Nowa Dacia Jogger Żabka w Brodnicy - auto na start Stary Browar Poznań - wyprzedaże najlepszych marek Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Redakcja GMP | wtorek, 10 wrz, 2013 |

Poznaj wielkopolską tradycję w Komornikach

W antrejce na ryczce stały pyry w tytce…” – głosi najsłynniejsza rymowanka w gwarze poznańskiej. Dla tych, którzy nie zrozumieli o czym mowa, Centrum Handlowe Auchan Komorniki przygotowało wyjątkową atrakcję. W najbliższy weekend, podczas zabawy z wielkopolską tradycją goście galerii poznają nie tylko tajniki poznańskiego dialektu, ale i kulturę oraz kuchnię charakterystyczną dla regionu.

Wielkopolska tradycja

Gwara poznańska to jedna z najbarwniejszych gwar regionalnych w Polsce. Podczas dwudniowej akcji w CH Auchan Komorniki, zapoznać się z nią będą mogli zarówno starsi, jak i najmłodsi goście galerii handlowej. W czasie specjalnych warsztatów będzie można poznać znaczenie wielu różnych słów oraz dowiedzieć się, co stało się z „ziemniakami w papierowej torebce, które stały na stołku w przedpokoju” – o których mówi słynna poznańska rymowanka.

Obyczaje i tradycje

Lekcje gwary to nie jedyna atrakcja, jaka czeka w ten weekend na gości centrum handlowego. Podczas zabawy każdy będzie mógł zajrzeć do strefy „Wielkopolska dawniej”, gdzie będzie można poznać obyczaje i tradycje sprzed wielu lat. Goście przyjrzą się między innymi procesowi wyrabiania masła w kierzynkach (maślnicach) czy tradycyjnego sera twarogowego, produkcji tkanin na krośnie oraz wyplatania wiklinowych koszy. Każdy będzie mógł również spróbować swoich sił w niełatwej czynności, jaką jest dojenie krowy. Umiejętność tę będzie można nabyć podczas pokazów prowadzonych na pełnowymiarowym modelu zwierzęcia.

Wielkopolskie kulinaria

Na stanowisku „Wielkopolskie smaki” dzieci i dorośli będą mogli poznać przepisy najpopularniejszych wielkopolskich dań. Wspólne warsztaty gotowania pozwolą poszerzyć kulinarne horyzonty uczestników i zaszczepić w nich zainteresowanie wielkopolską kuchnią.

Wystawa fotograficzna

Dwudniowemu wydarzeniu towarzyszyć będzie również – zorganizowana przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną – wystawa zdjęć „Oblicza Wielkopolski”, prezentująca piękno i unikatowość różnych miejsc w Wielkopolsce. Z kolei na specjalnie przygotowanej scenie, ze swoim repertuarem wystąpią ludowe zespoły, a umiejętności wokalno-taneczne zaprezentują dzieci ze szkoły podstawowej w Komornikach.

Spotkanie z wielkopolską tradycją odbędzie się w weekend, 14 i 15 września w CH Auchan Komorniki przy ulicy Głogowskiej 432 w Poznaniu. Atrakcje dostępne będą w godzinach 11-18.

Wielkopolska tradycja plakat

Wielkopolska tradycja plakat

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj