Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | niedziela, 25 sie, 2013 |

Rozdaj siebie

Stowarzyszenie Rozdaj Siebie powstało z myślą o innych ludziach, nie chcemy być „kółkiem wzajemnej adoracji”, chcemy pomagać tak jak potrafimy i możemy najlepiej. Do tego naprawdę nie potrzeba wielkich umiejętności, kwalifikacji czy doświadczenia, wystarczy dobre, otwarte serce. Każdy z nas je ma, tacy się urodziliśmy – jako tabula rasa (z łac. niezapisana tablica), przynajmniej tak twierdzą niektórzy. Zatem co stoi na przeszkodzie, by czynić dobro, oddać kawałek siebie?

Głównym celem Stowarzyszenia jest „pośrednictwo w spełnianiu dobrych uczynków, czyli kojarzenie potrzebujących z chcącymi pomagać” (za treścią §8 ust.1 statutu Stowarzyszenia Rozdaj Siebie).

Stowarzyszenie Rozdaj Siebie

Stowarzyszenie Rozdaj Siebie

Pośrednictwo, czyli Wy dajecie lub zgłaszacie potrzebę, my przekazujemy to potrzebującym lub chcącym pomóc. Pomagać można również osobiście, a nas możecie jedynie zapytać o potrzeby, o rodzinę, czy życzy sobie osobistego kontaktu czy nie.

Dobre uczynki, czyli wszystko to, co przyczynia się do zmiany na lepsze (w nas samych, w naszym otoczeniu i w otoczeniu osób, którym pomagamy), wszystko to o czym słyszymy, np. w kościele podczas Mszy św., a nie zawsze wiemy, co to konkretnie jest. Dobrych uczynków może być tak wiele rodzajów, jak wiele jest istnień ludzkich. Poczynając od uśmiechu podarowanego zatroskanemu koledze, po dary materialne, wykonanie jakiejś pracy.

Monika Kujawska - Rozdaj Siebie

Monika Kujawska – Rozdaj Siebie

Potrzebujący…może nim być każdy z nas. Każdy z nas potrzebuje dobrego słowa, modlitwy czy wsparcia. Jedni z nas potrzebują tego więcej, inni mniej. Są tacy, którzy bez naszej pomocy mogą nie stanąć na nogi. Ale kiedy już na nie staną, zróbmy wszystko, by ruszyli przed siebie. Może czasami będą potrzebowali naszego ramienia do podparcia się na chwilę, może czasami się potkną, ale niech idą dalej i niech ta droga będzie piękna i jak najmniej wyboista.

Chcących pomagać, jest ich wielu, coraz więcej osób zgłasza się z chęcią pomocy, z pytaniem „co mogę zrobić?”, „jak pomóc?”. W Stowarzyszeniu pomagać można na wiele sposobów:

zostań wolontariuszem:

                Wolontariuszem może zostać każdy, nawet uczeń szkoły podstawowej, osoba niepełnosprawna, czy osoba będąca już na emeryturze. Jako wolontariusz wybierasz sam sposób, czas, w jakim chcesz pomagać. Robisz to, co uważasz, że jesteś w stanie wykonać. Możesz poprosić o podpowiedź, co mógłbyś robić, możesz przyjść z własnym pomysłem. Każdy wolontariusz znajdzie u nas pracę na miarę swoich możliwości i chęci. Możesz np. pomagać w nauce swoim rówieśnikom lub młodszym, możesz pomagać osobom niepełnosprawnym, starszym, samotnym, czy zorganizować jakieś wydarzenie dla grupki dzieci, np. Mikołajki, możesz pomagać w szykowaniu prezentów na Gwiazdkę, w zdobywaniu darów itp. Możliwości jest mnóstwo. Więcej o wolontariacie w kolejnych numerach gazety.

podaruj coś:

                Jak już pisałam wyżej, podarować można wiele. Może to być Twój czas (np. odwiedzenie starczej pani, zrobienie jej zakupów raz w tygodniu, przekopanie ogródka, wyniesienie śmieci, pogranie w piłkę z chłopakiem, który nie ma rodzeństwa i czuje się samotny), możesz oddać coś co Tobie już się nie przyda, a inny jeszcze może z tego skorzystać (np. sprzęt do domu, meble, ubrania, książki, przybory szkolne, zabawki), możesz coś kupić (np. żywność, pieluchy, środki czystości), możesz sfinansować obiady dla dzieci w szkole itp.

zostań członkiem Stowarzyszenia:

                Będąc członkiem Stowarzyszenia będziesz mieć wpływ na to, co dzieje się w Stowarzyszeniu, co robimy, jak robimy. Możesz przedstawiać swoje pomysły, uwagi, możesz działać. Jest tylko jeden podstawowy warunek: opłacanie składki członkowskiej. To bardzo ważne. Bez stałych wpływów finansowych nie możemy zagwarantować bezpiecznej, stałej pomocy, np. w dożywianiu dzieci.

pomódl się:

                Pomódl się za nas, żeby wystarczyło nam sił i zdrowia do pracy, pomódl się za ludzi, którym pomagamy, żeby potrafili mądrze z tej pomocy skorzystać, pomódl się za pomagających, żeby Bóg im to wynagrodził we wszelkich łaskach, pomódl się wreszcie za siebie, za swoją rodzinę i najbliższych… Oni też Ciebie potrzebują.

Wspierajcie nas tak jak możecie, bardzo tego potrzebujemy…

Monika Kujawska

Przypominamy, że w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym w siedzibie Stowarzyszenia  przy ul. Wawrzyniaka 9 można zostawiać wszelkie dary i przedmioty szkolne, a także ubrania, buty itp. Jesteśmy otwarci na każdą inną pomoc, łącznie z ofiarami na sfinansowanie najbiedniejszym dzieciom obiadów w szkołach. Więcej informacji – tel. 602 662 992.

Kamienica Świetlik na ul. Wawrzyniaka 9 w Mosinie

Kamienica Świetlik na ul. Wawrzyniaka 9 w Mosinie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj