Nowa Dacia Jogger Żabka w Brodnicy - auto na start Stary Browar Poznań - wyprzedaże najlepszych marek Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Redakcja GMP | środa, 11 gru, 2013 |

Pożegnanie Nelsona Mandeli – fotorelacja

Nelson Mandela zmarł w domu a ludzie zgromadzili się przed drzwiami, żeby oddać hołd wielkiemu przywódcy.

Thank you Madiba

Thank you Madiba

„Dziękujemy Ci Madiba”

Każdy mógł zostawić pożegnalną wiadomość

Każdy mógł zostawić pożegnalną wiadomość

Nelson Mandela przyjechał do Johannesburga z wioski rodzinnej, zamieszkał w Soweto, mieście wydzielonym na terenie obecnie 10-cio milionowego Johannesburga. Na ulicy, na której kiedyś mieszkał Nelson Mandela i na której mieści się w jego pierwszym domu muzeum, w przeddzień pogrzebu można było zostawić pożegnalną wiadomość, pod transparentem ze słowami: „Dziękujemy Ci Madiba.” Madiba to imię nadane Nelsonowi Mandeli przez jego plemię rodzinne. Naród zwraca się do niego per Madiba, co jest również oznaką szacunku. Nelson to imię nadane przez nauczycielkę w pierwszym dniu pójścia do szkoły. To zwyczaj w RPA po to, by nauczyciel mógł wymówić imię dziecka, nadane mu przez rodziców w ich rodzinnym języku. Tak więc Nelson Mandela to naprawdę Rolihlahla Nelson Mandela, a w języku isikshosa Rolihlahla oznacza 'mąciwoda’.

Trzy cytaty Nelsona Mandeli na ścianie Muzeum Aparthaidu w Johannesburgu

Trzy cytaty Nelsona Mandeli na ścianie Muzeum Aparthaidu w Johannesburgu

Wytrzymałość :

„Istnieje tylko kilka nieszczęść na tym świecie, których nie można przekształcić w osobisty triumf, jeśli masz żelazną wolę i właściwe umiejętności.”

Szczerość :

„Najważniejszą rzeczą jest to, aby być uczciwym wobec siebie. Nigdy nie wpłynie się na społeczeństwo, jeśli się samemu nie zmieni.”

Lojalność :

„Będę wspierać przyjaciela, nawet jeśli cały świat go opuści.”

Tańczyli, śmiali się i żegnali wielkiego człowieka

Ludzie przed domem Mandeli

Ludzie przed domem Mandeli

Naród zgromadził się przed pierwszym domem Nelsona Mandeli w Soweto na ulicy Vilakazi, co jest skrótem od South West Township (południowo-zachodnie miasto wydzielone w Johannesburgu), by złożyć mu hołd. Mandela zmarł w domu położonym w północnej części Johannesburga, przed którym policja nie pozwalała się zatrzymywać.

Na tym największym stadionie w RPA odbył się pogrzeb Nelsona Mandeli 10 grudnia 2013 r. w Johannesburgu. Miasto przygotowywało się, organizując specjalne pociągi, którymi każdy mógł dojechać na stadion za darmo. Muzea o Mandeli nie pobierały opłat lub je redukowały.

Stadion w RPA, na którym odbył się pogrzeb Mandeli

Stadion w RPA, na którym odbył się pogrzeb Mandeli

Zdjęcie rodzinne Nelsona Mandeli, które wisi na ścianie jego sypialni, w jego pierwszym domu w Soweto. Mandela uciekł z wioski rodzinnej do Johannesburga, aby uniknąć małżeństwa zaplanowanego przez jego rodziców. W tym domu mieszkał ze swoją drugą żoną, Winnie. Nelson Mandela miał trzy żony.

Zdjęcie rodzinne Nelsona Mandeli

Zdjęcie rodzinne Nelsona Mandeli

Tak żegnał Go naród: kwiatami, tańcem i śpiewem

Kwiaty składane przez naród w hołdzie wielkiemu przywódcy

Kwiaty składane przez naród w hołdzie wielkiemu przywódcy

Ludzie po śmierci Mandeli tańczyli przed jego domem, by uczcić jego życie

Ludzie po śmierci Mandeli tańczyli przed jego domem, by uczcić jego życie

Nastrój przed domem Mandeli po jego śmierci był radosny. Eric Mashishi, przewodnik po Soweto powiedział, że ludzie tańczą, aby uczcić jego życie. – Mandela był ikoną świata, powiedział Mashishi. – Widziałem go kilka razy, z daleka. I już wtedy wiedziałem, że będzie prezydentem.

Ludzie bali się, że po jego śmierci będzie dużo przemocy. Ale tak się nie stało, bo RPA to już inny kraj.

Poszliśmy pod jego dom z kwiatami, tańczyliśmy. Ludzie podnosili pięści do góry, śpiewając piosenki o walce o równość. Wołali co chwilę 'Amanda’ , co oznacza 'Moc dla ludzi’. Na to inni odpowiadali 'Awej tu’, co oznacza 'Jest nasza” – w afrykańskim języku Zulu [słowa napisane fonetycznie]. Tańcem i  śpiewem żegnali wielkiego człowieka i przywódcę, Nelsona Mandelę.

Fotorelację przygotowała

Anna Bylczyńska

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Wywiad, reportaż

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj