Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | niedziela, 2 cze, 2013 | 1 Komentarz

Rowerzyści mosińskiej Akcji Katolickiej odwiedzili Elżbietanki

W sobotę 11 maja 2013 roku odbył się piąty rajd rowerowy pod patronatem Mosińskiego Oddziału Akcji Katolickiej na trasie Mosina – Puszczykowo. Szlak rowerowy częściowo wiódł trasą nadwarciańską. Najważniejszymi miejscami, jakie odwiedzili rowerzyści było Muzeum Arkadego Fiedlera i dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek, u których odbyło się nabożeństwo majowe. Uczestnicy zapoznali się z historią i charyzmatem zgromadzenia.

Siostry Elżbietanki

Siostry Elżbietanki, pełna nazwa Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety jest żeńskim zgromadzeniem zakonnym powstałym 27 września 1842 z inicjatywy czterech młodych mieszkanek Nysy (Maria i Matylda Merkert, Franciszka Werner, Klara Wolf), zdecydowanych służyć chorym i ubogim mieszkańcom. Zgromadzenie to jest wspólnotą kontemplacyjno-czynną, łączącą codzienną modlitwę z posługą człowiekowi.

Rowerzyści mosińskiej Akcji Katolickiej

Rowerzyści mosińskiej Akcji Katolickiej

Pierwszą Matką Generalną Zgromadzenia (od 1859) była Maria Merkert nazywana Śląską Samarytanką i Matką Ubogich (jej Proces beatyfikacyjny, rozpoczęty w 1985 na szczeblu diecezjalnym zakończyła 30 września 2007 uroczysta beatyfikacja w Nysie).

Zgromadzenie posiada Dom Generalny w Rzymie oraz liczne placówki misyjne m.in. w Boliwii, Brazylii, Czechach, Danii, Gruzji, Kazachstanie, Litwie, Paragwaju, Rosji, Ukrainie, Ziemi Świętej.

Siostry pracują w szpitalach jako pielęgniarki, w przedszkolach i szkołach jako katechetki, w parafiach jako zakrystianki i organistki, w kuriach biskupich. Prowadzą też domy opieki, domy dziecka, zakłady wychowawcze, internaty.

Nowicjat i dom rekolekcyjno – wypoczynkowy w Puszczykowie

piąty rajd rowerowy pod patronatem Mosińskiego Oddziału Akcji Katolickiej

piąty rajd rowerowy pod patronatem Mosińskiego Oddziału Akcji Katolickiej na trasie Mosina – Puszczykowo

W Puszczykowie znajduje się nowicjat i dom rekolekcyjno – wypoczynkowy dla sióstr. Oprócz mieszczącego się w puszczykowskim domu nowicjatu i przyjmowaniu na doroczne rekolekcje sióstr z całej prowincji – przyjmuje w wolnych miesiącach siostry na wakacyjny wypoczynek. W nim odbywają się także szkolenia sióstr przełożonych z wszystkich prowincji polskich, rekolekcje Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety, rekolekcje dla dzieci i młodzieży głuchoniemych, a także różne inne grupy modlitewne przybywają na swoje dni skupienia, rekolekcje i zjazdy.

Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Drugim miejsce znajdującym się na trasie rajdu było znane wszystkim mieszkańcom Mosiny i Puszczykowa, Muzeum i Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Muzeum to jest poświęcone życiu i twórczości podróżnika Arkadego Fiedlera (1894 – 1985). Placówka swoją działalność rozpoczęła w 1974 roku. Mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie. Muzeum odwiedziło ponad milion gości z Polski i zagranicy. Sporo osób przyjeżdża tu wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego, jakąś kolejną ciekawostkę.

Podczas rajdu uczestnicy rozwiązywali quiz biblijny i test, którego pytania pochodziły z trasy. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a zwycięska drużyna również puchar.

 Anna Kreczmer

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina, Puszczykowo

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Janina
    wtorek, 4 cze, 2013, 12:00:16 |

    Było bardzo miło. Atmosfera niesamowicie przyjemna. Ludzie życzliwi. Oby było więcej takich spotkań.
    Serdecznie pozdrawiam uczestników.
    Janina

Skomentuj