby wystąpiły podstawy do nałożenia mandatu karnego za parkowanie pojazdu na w/w miejscu musi nastąpić wykroczenie. W tym wypadku niedostosowanie się do znaków pionowych i poziomych. Moim zdaniem w tej sytuacji nie ma ani znaku pionowego (D18 czy D18a) ani poziomego. Tabliczka T-29 nie jest znakiem drogowym. Tym bardziej, że nie wiadomo, którego miejsca dotyczy. Tak więc nakładanie mandatów karnych przez Straż Miejską w Puszczykowie (z art. 92 KW) nie powinno mieć miejsca. Nie wspominając, ilu naszych mieszkańców już zostało niesłusznie ukaranych za nieprawidłowe oznakowanie i tym samym nieprawne interwencje Straży Miejskiej.

Ponadto oczekuję, iż zostaną podjęte czynności związane z prawidłowym oznakowaniem tego miejsca, jak również podjęcie czynności powodujących „anulowanie-zwrot” nałożonych mandatów karnych. W celu przypomnienia, za parkowanie na miejscu dla osób niepełnosprawnych grozi mandat w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych. Proszę zwrócić uwagę, że kwoty z mandatów nakładanych przez SM zasilają budżet Puszczykowa, zatem środki pochodzące z mandatów nakładanych na puszczykowskim rynku stanowią nielegalną formę dodatkowego „opodatkowania” zwanym potocznie „podatkiem szeryfa”.

Poinformowałem również Pana Burmistrza, iż zwrócę się do wielkopolskiego komendanta Policji o przeprowadzenie czynności kontrolnych w Straży Miejskiej w Puszczykowie z powodu szeregu nieprawidłowości.

Poniżej cytuję wyjaśnienie z Dziennika Gazety Prawnej dotyczącego problemu oznakowania miejsc dla osób niepełnosprawnych.

„Za parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych grozi mandat w wysokości 500 zł. Bywa jednak, że straż miejska wezwana do interwencji nie podejmuje na miejscu czynności. Powodem takiego zachowania funkcjonariuszy jest złe oznakowanie tego typu miejsc postojowych.

– Sytuacje, gdy straż miejska odstępuje od interwencji z uwagi na nieprawidłowe oznakowanie takich miejsc, rzeczywiście się zdarzają, ale nie są zbyt częste – mówi Monika Niżniak, rzeczniczka stołecznej Straży Miejskiej. Zaznacza, że tak jest, gdy na przykład oznakowanie jest niewłaściwego koloru albo namalowane odręcznie, a nie według szablonów i wymiarów określonych w przepisach.

Zasady oznakowywania miejsc dla osób niepełnosprawnych określa rozporządzenie ministra infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. nr 220, poz. 2181 z późn. zm.).

Oznakowanie miejsc

W przypadku miejsc postojowych dla niepełnosprawnych problem polega na tym, że powinny być one oznakowane znakami pionowymi i poziomymi. Bywa, że zarządca terenu (np. na parkingu sklepowym) stawia wyłącznie znaki pionowe oznaczone symbolem D18 (miejsce parkingowe) lub D18a (parking – miejsce zastrzeżone) i dodatkowo zamieszcza tabliczkę informującą, że miejsce jest dla osób niepełnosprawnych (znak T-29). Zapomina jednak o oznakowaniu poziomym. W takim przypadku straż miejska wezwana do interwencji, gdy nieuprawniony kierowca zajął takie miejsce, niewiele może zrobić. Rozporządzenie zaleca, by miejsce dla niepełnosprawnych miało znak pionowy D-18 lub D-18a wraz z tabliczką T-29, na której namalowany jest symbol osoby niepełnosprawnej. Natomiast oznakowanie poziome powinno zawierać znak P-24, czyli namalowany białą farbą symbol osoby niepełnosprawnej. Oczywiście muszą być też wymalowane linie oznaczające miejsce postoju. Dopuszcza się też znak poziomy P-29 (koperta), który informuje, że miejsce jest zastrzeżone. Jest on stosowany, gdy wykorzystano pionowy znak D18a (parking – miejsce zastrzeżone). W takiej kopercie również musi się znaleźć symbol osoby niepełnosprawnej – znak P-24.

mandat za parkowanie od straży miejskiej z Puszczykowa

mandat za parkowanie od straży miejskiej z Puszczykowa

Znaki poziome

Rozporządzenie określa jednak, że miejsca dla niepełnosprawnych mogą być oznaczone wyłącznie znakami poziomymi – o ile są one prawidłowe. W takiej sytuacji zaleca się jednak, by równolegle stosowano znaki pionowe. Nie jest to jednak konieczność. Dlatego, jeżeli miejsce postojowe ma tylko znaki poziome, to istnieje podstawa do interwencji ze strony straży miejskiej. Potwierdza to Adam Jasiński, konsultant w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

– Miejsce dla osoby niepełnosprawnej może być oznaczone tylko znakami poziomymi. Zaleca się jednak stosowanie także oznakowania pionowego, które jest lepiej widoczne – mówi Adam Jasiński. Dodaje, że problem pojawia się, gdy spadnie śnieg.

Okazuje się bowiem, że jeżeli znak poziomy jest nieczytelny (zasypany przez śnieg), a nie ma znaku pionowego, to wówczas kierowca parkujący na miejscu dla osoby niepełnosprawnej nie zostanie ukarany. Dlatego zarządca parkingu powinien dbać o czytelność oznakowania. W sytuacji, gdy zarządca nie stosuje pionowego oznakowania, powinien pamiętać, że nawet poziome znaki muszą być wyrysowane według zasad określonych w rozporządzeniu.”

* Źródło: Dziennik Gazeta Prawna Artykuł z dnia: 2011-05-24

Z poważaniem,

Arkadiusz Kulik

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (15)

 • Agnieszka Konieczna
  wtorek, 26 lut, 2013, 12:13:16 |

  Zgodzę się w pełni z Autorem artykułu i Jego rzeczową argumentacją, dodam też, że miejsca dla niepełnosprawnych nie powinny stanowić całego środkowego pasa parkingu a owe miejsca najbliżej wejścia do marketu. Raz, że bliżej i wygodniej dla niepełnosprawnych, a dwa – płyta parkingu jest tak nieprzyjazna wózkom i jeżdżeniu czymkolwiek innym niż samochód czy rower, że sprawnej osobie ciężko dowieźć zakupy do samochodu, a co dopiero osobie z dysfunkcją…

 • piątek, 1 mar, 2013, 23:02:12 |

  To raczej straż miejska powinna kierować pismo do władz o ustanowienie miejsca parkingowego i błędne (brak) oznakowania dla niepełnosprawnych. Postawienie znaku pionowego bez rozrysowanej koperty (nie musi być z wózkiem jeśli jest pod znakiem) jest nic nie warte i karanie jest nadużywaniem prawa. Ważna kwestia – wózek inwalidzki (widoczny na zdjęciu) stosuje się razem ze znakiem „P – miejsca parkingowego z kopertą”. Pod nmim dopiero może być ta tabliczka z wózkiem. Poza tym, koperta powinna być szersza od standardowej. Świetne pismo, dobrze argumentowane.

  • Iza
   czwartek, 25 kwi, 2013, 14:05:56 |

   Rozumiem i nie rozumiem. Bo z jednej strony może rynek źle oznakowanym jest i tak nie powinno być, ale z drugiej strony trzeba złej woli, żeby nie zrozumieć tego oznakowania. Na rynku ludzie tracą poczucie rozsądku, widać że 10 m dalej jest wolne miejsce, ale wolą stanąć na środku drogi, bo jeszcze będzie musiał przejść kilka metrów… Na litość boską jedno to przepisy, drugie trochę rozumu używanego w słusznej sprawie. Nie tarasowanie drogi, zrozumienie znaku pionowego lub poziomego. Jakby mi ktoś kartkę przywiesił, że dane miejsce jest dla niepełnosprawnego, to zaparkowałbym w innym miejscu. Ale co tam, dla większości złe oznakowanie oznacza jedno „mogę stanąć”. Viva akcji „wziąłeś moje miejsce weź moje kalectwo”.

   • Janek
    czwartek, 25 kwi, 2013, 14:22:47 |

    Zgadzam się tym ale w tym przypadku chodziło raczej o nierespektowanie prawa przez straż miejską w Mosinie i to jest w tym najgorsze.

    • Mamut
     poniedziałek, 29 kwi, 2013, 12:06:30 |

     Są niepełnosprawni inaczej :/

  • Gość
   środa, 21 sty, 2015, 21:07:17 |

   Cichy – możesz podać jakiś paragraf, który mówi o tym, że koperta musi być żeby miejsce było przeznaczone dla niepelnosprawnych? Spotkała mnie dzisiaj podobna sytuacja. Miejsce oznaczono tylko znakiem pionowym D18a i T29. Nie było natomiast koperty. Czytam rozporządzenie, ale jak dla mnie nie wynika z niego, że oznakowanie poziome (koperta) koniecznie musi być. Jest tylko zapis, że jak jest koperta to zaleca się też postawienie znaku.

   • Gość
    czwartek, 22 sty, 2015, 17:16:15 |

    (Dz. U. nr 220, poz. 2181 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami przywołanego wyżej rozporządzenia do znaków, które mogą wyznaczać miejsca postojowe dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o ograniczonej sprawności ruchowej lub kierującego pojazdem przewożącego taką osobę osób należą;

    – znaki pionowe D-18, D-18a i D-18b wraz z tabliczką T-29, na której umieszczony jest symbol osoby niepełnosprawnej.
    D-18
    Rozporządzenie określa, że miejsca dla niepełnosprawnych mogą być oznaczone wyłącznie znakami poziomymi – o ile są one prawidłowe. W takiej sytuacji zaleca się jednak, by równolegle stosowano znaki pionowe. Nie jest to jednak konieczność. Dlatego, jeżeli miejsce postojowe ma tylko znaki poziome, to istnieje podstawa do interwencji ze strony straży miejskiej.
    Jeżeli znak poziomy jest nieczytelny (zasypany przez śnieg), a nie ma znaku pionowego, to wówczas kierowca parkujący na miejscu dla osoby niepełnosprawnej nie zostanie ukarany. Dlatego zarządca parkingu powinien dbać o czytelność oznakowania.
    W sytuacji, gdy zarządca nie stosuje pionowego oznakowania, powinien pamiętać, że nawet poziome znaki muszą być wyrysowane według zasad, wzorów i wymiarów określonych w rozporządzeniu.

 • Many
  poniedziałek, 10 lut, 2014, 19:31:48 |

  Czy ktoś z Państwa może zauważył, że straż miejska w Puszczykowie jest wyjątkowo nieuprzejma, wręcz chamska? Po raz kolejny byłem świadkiem, jak odnosili się do mieszkańców jak do psów.

 • pietras
  poniedziałek, 10 lut, 2014, 19:38:17 |

  A co się Many spodziewasz po ludziach, którzy są tak umysłowo ograniczeni, że nie dostali się do policji albo ich ktoś bił w podstawówce. Wyładowują się więc teraz na wszystkim i wszystkich. I też byłem nieraz świadkiem ich bezczelności. Zaorałbym tą całą pseudo instytucję i buraki w to miejsce posadził, nic więcej.

 • Gość
  wtorek, 30 gru, 2014, 11:09:06 |

  Zlikwidować tą chorą, pasożytniczą instytucję jaką jest Straż Miejska!!!

 • paw
  wtorek, 30 gru, 2014, 20:28:44 |

  SM jako instytucja patologiczna wymaga likwidacji w kazdej gminie i w Mosinie w Puszczykowie.

 • Obywatel Mosiny
  wtorek, 30 gru, 2014, 21:50:53 |

  Też jestem za. Alle co na to radni? Zapewne mają tą głęboko bo przynajmniej im mandatów nie wlepiają

 • 83kubus
  środa, 31 gru, 2014, 15:29:54 |

  a dlaczego do likwidacji?? trzeba się stosowac do przepisów to i problemów ze strażą nie będzie

 • Obywatel Mosiny
  środa, 31 gru, 2014, 16:52:19 |

  Od egzekwowania jest policja, a nie ta para instytucja.

 • 83kubus
  piątek, 2 sty, 2015, 16:52:26 |

  jak uważasz… z innej beczki jednak: czy ktoś coś wie na temat czerwonego malucha, który stał na polu w Borkowicach w Nowy Rok a za którym to w Noc Sylwestrową policjanci urządzili sobie pościg z „zawrotną” prędkością po Krośnie?

Skomentuj